Gündeme bomba gibi düşecek - Video, tıklayın...Ogün Samast nasıl unutturuldu? Cinayetten 1 yıl önce kimlerin haberi vardı? İzleyin.


17.01.2011,16:46:38

Abdullah Abdulkadiroğlu'nun sunduğu HaberAnkaraprogramında ilk defa ortaya çıkan fotoğraf ekrana geldi. Samanyolu Haber TV'ye konuk olan Adem Yavuz Arslan gündeme bomba gibi düşecek açıklamalar yaptı. İşte birbirinden çarpıcı iddialar ve o fotoğraf;

ŞOK EDEN FOTOĞRAF

Gazeteci Adem Yavuz Arslan'ın piyasaya yeni çıkan “Bi Ermeni Var-Hrant Dink Operasyonu'nun Şifreleri” kitabında cinayetle ilgili çarpıcı bilgilere yer verildi. Jandarma arşivinden çıkan fotoğrafta Veli Küçük'ün Trabzon Jandarma Alay Komutanlığı'nı ziyaret ettiği görülüyor. Dönemin Jandarma Alay Komutanı Ali Öz'ün ise Küçük'e özel önem verdiği, karşısında esas duruşta beklediği ve alayın anı defterini imzalattığı görülüyor.

EN ÇOK KÜÇÜK'TEN KORKUYORDU

Dink'in kardeşi Orhan Dink “Ağabeyim, ‘Küçük mahkemeye geldi ve huzurumuz kalmadı” dedi” diyerek şöyle devam etmişti: “En ciddiye aldığı grup da Küçük'ün grubuydu. Küçük ve Kerinçsiz. Kimin kimi organize ettiğini bilmemiz mümkün değil. Ama Küçük, ortaya çıktığında işin ciddiyetini anladık. Küçük'ten sonra kurşun gelebilirdi ve geldi.”

İLGİNÇ GELİŞME

Dink Cinayeti davası 4. yılında neredeyse başladığı yerde dururken geçen yılın son günlerinde ilginç bir gelişme oldu. Trabzon Jandarması'nın yakından tanıdığı Aslan Aslan isimli şahıs o döneme ilişkin bilgiler verdi. Aslan'ın kitapta yer alan anlatımlarına göre Ali Öz ile Veli Küçük yakın görüşüyorlardı. Aslan'a göre Küçük, Dink suikastı tutuklusu Erhan Tuncel'i de gıyaben tanıyordu. Aslan ayrıca cinayet öncesi ile ilgili çarpıcı bir bilgi daha verdi. Öz'ün Dink'e ait bir konuşma CD'si hazırlattığını ve bunu Erhan Tuncel ve arkadaşlarına izlettiğini söyledi.

ALİ ÖZ

Yıllar sonra ortaya çıkan diğer fotoğraftaki isim ise Albay Ali Öz. Dink cinayeti işlendiğinde Trabzon Alay Komutanı idi. Ortaya çıkan belgelere göre ise cinayeti daha planlama aşamasında duydu ama “sonra bakarız” deyip sümen altı etti.

SUSUN BASKISI

Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde 20 Mart 2008 tarihinde ya≠pılan 2. duruşmada Okan Şimşek ve Veysel Şahin şok bir açıklama yaptılar. Daha önceki ifadelerin gerçeği yansıtmadığını ve baskı altında verdiklerini anlattılar. Herşeyi bildiklerini ama Ali Öz'ün hiçbir şey yapmadığını, kendilerine de olayı anlatmamaları için baskı yaptığını söylediler. Trabzon jandarması Dink'in öldürüleceği istihbaratını aldı ama gereğini yapmadı.

HATIRLAMAYAN KOMUTAN!

Ali Öz, 24 Ocak 2007 günü Pelitli Belediyesi'nin hoparlöründen jandarma dışında kimseye bilgi verilmemesi uyarısını yaptırmıştı. Ali Öz verdiği ifadelerde sorulan hiçbiri şeyi hatırlamadığını söylüyordu. Veysel Şahin ve Okan Şimşek'in kendisiyle bilgiyi paylaştığını hatırlamıyordu. İstihbarat Yüzbaşı Metin Yıldız'ın odasına geldiğini de hatırlamadı. Ali Öz, Trabzon'da ne zaman göreve başladığını ya da Yasin Hayal'in McDonald's saldırısını da “hatırlamıyordu.”

samanyoluhaber