Namaz haberine yapımcıdan açıklama


Tolga Gariboğlu program arasında namaz kılınmasına tepki göstermemiş. Olay nasıl yaşanmış?


17.01.2011,18:02:54


Bugün birçokinternetsitesinde yer alan ve Samanyoluhaber.com'da kaynağı belirtilerek yayınlanan habere düzeltme geldi. Programın yapımcısı Alper Alpaslan, çekimlerde yaşanan namaz diyaloğunun aslını anlattı. İşte o açıklama;

"Kamuoyuna Duyuru

16.01.2011 tarihli bazı internet haber sayfalarında “Tolga Abi ile Büyüklere” isimli programımızın çekimlerinde bir velinin Namaz kılmak üzere stüdyodan ayrılmak istediğine, program sunucumuz Tolga Gariboğlu'nun da bu konuda serzenişte bulunduğu iddialarına yer verilmiştir.

Tamamen hayal mahsulu ve gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bu haberi yapanların ne amaçla böyle bir şey uydurduklarını bilememekteyiz.

16.01.2011 tarihinde programımızın bant çekimleri yapılırken meydana gelen teknik bir arıza nedeniyle verilen bir arada, çekimlerde bulunan çocuklarımızdan birinin velisi olan bir beyefendi Namazını kılmak istediğini, bunun için vakit olup-olmadığını çekim görevlilerine sormuş, görevlimiz de yeterince zaman olduğunu kendisine ifade etmiş, velimiz de Namazını kılarak program çekimlerine geri dönmüştür. Sunucumuz Tolga Gariboğlu yaşanan bu sürecin hiçbir şekilde ve bir anlık dahi olsa içinde yer almamıştır.

Yukarıda aktardığımız şekli ile yaşanan bir olayı çarpıtarak hatta iftiraya dönüştürerek habermiş gibi sunmanın hangi amaca hizmet ettiğini bilememekteyiz.

Kaldı ki, “çekimler sırasında vatandaşların tepki gösterdiği” ifadesi de tamamen yalan olup, 16.01.2011 Pazar günü yapılan çekimlere katılan kişiler ve “kendisinin horlandığı” iddia edilen veli de dahil olmak üzere isimleri ile ortadadır ve kendilerine ulaşmak ve olayın olup-olmadığı kendilerine sorarak öğrenmek mümkündür. Hiçbir araştırma yapma gereği duymadan bu uydurma haberi yapanların kimler olduğunu hukuki yollardan arayacağımızı buradan ifade ediyoruz.

İnsanların dini inançları ve bunun gereği olan ibadetlerini yerine getirmeye yönelik engelleme insan hakları yönünden kabul edilebilir olmaktan öte, bir insanlık ayıbıdır. Bizler de bu anlamda kişilerin dini inançlarına saygı duyarak. ibadetlerine engel olmak bir yana, (ekibimizde çok sayıda namaz saatlerine uyarak çalışan elemanın görev aldığını, seçtiğimiz stüdyonun özellikle mescit bulunduran bir stüdyo olduğunu da vurgulayarak,) ibadetlerini yerine getirmelerine bir nebze yardımcı olabilmekten tam tersine büyük memnuniyet duyarız.

Kamuoyuna saygı ile arz ederiz."

YALANLANAN HABER - TIKLAYIN
samanyoluhaber