Bugünün sorunlarına Sarıkamış çözümü!

Başbakan Erdoğan Kars'ta konuştu, açılışlara katıldı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sarıkamış'ta vatan savunması için farklı yerlerden gelip şehit olanlara dikkati çekerek, ''İşte bu kardeşliği görmek, bu kardeşliği anlamak zorundayız. Buradaki dayanışma ruhunu en iyi şekilde hissetmek zorundayız. Eğer Sarıkamış'ı anlayabilirsek, eğer Kafkas cephesini anlayabilirsek, eğer Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı en anlamlı şekilde idrak edebilirsek inanın bugünkü birçok sorunun ne kadar yapay olduğunu da görürüz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Kars Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasında, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

Vatandaşlardan, Sarıkamış şehitlerinin ve özellikle de Kafkas cephesinde şehit düşenlerin listelerini iyi incelemelerini isteyen Erdoğan, gençlere de şehitlikleri ziyaret ederek çarpışan askerlerin nerelerden geldiklerini öğrenmeleri tavsiyesinde bulundu.

Üniversitelerdeki akademisyenlerden ise buradaki savaşların, cephelerin ve kahramanlıkların gerçek yüzünü her yönüyle ortaya koyarak gençlere aktarmalarını isteyen Erdoğan, şehitlerin listesi incelendiğinde, Doğu cephesinde ülkenin tüm evlatlarının omuz omuza çarpıştıklarının, burada kanlarını, canlarını feda ettiklerinin görüleceğini belirtti.

Erdoğan, Kars'a, Sarıkamış'a erzak getirmek için yola çıkan 120 Vanlı çocuktan 98'inin soğuk ve hastalık nedeniyle şehit olduğunu, bunlardan ancak 22'sinin dönebildiğini de hatırlattı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Sarıkamış için erzak taşıyan bir geminin Rize limanına geldiğinde çuvalları taşıyacak kimse bulunamadığı için çocuklar ve kadınların bu çuvalları omuzladıklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Zira neredeyse bütün Rize, rahmetli dedem de dahil olmak üzere, cepheye, buraya gelmişti. Aynı şekilde Kudüs, Şam, Halep, Süleymaniye, Kerkük, Gazze, Nablus, Cenin, Üsküp, Sofya ve daha nice kardeş şehirler o gün bizimle beraber, dedelerimizle beraber buraya koştular ve burada şehit oldular. İşte bu kardeşliği görmek, bu kardeşliği anlamak zorundayız. Buradaki dayanışma ruhunu en iyi şekilde hissetmek zorundayız. Eğer Sarıkamış'ı anlayabilirsek, eğer Kafkas cephesini anlayabilirsek, eğer Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı en anlamlı şekilde idrak edebilirsek inanın bugünkü birçok sorunun ne kadar yapay olduğunu da görürüz.

Bizim kardeşliğimiz gelip geçici bir kardeşlik değil. Kars ile Van'ın, Erzurum ile Diyarbakır'ın, Edirne ile Iğdır'ın, Aydın ile Ardahan'ın kardeşliği yapay bir kardeşlik değil, zoraki bir kardeşlik değil. Kardeşlerim, bizi tarih birbirimize kardeş yaptı. Bizi Kars, Sarıkamış müdafaası, bizi vatan müdafaası birbirimize kardeş yaptı. Aramıza nifak tohumları ekmek isteyenleri de ben Kars'a, Sarıkamış'a davet ediyorum. Kardeşliğimizi anlamayanları, kardeşliğimizi bozmak, tahrip etmek, özellikle burada gayret gösterenleri, ben buradaki şehitliklerimize davet ediyorum. Gelip burada aziz şehitlerin hatırası önünde kendileriyle ve şehitlerimizle baş başa kaldıklarında, onların da bu toprakların mayasını anlayacaklarına tüm kalbimle inanıyorum.''
Karslılardan ''Oynanan oyunlara dikkat etmelerini, kardeşliğe yönelik oyunlara, çirkin tezgahlara dikkat etmelerini, tahriklere, provokasyonlara aldanmamalarını, kardeşliği yıpratacak tahrik girişimine pirim vermemelerini'' isteyen Başbakan Erdoğan, ''Biz nasıl ki Sarıkamış'ta, Kars'ta birlikte koyun koyuna kucaklaşmış vaziyette şehit olan insanların torunlarıysak gelecekte de bu ülkeyi birlikte imar etmeye, birlikte yüceltmeye, hep birlikte geleceğe taşımaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

DOĞALGAZ MESELESİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''AK Parti gelene kadar doğalgaz yok muydu dünyada? Benim Kars'taki hanım kardeşim tezek yakıyordu, 5 kat apartmanın dibinden kömür taşıyordu. Külü, kokusu, pisliği... Bir odayı ısıtıyor diğer odalar soğuk kalıyordu ama şimdi bütün dairesi sımsıcak oluyor. Medeniyet bu, modern olmak bu, insanca yaşam bu. İşte AK Parti iktidarı bunu sizlere getirdi'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Kars Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasının başında, Anayasa değişikliğine ilişkin referandumda çıkan sonuç için Karslılara teşekkür etti. Merkezde ve diğer ilçelerde anaokulu, ilköğretim okulu, meslek lisesi, eğitim tesisi, askeri lojman ve yol gibi tesis ve yerlerin açılışını yapacaklarını bildiren Erdoğan, Kars Organize Sanayi Bölgesi'nde de özel sektör yatırımlarını hizmete açacaklarını belirtti.

Sarıkamış ve Kafkasya'da şehit olanlardan kutsal emanet devraldıklarını, onlardan emanet aldıkları bu ülkeyi yükseltmek, daha fazla refaha kavuşturmak için çalıştıklarını anlatan Erdoğan, sağlığı, emniyeti, doğalgazı yaygınlaştırarak, ekonomiyi büyüterek şehitlerin izinden yürüdüklerini söyledi.

Konuşmasında, törene gelirken yolda gördüğü ''Kars'ın Erzurum'un ilçesi olduğunu'' ima eden pankarta tepki gösteren Erdoğan, bir çırpıda 55 eseri açtıklarını, 8 yılda şehre yapılanların daha önce yapılmadığını vurguladı.

Kars'taki Seyyid Ebul Hasan Harakani'nin türbesinin çevresinin görünümünü de eleştiren Başbakan Erdoğan, ''Oradaki tüm vakıf eserlerinin, o sanatkarane eserlerin olduğu yerde böyle bir şey olması düşünülemez. Konuyla ilgili olarak belediye başkanımız görevini süratle yerine getirecektir. Bunu süratle bekliyoruz. İnşallah ilk gelişimizde bunu da göreceğiz. O çevreyi istimlak ederek, o bölgeyi de gayet güzel bir park haline belediye getirecektir'' diye konuştu.

Eğitim ve sağlık alanındaki atılımlara da dikkati çeken Erdoğan, okullara bilgisayar gönderdiklerini, ilköğretim ve ortaöğretim kitaplarını ücretsiz dağıttıklarını söyledi. Erdoğan, ''Sosyal güvencesi olmayanlara söylüyorum, kaymakamlığa müracaat edersiniz, gereken desteği alırsınız. Verdiğimiz rakamlar ortaöğretimde de daha farklı. Ortaöğretimde erkek öğrenciye bu aydan itibaren 45 lira, kız öğrencilere 55 lira veriyoruz'' dedi.

''SİZE EFENDİ OLMAYA DEĞİL, HİZMETKAR OLMAYA GELDİK''
Kafkas Üniversitesi bünyesinde 3 meslek yüksek okulu ve 3 araştırma uygulama merkezinin devreye girdiğini ifade eden Erdoğan, Yabancı Diller Yüksekokulu ile Mühendislik Mimarlık Fakültesi kurulması kararının alındığını ve çalışmalara başlandığını dile getirdi. Kars'ta 500 kapasiteli yurt projesinin inşaat ihalesinin yapıldığını söyleyen Erdoğan, yurdun çok kısa zamanda bitirilerek hizmete alınacağını da belirtti.

Erdoğan, 8 yılda Kars'ta sağlık alanında 66 trilyonluk yatırım yapıldığına dikkati çekerek, Kars'ta aile hekimliği uygulamasına da Ağustos ayında geçildiğini kaydetti. Kars Merkez Devlet hastanesi ile Kağızman Devlet Hastanesini tamamlayarak hizmete açtıklarını belirten Erdoğan, Sarıkamış Devlet Hastanesinin yapımına devam edildiğini hatırlattı. Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Önceleri böbrek hastalarının ne tür ıstıraplar çektiğini hatırlayın. Bugün Türkiye'nin her tarafında diyaliz hastaları evinden alınıyor, evine bırakılıyor. Kars'ta da bu sıkıntı büyük ölçüde aşılmış durumda. Artık ilacını almak için hastanede kuyrukta beklemiyor benim vatandaşım. İstediğin eczaneden ilacını alıyorsun. Burada 7 diyaliz cihazı varken, şimdi 23 diyaliz cihazı var. Kars'ta devlet hastanesi uzman hekim sayısı neredeydi, şimdi nereye geldi. bütün bunlar halkımıza olan görev anlayışımızdır. Biz size efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik.''

TOKİ olarak Kars'ta 2 bin 55 konut uygulaması başlattıklarını ifade eden Erdoğan bunlardan bin 79'unu bitirerek sahiplerine teslim ettiklerini dile getirdi. Kars'ta ilave olarak yapılması palanlanan 780 konutun da projelerinin hazırlandığını söyleyen Erdoğan, ''Ulaştırmada biz iktidara gelene kadar Kars'ta bölünmüş yol ne kadardı biliyor musunuz? 22 kilometre. Peki şu 8 senede biz ne kadar yaptık? 111 kilometre bölünmüş yol yaptık. Yani, 79 sene 22 kilometre bölünmüş yol, 8 senede 111 kilometre bölünmüş yol... Farkımız bu. Cumhuriyet tarihinde yapılan bölünmüş yolun 5 katından fazlasını biz Karsımıza kazandırdık'' diye konuştu.

''AVRUPA İLE ASYA ARASINDA YÜKSEK STANDARTLI BİR DEMİRYOLU HATTI OLUŞTURACAĞIZ''
Kars Havaalanı'nın pistlerini tamamladıklarını ve şimdi de terminal binasını yaptıklarını anlatan Erdoğan, vatandaşlardan yalan yanlış kampanyalara aldanmamalarını istedi. Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu ile ilgili olarak Kars'ta kesinlikle bir lojistik merkez yapıldığını ifade eden Erdoğan, ''Ayrıca, Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars Hızlı Demiryolu Projesi ile inşaatı devam eden Ankara-İstanbul hızlı demiryolu hattı, Kars-Tiflis Demiryolu Projesi bir bütünlük arz ediyor. Bunları birbiriyle bütünleştireceğiz. Böylece Türkiye üzerinden Avrupa ile Asya arasında yüksek standartlı bir demiryolu hattı oluşturmuş olacağız'' dedi.

Kars'a 2006 yılında doğalgaz verildiğini hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

''Ayşe kardeşim, Fatma kardeşim doğalgazı kullanıyor musunuz? Kombiye bastığın zaman ev ısınıyor mu, sıcak suyu hemen buluyor musun? AK Parti gelene kadar doğalgaz yok muydu dünyada? Benim Kars'taki hanım kardeşim tezek yakıyordu, 5 kat apartmanın dibinden kömür taşıyordu. Külü, kokusu, pisliği... Bir odayı ısıtıyor diğer odalar soğuk kalıyordu ama şimdi bütün dairesi sımsıcak oluyor. Medeniyet bu, modern olmak bu, insanca yaşam bu. İşte AK Parti iktidarı bunu sizlere getirdi.''

''18 BİN 150 HEKTAR ALANDA YAKLAŞIK 24 MİLYON 236 BİN FİDAN DİKMEYİ PLANLIYORUZ''
Erdoğan, 2003-2010 yılları arasında Kars'a içme suyu, baraj, gölet ve sulama tesisleri için 131 trilyonluk yatırım yaptıklarını söyledi. Kars'ın içme suyu projesini geliştirdiklerini ve 2003 yılında tamamladıklarını anlatan Erdoğan, bu projeyle Kars'a yılda 9,5 milyon metreküp içme suyu temin ettiklerini ifade etti. Açılışını yaptıkları 60 santimetre çapındaki isale hattı ile Kars Selim Bayburt Barajı'ndan yaklaşık 30 kilometre mesafedeki arıtma tesisine su getireceğini dile getirdi. Buradan yılda 10 milyon metreküp arıtılarak şehre içme suyu verileceğine dikkati çeken Erdoğan, şehrin içme suyu arıtma tesisinin inşaatına başladıklarını belirtti. Erdoğan, ''Böylece Kars ilinin 2050 yılına kadar içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacını karşılamış oluyoruz'' dedi.

Kars'ta 21 taşkın koruma tesisinin hizmete sunulduğunu anlatan Erdoğan, bu tesislerle 3 ilçe, 14 köy, 2 mahalle ve 48 hektar arazinin taşkınlardan korunacağını bildirdi.

Kars'ta bitirilen diğer altyapı projelerini de anlatan Erdoğan, Kars'ın önemli projelerinden olan Kars Barajı'nın inşaatına bu yıl başlayacaklarını vurguladı. Erdoğan, bu barajla Kars ovasında 48 bin hektar arazinin sulanacağını belirtti.

Erdoğan, Kars'ta 2003-2010 yılları arasında 17 bin 659 hektar alanda ağaçlandırma çalışması yaptıklarını ve 5 milyon 149 bin adet fidanı toprakla buluşturduklarını ifade ederek, ''2012 yılına kadar inşallah toplamda 18 bin 150 hektar alanda çalışma yaparak yaklaşık 24 milyon 236 bin fidan dikmeyi planlıyoruz'' dedi.

Allahuekber Dağları'nda donarak şehit olan 90 bin askerin hatırasını yaşatmak amacıyla 2004 yılında Sarıkamış Allahuekber Dağları'nı milli park olarak ilan ettiklerini hatırlatan Erdoğan, Doğu Anadolu'nun kuşlar açısından uluslararası öneme sahip Kuyucak Gölü'nü 2009 yılında sulak alan koruma bölgesi ilan ettiklerini söyledi.


(habertürk)