Karakolda cinayet!

Kavga ettiği arkadaşını karakolda ifade verirken öldürdü


Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde güvenlik görevlisi Niyazi Akyüz (24), kavga ettiği arkadaşı Adil Malay'ı (26) ifade vermeye gittikleri karakolun ifade odasında polislerin gözleri önünde tabancayla 10 el atey ederek öldürdü. Katil zanlısı güvenlikçi gözaltına alınırken, karakoldaki görevliler hakkında soruşturma başlatıldı. Baba Mustafa Malay, "Oğlumun nasıl karakolda öldürülmesine izin verirler?" diyerek görevli polis memurlarından şikayetçi olacağını söyledi. Adana Valisi İlhan Atış, "Olayı gerçekleştiren kişinin özel güvenlikçi olması memurlarımız üzerinde bir güven yaratmış ve bu kişi de güven ortamını suistimal etmiştir" dedi.

ARKADAŞININ ARACINI YAKMIŞ
Adana'nın Toros Mahallesi Esen Apartmanı'nda oturan ve oto kiralama işi yapan Adil Malay, iddiaya göre Ceyhan İlçesi'nde yaşayan çocukluk arkadaşı Niyazi Akyüz 1 yıl önce aralarında çıkan anlaşmazlık nedeniyle kavga etti. Olay sırasında Malay, kemerin tokasıyla arkadaşının kafasına vurarak Akyüz'ü yaraladı. Olayın ardından ikilinin arası açılırken, iddiaya göre Malay kısa bir süre önce Akyüz'ün otomobilini yaktı. Yaşanan olayların ardından Akyüz, kendisiyle barışmak isteyen Malay'dan otomobili için 10 bin lira para istedi. Malay'ın parayı vermek istememesi üzerine iki arkadaş arasında husumet oluştu.

10 EL ATEŞ ETTİ
Adil Malay, dün dedesi ve halasını ziyaret etmek için Ceyhan İlçesi'ne gitti. Akraba ziyaretinin ardından bir süre alkol alan Malay, saat 02.00 sıralarında Akyüz'ün özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığı Ceyhan Asri Mezarlığı'na gitti. İkili arasında çıkan kavgada yaralanan Akyüz polisi arayarak yardım istedi. Olay yerine gelen polis ekipleri Malay'ı gözaltına alıp karakola götürdü. Malay'ın ardından polisler Akyüz'ü ifade vermesi için karakola çağırdı. Karakola gelen Akyüz, ifade odasında gördüğü Malay ile burada da tartıştı. Tartışma sırasında, polislerin üzerini aramadığı Akyüz, tabancasını çıkartıp Malay'ın üzerine 10 el ateş etti. Polis memurları Akyüz'ü güçlükle etkisiz hale getirirken Malay olay yerinde hayatını kaybetti.

BABA: "POLİSLERDEN ŞİKAYETÇİYİM"
Karakolda öldürülen Malay'ın cenazesi otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu'na kaldırılırken oğlunun öldürüldüğünü öğrenen baba Mustafa Malay sinir krizi geçirdi. Baba Malay, oğlunun karakolda polislerin önünde öldürülmesine anlam veremediğini belirterek, "Olacak iş değil. Karakolda insan öldürülür mü? Görülmemiş bir şey. Katili içeri alırlarken üstünü neden aramamışlar? Oğlumun karakolda öldürülmesine neden olan görevli tüm polisler hakkında şikayetçi olacağım" dedi. Oğlu ile katil zanlısının çocukluk arkadaşı olduklarını ifade eden acılı baba Malay, "Oğlum bekardı. Niyazi ise evliydi. Niyazi'nin neden oğlumu öldürdüğünü henüz bilmiyoruz. Biz de şok içindeyiz" dedi. Ceyhan Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, karakoldaki cinayetle ilgili idari soruşturma başlatıldığını, görevli polis memurlarının ifadelerinin alındığını bildirdi.

VALİ ATIŞ: "GÜVEN SUİSTİMAL EDİLMİŞ"
Adana Valisi İlhan Atış, "Bu olayın başka bir yönü var. Öldüren kişi güvenlik görevlisi. Karakolda görevli emniyet mensuplarımızın güvenini kötüye kullanmak gibi bir şey bu. Başkası olsa gerekli taramalar yapıldıktan sonra karakollarda tutulabiliyorlar. Ancak olayı gerçekleştiren kişinin özel güvenlikçi olması memurlarımız üzerinde bir güven yaratmış ve bu kişi de güven ortamını suistimal etmiştir. Ama olmamalıydı, bir daha olmamalı. Ben de emniyet müdürleri de çok üzüldük. Keşke olmasaydı. Gerekli soruşturma sürüyor" diye konuştu.


(habertürk)