'Muhteşem Yüzyıl' a büyük protesto


Özel bir kanalda yayımlanan ''Muhteşem Yüzyıl'' adlı dizi üç ayrı noktada protesto edildi.

Alperen Ocaklarıİstanbulİl Başkanlığına bağlı bir grup, özel bir kanalda yayımlanan ''Muhteşem Yüzyıl'' adlı diziyi, dönemi sanal bir gerçeklikle yansıttığı gerekçesi ile protesto etti.

Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanlığı üyesi bir grup, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın Süleymaniye Camisi bahçesindeki türbesi önünde toplanarak bir süre tekbir getirdi.

Kuran-ı Kerim okunmasının ardından grup adına açıklama yapan Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Güven Hızarcı, son zamanlarda iletişim araçlarının, toplumu yeniden inşa etme sürecinde kontrolsüz bir istikamet aldığını savundu. Hızarcı, ulusal kanallarda yayınlanan yüksek reytingli dizilerin kültürdeki yozlaşma sürecini hızlandırdığını belirterek, ''Politik çekişmelerin kültürel hayatımızda oluşturduğu kaos, bundan doğan yasal boşluklar, denetleyici mekanizmalarının şahsi inisiyatif kullanması bu kaosu çıkmaz bir hale getirmektedir'' dedi.

Milletin asli değerleriyle barışık, emek verilerek üretilen her çalışmaya saygılı olduklarını ifade eden Hızarcı, ayrıştırıcı her unsura da karşı olduklarını vurguladı.

''Muhteşem Yüzyıl'' dizisinde gerçeklerin yansıtılmadığı ve sanal bir gerçeklik yaratıldığını ifade eden Hızarcı, şöyle devam etti:

''Muhteşem bir mazinin kanunlarını gelecek nesillere miras bırakan Kanuni'nin şahsında, dönemin oryantalist bir bakış açısıyla sunulması en büyük cehalettir. Bizler yozlaşmış bir muhafazakarlık ve tarihsel romantizmden beslenen tabulara karşıyız. Bizler çağdaşlık adına kutsallara hakareti kendine vazife edinmişlere de karşıyız. Bu konu ile ilgili olarak dizinin sunumunun değişmesi ya da yayından kaldırılması için sivil toplumun hissiyatını bir propaganda ile dile getirmeye çalışacağız.''

Grup daha sonra tekbirler eşliğinde açıklamayı sona erdirerek, olaysız bir şekilde dağıldı.

"Muhteşem Yüzyıl" dizisini protesto eden yaklaşık 150 kişilik bir grup dizinin afişlerini yırtıp, cam panolara yumruk atarak, diziyi protesto etti.

Saadet Partisi İstanbul Gençlik Kolları ve Anadolu Gençlik Derneğine üye yaklaşık 150 kişi Osmanlı Devleti'nin onuncu sultanı Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatının anlatıldığı " Muhteşem Yüzyıl " adlı diziyi protesto etti. Levent Metro durağında toplanan onlarca kişi dizinin yayınlandığı kurum önüne gelerek, slogan ve yumurta atarak protesto gösterisi yaptı.

YUMRUK VE YUMURTA ATIP; AFİŞLERİ YIRTTILAR

Levent Metro durağında toplanan Saadet Partisi Gençlik Kolları ve Anadolu Gençlik Derneğine üye bir grup, Mehter Takımının marşları eşliğinde Muhteşem Yüzyıl dizisinin yayınlandığı Show Tv önüne yürüdü. Yürüyüş sırasında, öfkeli kalabalık dizinin bilboardlarda yer alan afişlerini yırttı; bilboardlara yumurta attı. Kalabalık içinde yer alan bir grup ise, dizinin başrol oyuncusu Halit Ergenç'in cam panoda yer alan afişini yumrukladı.Bu arada bazı Saadet Partliler yumruk atanları engellemek için, cam pano önünde bekledi ve sözlü uyarıda bulundu ancak uyarılara aldırış eden olmadı. Grup ellerindeki Osmanlı Tarihi kitabı ve " Osmanlı'ya Uzanan Eller Kırılsın", "RTÜKUyuma Rezalete Son Ver " afişleriyle Show Tv önünde bulunan parka geldi. Çevik Kuvvet ekiplerinin televizyon kanalı önünede güvenlik önlemi alması dikkatlerde kaçmadı.

TEMSİLİ SÜLEYMAN'DAN " DİZİYİ KALDIRIN " FERMANI

Kanal önünegelen grup bir süre de burada, "Osmanlı'ya Uzanan Eller Kırılsın ", "Show Tv Şaşırma Sabrımızı Taşırma" sloganı attı. Ardından park içinde toplanan kalabalığa temsili Kanuni Sultan Süleyman elindeki fermanı okudu. Temsili Kanuni Sultan Süleyman Sen ki batı taklitçisi uşaklık eden medyacı, elçinin gönderdiği mektupta yapmış olduğun büyük densizlikten bahsedilmektedr. İşittim ki televizyon adını verdiğiniz kara kutudan Al - i Osman'a haketer içeren yayınlar yapılmaktaymış. Senin anlattığın yaşam tarzıyla ne biz ne de dedelerimiz yaşamıştır. Kıyafetlerimizin İngiliz askerlerine benzetilmesi bizi kızdırmıştır bilesin. Bizim suyumuzu içen, bizim ekmeğimizi yiyen adı Müslüman denilen güya bizim adımıza lakin bizden ırak olayların anlatılması bizi ziyadesiyle hüzne boğmuştur. Bu mağduriyetimiz değil, torunlarımızın ihanetidir. " dedi. Temsili Süleyman " Şimdi muradım o ki, bu densizlik özür dilemek ve telafi edilmek suretiyle derhal son bula, ta ki tekerrür etmeye. Aksi halde, bu ikazımı dikkate almayıp bu rezilliğe devam edersen, tüm ülkede yayın yapan o antenlerini kırar atlarımız için bağlama kazığı yaparım. Kafanı televizyon denilen o fitne kutusunun içine sokar seni tüm dünyaya rezil ederim. " diye konuştu. Temsili Süleyman, dizinin yayında kaldırılmasını isteyerek, "Mührü Süleyman bizdedir. Emir Süleymanların işidir. Bundan sonra olacakları var sen düşün. Gayret bizden tevfik Allah'tandır. "dedi." DİZİ YAYINDAN KALDIRILSIN "

Daha sonra, Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı İsmail Acar bir basın açıklaması yaptı. Acar, basın açıklamasında,Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatının anlatıldığı dizinin gerçekleri anlatmadığını, anlatılan olayların tarihi gerçeklerle bağdaşmadığını söyledi. Acar," Bu dizideki üzerine giydirilen imaja cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman ve onun şahsında tüm Osmanlı padişahları , devlet adamları tplum nezdinde, itibarsızlaştırılmakta, şanlı tarihimiz aşağılanmakta ve toplumumuz geçmişine, tarihine yabancılaştırılmaktadır. " dedi.Basın açıklamasında, " Muhteşem Yüzyıl " " Midnight Express " adlı filme benzetilerek, " Oryantalistlerin tarihimizi çarpıtmak ve karalamak amacıyla uydurdkları saçma sapan görüş ve twzlerinden yola çıklarak, hazırlanmış olan bu dizinin Midnight Express ( Geceyarısı Ekspresi ) filminden ne farkı var ? Tek farkı var. Önceki karalamayı batılılar yapmıştı, bunu kendi insanımız yapıyor " denildi. Reyting uğrunatarihin karalandığı iddia edilen basın açıklamasında dizinin yayınıcı kuruluş tarafından kaldırılması istendi ve dizi yayından kaldırılmazsa, kanalın seyredilmemesi için kampanya başlatılacağı ve reklam veren şirketlerin ürünlerinin boykot edileceği belirtildi.

BİNAYA YUMURTA ATTILAR

Protestocu grup, bir süre slogan attıktan sonra, dizinin yayından kaldırılması için dağıtılan dilekçeleri imzaladı.Basın açıklamasının ardından, dağılan gruptan bazı kişiler ellerindeki yumurtaları diziyi yayınlayan televizyon kanalının binasına attı. Bir ara işaret fişeği de yakan grup, dizinin başrol oyuncusu Halit Ergenç'in afişinin yer aldığı cam panoya yumurta ve tekme atarak ayrıldı.

Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanlığına bağlı bir grup, özel bir kanalda yayımlanan "Muhteşem Yüzyıl" adlı diziyi, dönemi sanal bir gerçeklikle yansıttığı gerekçesi ile protesto etti.

Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanlığı üyesi bir grup, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın Süleymaniye Camisi bahçesindeki türbesi önünde toplanarak bir süre tekbir getirdi.

Kuran-ı Kerim okunmasının ardından grup adına açıklama yapan Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Güven Hızarcı, son zamanlarda iletişim araçlarının, toplumu yeniden inşa etme sürecinde kontrolsüz bir istikamet aldığını savundu. Milletin asli değerleriyle barışık, emek verilerek üretilen her çalışmaya saygılı olduklarını ifade eden Hızarcı, ayrıştırıcı her unsura da karşı olduklarını vurguladı.

Grup daha sonra tekbirler eşliğinde açıklamayı sona erdirerek, olaysız bir şekilde dağıldı.

AJANSLAR