Diyarbakır halkından büyük ilgi


TRT Şeş'in düzenlediği kürtçe şarkı yarışmasının elemeleri Diyarbakır'da büyük ilgi gördü.


Yayın hayatına başladığı günden beri özellikle Doğu ve Güneydoğu'da en çok izlenen Kürtçe kanallar arasında yerini alan TRT Şeş'in düzenlediği 'Strana Xwe Bêje (Türkünü Söyle)' adlı şarkı yarışmasının elemeleri Diyarbakır'da büyük ilgi gördü. TRT Şeş Genel Koordinatörü Fethullah Kırşan yarışmaya büyük bir ilgi olacağını önceden de tahmin ettiklerini belirterek, "Bu ilgi TRT Şeş'in baştaDiyarbakırolmak üzere bölgede en çok izlenen kanal olmasından kaynaklanıyor." dedi.

İzleyicilerine görsel bir şölen sunmak için geçtiğimiz haftalarda başlayan elemelerin Diyarbakır bölümü başladı. TRT Diyarbakır Bölge Müdürlüğü stüdyolarında yapılan elemelere Diyarbakır'ın yanı sıra çevre il ve ilçelerden çok sayıda kişi yarışmacı olabilmek için yarıştı.

Önümüzdeki günlerde Mardin'in Nusaybin ilçesinde yapılacak elemelerden sonra Türkiye'de çekimler sona erecek. Daha sonra Irak-Erbil, Almanya-Berlin ve İsviçre-Stockholm'deki elemeler yapılacak. En iyi Kürtçe parça söyleyen 15 finalist, canlı yayında hünerlerini sergileyecek. Çekimler TRT'nin Tarlabaşı stüdyolarında yapılacak.

Diyarbakır'da elemeleri izleyen TRT Şeş Genel Koordinatörü Fethullah Kırşan, daha önce İstanbul. İzmir,Ankarave Van'da yaptıkları elemelere de ilgi gösterildiğini ancak en büyük ilgiyi Diyarbakır'da gördüklerini söyledi.

Kırşan,"Diyarbakır'daki bu sıcak ilgiden dolayı çok mutluyuz. İki gün devam edecek. Yarın da genç arkadaşlarımızı bekliyoruz. Güzel bir ortamda geçiyor. Güzel sesler ortaya çıkacak. Bu bir ilk Türk televizyonluğu açısından. Özellikle yerel bazda yapılan bir ilk. Buradan güzel seslerin çıkacağını umut ediyoruz." diye konuştu.

Türkiye'de müzik sektörünün canlı olduğunu belirten Kırşan, Doğu ve Güneydoğu'da sesi güzel olan insanların çok olduğunu vurguladı. Kırşan, " TRT Şeş olarak böyle güzel programları sürdüreceğiz. Sanırım çok güzel sesler ve ilginç öyküler ortaya çıkacak. Herkes gibi biz de heyecanla bekliyoruz." dedi. TRT Şeş'in Türkiye'nin yanı sıra sınır ötesinden de çok izlendiğini anlatan Kırşan, Irak, İran, Suriye, Kafkaslar ve Avrupa'dan izlendiklerini kaydetti.

Şanlıurfa'dan elemelere katılan Mehmet Yıldırım,sağlıkmemuru olduğunu belirterek, " Müzikte kariyer ve ün yapmak için TRT Şeş'in yarışmasına katıldım. Benim için maddiyatın bir önemi yok. Tanınmak istiyorum. Devlet kanalında Kürtçe şarkı söylemenin bir avantaj olduğunu düşünüyorum, Bu benim için büyük bir mutluluk" diye konuştu.

Batman'dan gelen Mustafa Coşuk ise ailece dengbêj olduklarını ve şansını denemek için elemelere katıldığını söyledi.

Elemelere isteyen kişi anında başvurup katılabiliyor. Elemelere katılmak için özel bir şart aranmıyor.

CİHAN