İşte o 'ucube'nin bedeli ! - Foto


Erdoğan'ın Kars ziyaretinde 'ucube' diyerek tepki gösterdiği heykel bakın ne kadara mal olmuş?


10.01.2011,15:24:45
İlgili Foto Galeri

Haberin fotoğraf galerisine gitmek için tıklayınız.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kars ziyaretinde “ucube” diyerek tepki gösterdiği sözde “insanlık anıtı” heykelinin 1 milyon 250 bin liraya mal olduğu ortaya çıktı.

Başbakan Erdoğan'ın heykel ile ilgili “ucube” benzetmesine tepkiler gelirken, heykelin inşasına karşı çıkarak durdurulması yönünde resmi girişimlerde bulunanMHPKars İl Başkanı Oktay Aktaş, heykelin maliyetine dikkat çekti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kars ziyaretinde “ucube” diyerek tepki gösterdiği ve yıkılmasını istediği sözde “insanlık anıtı” heykelinin 1 milyon 250 bin liraya mal olduğu ortaya çıktı. 2005'te eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından ihale edilen heykelin yapımı için, daha önce de yaptığı benzer garip heykellerle tanınan heykeltıraş Mehmet Aksoy görevlendirilmişti. Ancak itici görüntüsü nedeniyle halkın tepkisini çeken ayrıca sit alanında olduğu için itirazlara neden olan 35 metre yüksekliğinde ve 350 ton ağırlığındaki heykelin yapımı Mart 2009'da Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun hazırladığı rapor üzerine durdurulmuştu.

AKTAŞ: “1 TRİLYON 250 MİLYAR LİRAYA MAL OLDU”

Başbakan Erdoğan'ın heykel ile ilgili “ucube” benzetmesine tepkiler gelirken heykelin inşasına karşı çıkarak durdurulması yönünde resmi girişimlerde bulunan MHP Kars İl Başkanı Oktay Aktaş, heykelin maliyetine dikkat çekti. Akit'e konuşan Aktaş, “Ben yıllardır bu heykelin yapımına karşı mücadele veriyorum. Heykelin 2005'ten beri belediyeye maliyeti şu anki Türk lirası ile 1 milyon 250 bin lira. Eski para ile trilyonlarca lira para yani. Üstelik bu sadece resmi rakam, gayrı resmi rakamlar çok daha fazla. Heykel ile ilgili belediye aleyhine kamuyu zarara uğratmaktan 503 bin lira zimmet davası açıldı. Fakat bu işin bu noktaya gelmesinde Kültür Bakanlığı'nın da rolü var. Heykelin yapımına Kültür Bakanlığı da destek verdi” dedi.

“HEYKELTIRAŞA 350 MİLYAR LİRA VERİLDİ”

Heykeltıraş Mehmet Aksoy'un, “Heykeli karın tokluğuna yapıyorum” dediğini belirten Aktaş, “Belediyenin kasasından Aksoy'a 350 bin lira yani şimdiki para ile 350 milyar lira verildiğini ben belgeledim. Heykelin yıkılmasını istediğim için uluslararasımedyakuruluşları beni sanat düşmanı ilan ettiler. 2010 Ocak ayında sinemacı Tarık Akan'ı getirip heykelin yıkılmaması için burada kampanya yürüttüler. Bu heykelin dikilmesini isteyen Ermeni lobisidir. Heykelin kendisi gibi adı da tuhaf, önce ‘barış anıtı' dendi, ardından ‘yurtta sulh, cihanda sulh' anıtı oldu, ardından ‘insanlık anıtı' yaptılar” diye konuştu.

ALİBEYOĞLU: “BARIŞ İÇİN YAPTIRDIM”

Başbakan Erdoğan'ın “ucube” benzetmesinin ardından, heykeli yaptıran eski Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ise NTV yayınında heykeli Ermenistan'ın sözde soykırım iddialarına karşı yaptırdığını savunarak, “Ben dünyaya Türk insanının soykırım yapmadığının anıtını yaptırdım ve bölge barışı için mücadele ediyorum. Yıkılacaksa da saygı duyarım. Maalesef ülkemizdeki en önemli sorun yargılardır” diye konuştu.

YENİ AKİT