Tepki toplayan 102. madde tahliyelerine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden yeni formül
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, tutukluluk süresi 5 yılı aşan 5 sanığın tahliye başvurusunu reddetti.
Tahliyelerde korkunç ihtimal! haberini okumak için tıklayınız...
102. madde tahliyeleri hukuken yanlış mı? haberi için tıklayınız...
Bir tek o uyarmıştı haberi için tıklayınız...
‘Ankara formülü’ denilebilecek bir karara imza atan mahkeme, özellikle Hizbullah sanıklarının salıverilmesiyle dikkat çeken tutukluluk süresine ilişkin, “Yargıtay’da temyiz aşamasında geçen süre tutukluluk kapsamında değerlendirilemez” yorumu getirdi.
Daha önce Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya'ya konuşan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya da benzer bir yorumda bulunmuş, "Hükme bağlanan dosyalarda tutukluluk süresi söz konusu olamaz, bu hükmün sabitleşmesi beklenemez" demişti. Bunun üzerine 102. madde tahliyelerinde hukuken hata yapıldığı şüphesi ortaya çıkmıştı.

"HUKUK ANLAYIŞIYLA AÇIKLANAMAZ"
Radikal'in bugünkü haberine göre ilk derece mahkemesince verilen kararların ‘hüküm’ niteliği taşıdığına da dikkat çeken mahkeme, ‘suç işlemeyi alışkanlık haline getirmiş’ ve serbest bırakıldığı taktirde ‘tekrar suç işleyeceği neredeyse tartışmasız olan’ kişilerin tekrar toplum içerisine salıverilmesinin hukuk anlayışıyla da açıklanamayacağına hükmetti.
Kararda, söz konusu kişilerin salıverilmeleri halinde kamu düzeninin bozulacağı ve toplumda ‘kendi hakkını kendi alma’ düşüncesini doğuracağı ifade edildi. ‘Suç işlemek amacıyla kurulan örgütü üye olmak, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak, yağma’ gibi suçlardan yargılanan sanıkların başvurusunu reddeden mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne gönderme yaparak, makul tutukluluk süresinin soruşturmanın başlamasından davanın açılmasına ve ilk derece mahkemesi kararının verilmesine kadar geçen süreyi kapsamdığını kaydetti.
ATALAY: KAÇABİLİRLER
Tahliye olduktan sonra adreslerini Diyarbakır ve Batman olarak gösteren 6 Hizbullah üyesi, adli kontrol kapsamında dün de imza vermeye gitmedi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay sanıkların kaçabileceğini söyledi.

Diyarbakır’daki Hizbullah üyeleri Edip Gümüş, Cemal Tutar, Abdulkerim Kaya ve Fuat Balca’nın dün adreslerine en yakın karakollara gitmedikleri anlaşıldı. Batman’daki sanıklar Lütfü Sertkaya ve Mehmet Varol’un da iki gündür imza vermedikleri öğrenildi. Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri “Sanıklar hakkında tutanak hazırlayıp Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ne göndereceğiz” dedi. Bakan Atalay ise CNN Türk’te “Yargı tutuklama kararı verebilir” dedi.


HT