Wikileaks belgelerindeki şok iddia!

Türkiye hava sahasını CIA’in ‘işkence uçuşlarına’ açtı mı?


Wikileaks'in sızdırdığı 2006 tarihli yazışmada, Amerikan istihbarat örgütü CIA'nın "terör şüphelilerini" yasadışı şekilde sorguladığı uçuşlara Türkiye'nin 2002'de izin verdiği iddia ediliyor. Dışişleri daha önce de ortaya atılan bu iddiaları kesin şekilde yalanlamıştı.

Wikileaks belgelerinde yer alan bazı ABD diplomatik yazışmalarına göre Türkiye hükümeti Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü'nün (CIA) yasadışı sorgulamalar için İncirlik Üssü'nü kullanmasına 2002'den itibaren izin verdi. Alman Die Welt gazetesinin yayınladığı habere göre, 2002-2006 arasında CIA İncirlik Üssü'nü 24 uçuş için kullandı. Belge, dönemin ABD Ankara büyükelçisi Ross Wilson tarafından gönderildi.

2002’DEN 2006’YA KADAR
Büyükelçi Wilson'un 8 Haziran 2006 tarihinde bugün ABD Hava Kuvvetleri Komutanı olan Norton A. Schwartz'a gönderdiği tahmin edilen raporda, "Türk Silahlı Kuvvetleri bize İncirlik'i, 2002 yılından itibaren 'Fundamental Justice' operasyonu çerçevesinde tutuklu nakillerinde yakıt ikmali için kullanmamıza izin veriyordu. Ancak bu izni 2006 yılının Şubat ayında kaldırdı" şeklinde ifade kullanıldığı belirtildi.

İddialara göre ABD, "terör şüphelisi" olduğunu söylediği insanları dünyanın farklı yerlerine naklederek işkence altında sorguluyordu. 11 Eylül saldırılarının ardından geliştirilen uygulama uluslararası hak örgütlerince eleştiriliyordu. Uluslararası Af Örgütü, 2006'da yayınladığı raporda 14 Avrupa ülkesinin yanı sıra Türkiye'nin de CIA tarafından kullanıldığını açıklamıştı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi raportörü Dick Marty de aynı tarihlerde açıkladığı raporda İncirlik'in hazırlık noktalarından biri olduğunu belirtmişti.

Die Welt’in "Raporun, Schwartz'ın 14 Haziran 2006 tarihinde Ankara'ya yapmayı planladığı bir ziyaret için hazırlanmış olduğu" ifade edilen haberinde, "raporda ayrıca, ABD Genelkurmay Başkanlığının, tekrar aynı izni almak için neler yapılması gerektiği konusunda fikir geliştirdiği, ancak konunun Schwartz'ın Ankara ziyareti sırasında ele alınmasının uygun olmayacağının kaydedildiği" bildirildi.

NAMIK TAN YALANLAMIŞTI!
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan ise bir basın toplantısında gazetecilerin raporu gündeme getirmesi üzerine, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin de, halkının da, devletinin de, - herkesin bildiği gibi - bu sürecin hiçbir aşamasında asla bir rolü olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır. Af Örgütü'nün veya diğer kuruluşların veya şahısların - nitekim son olarak Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Raportörü Dick Marty tarafından hazırlanan raporda da yer almaktadır - iddialarına itibar etmemenizi öneririm."

ABD İŞKENCE UÇAKLARINI İTİRAF ETMİŞTİ
2008'de CIA Başkanı Michael Hayden, 11 Eylül saldırıları sonrasında zanlılara işkence yapıldığını kabul etmiş ve ABD'de Barack Obama, yönetime geldikten sonra CIA'nın uygulamalarıyla ilgili soruşturma başlatmıştı.


(habertürk)