Başkan 'Hayır' çıktı diye suyu kesmiş


Zonguldak'a bağlı Ereğli'nin CHP'li Belediye Başkanı Halil Posbıyık'tan ilginç uygulama

Zonguldak'a bağlı Ereğli'nin CHP'li Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Soğanlı Köyü'nün ilçe sınırlarına katılması için yapılan halkoylaması öncesi köylüleri "Sandıktan 'evet' çıkmazsa suyunuzu keserim" diye uyardı. Köyden 'hayır' kararı çıktı. Köyün suyunu kesen Posbıyık, kaçak su kullanımını bahane ederek birleşmeye direnen köylülere ceza verdi.

Zonguldak'a bağlı Ereğli'nin CHP'li Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Soğanlı Yörük Köyü'nün ilçe sınırlarına katılması için yapılan referandumu kaybedince köylülerin suyunu kesti.
Başkan Posbıyık ile Soğanlı Köyü arasındaki gerginlik, Ereğli'nin genişlemesi için stratejik öneme sahip köyün ilçe sınırlarına dahil edilmesi için alınan halkoylaması kararıyla başladı. Belediyeye aitfutbolsahası, su, asfalt ve hurda tesislerinin bulunduğu köyün sakinleri, ilçe sınırlarına dahil olmak için kaymakamlığa dilekçe verdi. Belediye Meclisi'nde alınan kararı valilikte onaylayarak oylama için 19 Aralık 2010 tarihini belirledi. Halkoylaması sürecinde köy halkını sık sık ziyaret eden Posbıyık, ilçenin su ihtiyacını karşılayan kuyuların bulunduğu köyde "Evet oyu çıkmazsa, köyün suyunu keserim" mesajı vermeyi de ihmal etmedi.

KAYMAKAMLIKTA REST ÇEKTİ

Oy kullanan köylülerden 478'i Ereğli ile birleşmeye 'hayır', 372'si ise 'evet' oyu verdi. Pospıyık 106 oyla kaybedince 3 Ocak'ta köyün suyunu kesti. Köylüler, ilçeye su verilen kuyulara sahip olmalarına rağmen susuz kaldı. Soğanlı Köyü Muhtarı İsmail Karaman, azalarıyla Ereğli Kaymakamlığı'na giderek sorunun çözümü için yardım istedi. Kaymakam Vekili'nin uzlaştırma çabası da işe yaramadı. Görüşmeye katılan Posbıyık, "Suyu vermiyorum, istediğiniz yere gidip şikayet edin" diye rest çekti.

BORUYA KİRA VERSİN

Muhtar ve azaları ile bazı İl Genel Meclis'i üyeleri bu kez Zonguldak Valiliği'nin kapısını çaldı. Muhtar Karaman, "Vali Bey, sorun çözülmezse İl Özel İdaresi ile köye su vermek adına yeni bir çalışma başlatmak için söz verdi" dedi. Su ihtiyacını eski çeşmelerden sağladıklarını söyleyen Karaman "Zor günler yaşıyoruz. Yıllarca akan sularımız halkoylaması sonrası kesildi. Başkan 'evet' diyenleri de cezalandırdı" diye konuştu. Belediyenin su borularının köyün topraklarından geçtiğine dikkat çeken Karaman, "Başkan da o zaman bize kira ödesin. Su kuyularından ilçeye su pompalıyor. Suda köyün de

hakkı var" dedi.

Kaçak su kullanıyorlardı

Soğanlı Yörük Köyü'nün suyunu keserek, belediye sınırlarına dahil olmamakta direnen köylüleri cezalandırmakla suçlanan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, iddiayı reddetti. Telefonla görüştüğümüz Başkan Posbıyık, köylülerin belediye şebekesinden kaçak su kullandığını söyledi. Belediye olarak sınırları içinde olmayan yerleşim birimlerine su, çöp toplama gibi hizmetleri götürmek zorunda olmadığını belirten Posbıyık, "Ben İl Özel İdaresi'nin verdiği parayı, kanuna uygun kullanmak zorundayım" dedi. Posbıyık, köyün suyunun 'hayır' oyu çıktığı halkoylamasından sonra kesilmesine, kaçak kullanımı seçimden önce tespit ettiklerini ifade etti. Posbıyık, "Daha önce kaçak kullanıma izin verdiysem bunun hesabını veririm. Ama bundan sonra izin verirsem yasaları çiğnemiş olurum. Suyu karşılamak İl Özel İdaresi'nin görevi" dedi.

EVET, ONLARI UYARMIŞTIM

Posbıyık, halkoylaması sürecinde köy sakinlerini belediye ile birleşmeye 'evet' dememeleri halinde suyun kesileceği yönünde uyardığını da doğruladı. Köylülere "Belediye ile birleşmeye evet derseniz suyunuz bağlanır, çöpleriniz toplanır, hayır derseniz kaçak sular kesilir" dediğini anlatan Posbıyık, geri adım atmayacağını dile getirdi.

10 yıldır neredeydi?

Muhtar Karaman, 10 yıl önce cami ve okulun su ihtiyacı için belediyeyle protokol yaptıklarını, evler içinse şifahi olarak beyan edildiğini söyledi. Karaman "Madem kaçaktı, 10 yıldır neden göz yumdu?" diye sordu.

YENİ ŞAFAK