İşte birincilik ödülü alan haber!


Şanlıurfa Gazeteciler Birliği tarafından Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında düzenlenen başarılı gazetecilerin haber yarışmasında "Alkollü Komutan Cezaevinde Rezalet Çıkarttı" haberi birinci oldu.

Şanlıurfa'da bir yerel gazetenin muhabirinin 6 Ekim 2010 tarihinde yaptığı haberin ödülünü ve plaketini Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi verdi. Dizüstü bilgisayarla ödüllendirilen muhabir M.Faruk Deveci, ödül aldığı haberinden dolayı haberi yaptığı tarihlerde mahkemelik olmuştu. Hakkında ceza davası açılan Deveci'nin davasına mahkeme takipsizlik kararı vermişti. Habere konu olan cezaevinin komutanı da cezaevindeki görevinden alınmıştı.

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen ödül törenine, yaptığı birçok haberden mahkemelik olan ve kamuoyunun yakından tanıdığı Taraf Gazetesi Muhaberi Mehmet Baransu da katıldı.Kitapimza günü dolayısıyla Şanlıurfa'da bulunan Baransu'ya yaptığı cesur haberlerden dolayı Şanlıurfa Gazeteciler Birliği plaket verdi.

Plaketini Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat'ın elinden alan Baransu şöyle konuştu:"Biz arkadaşlarla geçtiğimiz, yaptığımız haberlerden dolayı bana açılan davalarla ilgili bir hesaplama yaptık. Açılan davalardan ne çıktı biliyor musunuz. Yaklaşık 800 yıl mahkûmiyetim isteniyor. Dünyanın hiçbir yerinde yok böyle bir şey."

Gazetecilerin ödül törenine Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi,AK PartiMerkez İlçe Başkanı Mustafa Zahit, Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, Jandarma Alay Komutanı Albay Emin Dursun, Şanlıurfa Barosu Başkanı İrfan Güven, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz, Kent Konseyi Başkanı, DSİ Bölge Müdürü Sait Umucu, Bölge Müdür Yardımcısı Uğur Büyükhatipoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, GAP İdaresi Bölge Müdürü Mehmet Açıkgöz katıldı.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ KAZANAN HABER

Bu arada Şanlıurfa'da birincilik ödülüne layık görülen ve Şanlıurfa Kapalı Cezaevi'nde yaşanan olayın haberinde şu bilgilere yer verilmişti: "Astsubay Başçavuş V.G emrinde görevli uzman çavuş V.D. ile birlikte alkol aldıktan sonra gece saat 02.30 sıralarında görev yaptığı cezaevine geldi. Diyarbakır'da duruşması olan tutukluları uygun olmayan bu saatte götürmek isteyen V.G., Cezaevi Müdürü Akif Bakal'ı çağırttı. Gelmeyince Bakal'ın cezaevi içindeki lojmanına giderek kapıyı tekmeledi, ardından da kapının önüne emrindeki askerlere toplattığı çöpleri döktürdü. Görevli gardiyanlara talimat vererek, duruşmaya gidecek olan tutukluları Diyarbakır'a götüreceğini, bu nedenle gerekli hazırlıklarını yapmalarını isteyen komutan, koğuşlarından çıkartılan 9 tutukluyu cezaevi aracına bindirdikten sonra yola çıktı.

Bunun üzerine Cezaevi Müdürü Akif Bakal, yaşanan olayları Cezaevi Savcısı Ali Metin Doğan'a aktardı. Cumhuriyet savcısının talimatı üzerine cep telefonuyla ulaşılan cezaevi şoförüne en yakın jandarma karakoluna gitmesi istendi. Şoförün Hilvan-Siverek arasında olduğunu söylemesi üzerine içersinde 9 tutuklunun bulunduğu araç Hilvan İlçe Jandarma Komutanlığı'na gitti. Şanlıurfa Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı doğrultusunda, Hilvan İlçe jandarma Komutanlığı'nda görevli bir astsubay, cezaevi aracına komutanlık yaparak, tutukluların Diyarbakır'a gitmesi sağlandı. Alkol kontrolü yapılan Başçavuş V.G., Jandarma ekipleri tarafından Şanlıurfa'ya getirildi, İl Jandarma Komutanlığı'nda ifadesi alındı. Daha önce bir başka olaydan dolayı soruşturma geçirdiği bildirilen Başçavuş V.G.'den Cezaevi Müdürü Akif Bakal'ın da şikâyetçi olduğu ve bu yüzden hakkında tutanak tutulduğu öğrenildi. Cumhuriyet savcısının Jandarma komutanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından Astsubay Başçavuş V.G. cezaevindeki görevinden alındı."

CİHAN