Kılıçdaroğlu Günay'ı istifaya davet etti

'Ucube' tartışmalarının ardından CHP Genel Başkanı Kültür Bakanı'nına istifa çağrısı yaptı


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,partisinin Bayrampaşa ilçe teşkilatını ziyareti sırasında gazetecilerin soruların yanıtladı. 'Ucube' tartışmalarıyla ilgili soruya yanıt veren Kılıçdaroğlu, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın gözden çıkartıldığını öne sürdü ve "Kültür Bakanı kültürlü biriyse artık onun o koltukta oturmaması lazım" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Bayrampaşa İlçe Teşkilatı'nı ziyaret etti. CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İl Başkanı Nebil İlseven, eski İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek ve bazı milletvekillerin eşlik ettiği Kılıçdaroğlu'na partili vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Bayrampaşa ilçe teşkilatının Haziran ayında yapılacak seçimler için hazırlıklarını tamamlayarak çalışmaya başladığını belirten Kılıçdaroğlu, "Bayrampaşa'da her mahallenin, her sokağın ve her sandığın sorumlusu bellidir. Burada yapılan çalışmayı önce İstanbul'un tüm ilçelerinde sonra da diğer illerde uygulayacağız." dedi.

GÜNAY GÖZDEN ÇIKARILMIŞTIR
Açıklamasının ardından gazeteciler sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Ucube heykel' tartışmasıyla ilgili Başbakan Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın açıklamaları hatırlatılarak sorulan soruya Bakan Günay'ın istifa etmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Eğer bir kişi oy kazandırmak için vitrine alınıyor ve kendisine artık vitrinde olmaması gerektiği dolaylı yoldan aktarılıyorsa bu partinin ikinci adamı da bunun arkasında duruyorsa artık onun o koltukta oturmaması gerekiyor. Olay açıktır, nettir. Kültür bakanı gözden çıkarılmıştır. Başbakan'ın ve Bülent Arınç'ın yaptığı açıklamaları biz anladık, sanırım o da anlamıştır. Kültür Bakanı kültürlü biriyse artık o koltukta oturmaması lazım" şeklinde konuştu.

YOLSUZLUĞUN SAĞCISI SOLCUSU OLMAZ
Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da partisinin Bayrampaşa ilçe teşkilatını ziyaret etti. Burada bir gazetecinin "8 yıl önce yolsuzluk yaptı yargılansın dediğiniz kişi Nebil İlseven şuan il başkanı, geçmişte yolsuzluk yaptı yargılansın dediğiniz kişiyi il başkanı yaptınız bir çelişki değil mi?" şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu, "Hakkında herhangi bir şey olmadığına dair savcılık kararı çıktı. Savcılık kişileri yargılar aklanırsa bir sorun yoktur" diye karşılık verdi. "Yolsuzluk yaptığına dair nasıl bir karar aldınız?" Yönündeki soruya Kemal Kılıçdaroğlu, "Meclis yolsuzlukları araştırma komisyonu kurulmuştu. Orada pek çok bilgi döküman vardı. Bu karar verildi. Herkesin yargılanmasını istedik. Bir kişi hakkında iddia varsa iddianın soruşturulması gerekiyor. İddiaların üzerine gidildi arkadaşımız hakkında herhangi bir şaibenin olmadığı ortaya çıktı. Biz bunla gurur duyarız. Keşke bizim gösterdiğimiz duyarlılığı Elazığ ile ilgili AKP Hükümeti de gösterseydi. Ama dosyaların üstünü kapattılar. İçişleri Bakanı yargılamaya izin vermedi. Kim yolsuzluk yapıyorsa şaibeliyle hakkında iddia varsa soruşturulsun" şeklinde konuştu.
Sarıyer Belediyesi'nde yapılan yolsuzluk iddialarında CHP'li birinin de olduğunun hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu şöyle karşılık verdi: "Yolsuzluğu kim yaparsa yapsın herkesin yakasına yapışılması lazım, hiçbir zaman yolsuzluk yapanları savunmadım. Uğur Mumcu 'katil katildir. katilin sağcısı solcusu olmaz' demişti. Rüşvetin de yolsuzluğun da sağcısı solcusu olmaz. Kim yapıyorsa yakasına yapışılsın. Bu konuda kararlıyız."

TAHLİYELERİN SORUMLUSU İKTİDARDIR
"Serbest bırakılan Hizbullah örgütünün üyeleri kayıplara karıştı, bu konuda neler söyleyeceksiniz?" şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu, şöyle yanıt verdi: " Sizin istihbarat örgütünüz güvenlik güçleriniz yok mu? Bu insanlar imza vermeye gelmediler onları siz izlemediniz mi? Onlar yurt dışına kaçtıysa bu olayın sorumlusu Adalet ve Kalkınma Partisi'dir. Hiç kimse yargı görevini yerine getirmedi diye bir şey ortaya çıkarmasın. Ortaya çıkan tablo nettir. Sorumlusu Adalet ve Kalkınma Partisi'dir."

TEK BAŞINA İKTİDAR OLMAK İSTİYORUZ
Kılıçdaroğlu, MHP ile koalisyon yapacakları yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine, "Tek başımıza iktidar olmak istiyoruz. Bunun için sokak sokak yapılanıyoruz. Türkiye'nin içinde bulunduğu koşullar CHP'nin tek başına iktidar olmasını zorunlu kıldı. Türkiye'de ekonomi bozuk, işsizlik oranı yüksek, sanayide beklenen atılım yok. Türkiye'de yeniden ulusal kurtuluş hareketini başlatmamız gerekiyor. O nedenle CHP'nin tek başına iktidar olması gerekiyor. Yeni CHP'yi denemesi ve CHP'nin Türkiye neler kazandırdığını görmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

ALKOL YASAĞI
Alkol satışına ilişkin yapılan düzenlemelerle ilgili görüşlerinin sorulması üzerin de Kılıçdaroğlu, içki yasağı, içki ilgili söylemlerin çok önemli olmadığını dile getirerek, gençlerin alkolden korunması gerektiğini, ancak içkiyi kullanarak kişilerin, ailelerin, bireylerin, sınıfların sosyal yaşamlarını kontrol etmeye kalkmanın doğru olmadığını, bunların demokraside yeri bulunmadığını söyledi.


(habertürk)