İhbar mektubunun gönderildiği ülke!


'Islak imzalı eylem planı'n altında imzası bulunun Albay Çiçek'in tutuklanmasına gerekçe gösterilen ihbar e-mailinin nereden gönderildiği belli oldu.

12.01.2011,20:28:00

'Islak imzalı eylem planı' davası sanığı Albay Dursun Çiçek'in tutuklanmasına gerekçe gösterilen ihbar e-mailinin gönderildiğibilgisayarIP'sinin kayıtlı bulunduğu adresin, Hollanda'nın Amsterdam kentine ait olduğu belirlendi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sanıklar ile avukatları tarafından yapılan taleplerin ardından Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel de taleplere ilişkin mütalaasını mahkemeye sundu. Daha sonra Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, mahkemeye ulaşan cevabi yazıları okudu.

Başkan Şengün, Dursun Çiçek'in 30 Haziran 2009 tarihinde tutuklanmasına gerekçe gösterilen ve tutuklanmasından bir gün önce emniyet müdürlüğüne, hemen ardından da savcılığa ulaşan Çiçek hakkındaki ihbar mailinin gönderildiği bilgisayar IP'si hakkındaki ayrıntılı bilginin ellerine ulaştığını söyledi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından gönderilen bu yazıda ihbar mailinin gönderildiği bilgisayarın IP numarasının 78.184.32.122 olduğu hatırlatılan yazıda, bu adresin Hollanda Amsterdam'a bir adrese kayıtlı olduğu ifade edildi.

Emniyete 29 Haziran 2009 tarihinde gönderilen ihbar maili şöyle başlıyordu: "Son günlerde ülkemizin gündemini meşgul edenDursun Çiçekismi etrafında yapılan tartışmalar benim gibi çok sayıda TSK mensubunu rahatsız etmektedir. Size Dursun Çiçek isimli bu cuntacı şahıs hakkında konuşulan konularla ilgili bilgi vermek istiyorum..."

Aynı mailin devamında şu bilgilere de yer veriliyordu; "...Genelkurmay intraneti üzerinde Dr. Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek imzalı birçok bilgi notu var. Son eylem planında da aynı imzayı kullanmış. 2008 yılında basında Toplumu Biçimlendirme Planı isimli bir belge yayınlamıştı. Bu belgenin TSK tarafından hazırlandığı ortaya çıkmıştı. Bu eylem planını yazan kişinin ismi "xx" olarak geçmişti. "xx" Dursun Albay'ın rumuzudur. Yani bu planı da o hazırlamıştır. Artık o kadar nettir ki Dursun Albay, TSK içerisinde faaliyet gösteren cuntanın bir elemanıdır. Son eylem planı ile de iyice deşifre olmuştur. Ve aslında Dursun Albay'a sahip çıkanGenelkurmayBaşkanlığı değil cuntadır..."

Başkan Köksal Şengün, dava konusu eylem planının altında sanık Dursun Çiçek'e ait olduğu ileri sürülen imzanın mürekkep yaşı ile ilgili TÜBİTAK'tan bir rapor gönderildiğini açıkladı. Başkan Şengün, dava konusu planın word dosyası olarak kaç kb. yer kapladığı konusunda bir raporun da mahkemeye ulaştığını kaydetti. Dursun Çiçek'inbankahesaplarına ilişkin hesap özetleri de mahkeme tarafından sorulan bankalar tarafından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

CİHAN