Koca kurbanı yüzünü arıyor

Görücü usulüyle 20 yaşında hiç tanımadığı biriyle evlendirildi. Yıllarca eşinden şiddet gördü. Sonunda bir av tüfeğiyle intihara kalkıştı


Türkiye’nin ilk yüz nakli adaylarından 49 yaşındaki Sezgin Ergen’in hayatını karartan süreç, 1982’de ailesiyle birlikte yaşadığı Almanya’dan tatil için memleketi Zonguldak’a gelmesiyle başladı. Sezgin 20 yaşındayken görücü usulüyle, şoför olarak çalışan Y.A. ile evlendi. Zonguldak’a yerleşen ve 3 çocukları olan çiftin ilişkisi 6 yıl sonra bozuldu. İddiaya göre eşi, makyaj yapmasını, pantolon giymesini ve dışarıya çıkmasını yasakladı.
SAÇMA YÜZÜNÜ PARÇALADI
Eşinin şiddetine maruz kaldığını ileri süren Sezgin, 1993 Mart’ında intihar girişiminde bulundu. Yatak odasındaki av tüfeğini alan Sezgin, çenesine dayayıp tetiği çekti. Sezgin, 9 saat süren operasyonun ardından hastanede yaşama tutundu ancak yüzü de tanınmayacak hale geldi.
Sürekli maskeyle dolaşmak zorunda kalan Sezgin Ergen, 4 ay kaldığı hastaneden daha çıkamadan boşanma davasıyla karşılaştı. İzinli çıktığı hastaneden evine gittiğinde, eşinin çocuklarını da alıp taşındığını gören Ergen bir kez daha yıkıldı. 10 yıllık mahkeme sürecinin ardından da çift boşandı.
18 YILDA 60 OPERASYON
Sezgin Ergen için yıllar süren hastane süreci başladı. Yüzü parçalandığı için yemek bile yiyemeyen Sezgin, Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi’nde defalarca operasyon geçirdi. Kollarından ve vücudunun çeşitli yerlerinden alınan parçalarla çene, dudak, burun ve yanak yapıldı.
Sezgin Ergen, 18 yılda 60’a yakın ameliyat geçirdi. Tüm ameliyatlara rağmen yüzü kötü durumda olan Sezgin Ergen, hâlâ maskeyle dolaşıyor.
NAKİL HABERİNİ GÖRÜNCE
Ümitsiz bir halde hayatını sürdüren Sezgin Ergen, dünyada ses getiren yüz nakli haberini okur okumaz tedavi olduğu Hacettepe Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Tunç Şafak’a başvurdu. Prof. Şafak, Ergen’i ilk çift kol naklini yapan Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan’a yönlendirdi.
MEVZUAT VE DONÖR
Yüz nakline uygun olduğu belirlenen Sezgin Ergen’e Türkiye’nin ilk yüz naklini yapmak için çalışmalar başladı. Sezgin’e ilaç kürü uygulanacak. Yasal mevzuatın tamamlanmasının ardından uygun verici beklenecek. Yaş ve yüz özellikleri bakımından uygun donörden alınan yüz Sezgin Ergen’e nakledilecek. Böylece Ergen, Türkiye’nin ilk, dünyanın da 11’inci yüz nakillisi olarak tıp literatürüne geçebilecek.
‘HERKES GÜZELLİĞİME HAYRANDI’
Yaşadığı bunalımın ardından hayatı kararan Sezgin Ergen, tetiğe bastığı o anı ve yaşadıklarını anlattı: “Bakımlı ve çok güzeldim. Herkes güzelliğime hayrandı. Eşim çok kıskançtı. Alkol alıyor, gece beni kaldırıp dövüyordu. O gün de dövdü, giderken kendimi öldürmemi söyledi. Ben de o bunalımla tüfeği çeneme dayayıp tetiğe bastım.” Nakili en çok çocukları için istediğini vurgulayan Ergen, “Şimdiki aklım olsaydı asla böyle bir şey yapmazdım” dedi.
‘6 AY İÇİNDE YÜZ NAKLİNİ YAPARIZ’
Mevzuatı beklediklerini belirten Doç. Ömer Özkan şunları söyledi: “Mevzuat yakında çıkar. Nakli 6 ayda gerçekleştiririz. Hasta belirlerken kan grubu, doku uyumu ve deformasyonun ne durumda olduğu gibi kriterlere bakıyoruz.” Çift kol naklini yaptıktan sonra kol nakli için 150’nin üzerinde başvuru yapıldığını belirten Özkan, yüz nakli için de 20 kişinin başvurduğunu söyledi. Sezgin’in dışında Bursa’dan bir gazi ile yüzü yanık bir kadına daha nakil yapılacak.


(habertürk)