"Nitelikli zimmet"ten Dinç Bilgin'e 4 yıl 10 ay, Önay Bilgin'e 3 yıl 2 ay hapis cezası!


Dinç Bilgin ve Önay Bilgin'in Etibank davasından aldığı ceza belli olduEtibank'ın zarara uğratılmasıyla ilgili olarak 27 sanığın yargılandığı davada, bankanın eski sahibi Dinç Bilgin'e ''nitelikli zimmet'' suçundan 4 yıl 10 ay 10 gün hapis ve 129 milyon TL adli para; oğlu Şevket Önay Bilgin'e de 3 yıl 2 ay 26 gün hapis ve 19.9 milyon TL adli para cezası verildi.
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Dinç Bilgin ve oğlu Şevket Önay Bilgin'in de aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar katıldı.
Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Dinç Bilgin'i ''nitelikli zimmet'' suçundan 4 yıl 10 ay 10 gün hapis ve 129 milyon TL adli para, Şevket Önay Bilgin'i de 3 yıl 2 ay 26 gün hapis ve 19.9 milyon TL adli para cezasına mahkum etti.
TOPLAM 149 MİLYON TL ADLİ PARA CEZASI
Mahkeme Dinç Bilgin hakkında önce "suç işleme kastının yoğunluğu, kendisine ait firmadan haksız menfaatle yararlanmış olması, özellikle meydana gelen zimmet miktarının ağırlığı göz önüne alınarak ağırlaştırılmış olarak 15 sene müddetle hapsine ve bankanın uğradığı zararın üç kat miktarla 456 milyon TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına, ayrıca Dinç Bilgin'in isnad edilen eylemi zincirleme biçimde (birden çok sayıda) işlediği anlaşıldığından cezasının 1/6 oranında arttırılarak 17 sene 6 ay müddetle hapsine ve 456 milyon TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına, TMSF yazısıyla ödemenin yapıldığı anlaşılmış oldu gerekçesiyle bu cezanın 2/3 oranında indirilerek 5 sene 10 ay müddetle hapsine ve 155 milyon TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına, duruşmadaki iyi hali sebebiyle de bu cezanın 1/6 oranında indirilerek neticeten 4 sene 10 ay 10 gün müddetle hapsine ve 129 milyon TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına" karar verdi.

Mahkeme, aynı gerekçelerle Önay Bilgin'e de 19.9 milyon TL adli para cezası ve 3 yıl 2 ay hapis cezası verdi.
Mahkeme, Dinç Bilgin hakkında "nitelikli dolandırıcılık"tan açılan davanın ise zaman aşımından ortadan kaldırılmasına karar verdi.
KARAKAYA 3 YIL 10 AY CEZA ALDI
Sanıklardan İsmail Hakkı Karakaya’nın Etibank’ın 12 Mart 1999 ile 27 Ekim 2000 arasında yönetim kurulu üyesi, 15 Ağustos 2000 ile 27 Ekim 2000 arasında genel müdür sıfatıyla görev yaptığını belirten mahkeme heyeti, sanığın bankanın 151 milyon 961 bin 18 lirasının müteselsil şekilde “ihtilasen zimmete” geçirme fiillerine katıldığının belirlendiğini kaydetti. Karakaya’ya 3 yıl 10 ay 20 gün hapis ve 126 milyon 634 bin 182 lira adli ceza veren mahkeme heyeti, sanık hakkındaki ‘’dolandırıcılık’’ suçundan açılan davanın zamanaşımı gerekçesiyle ortadan kaldırılmasına hükmetti.

KARAHASANOĞLU’NA 3 YIL 11 AY HAPİS
Mahkeme heyeti, 1998-2000 arasında bankanın yönetim kurulu başkanvekili olarak görev yapan Şükrü Karahasanoğlu’nun da 95.2 milyon lira banka parasının haksız olarak mal edinilmesini sağladığını belirterek, sanığa 3 yıl 11 ay hapis, 104.1 milyon TL para cezası verdi. Karahasanoğlu hakkında dolandırıcılık suçundan açılan davanın zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına karar veren mahkeme, Zeki Ünal’ı da eylemlerinden dolayı 4 yıl 6 ay 13 gün hapis ve 123 milyon 951 bin 496 lira adli cezaya çarptırdı.

DAVANIN GEÇMİŞİ
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Temmuz 2005 tarihli kararında, bankanın zarara uğratılmasına ilişkin Dinç Bilgin'i ''zimmet'' suçundan 14 yıl hapis ve 499 milyon 977 bin TL para, Şevket Önay Bilgin'i 9 yıl 4 ay hapis, Şükrü Karahasanoğlu ile Zeki Ünal'ı 9 yıl 26'şar gün hapis, Mustafa Dinçer ile İsmail Hakkı Karakaya'yı da 7 yıl 9 ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırmıştı.

''Nitelikli dolandırıcılık'' suçundan Cavit Çağlar'ın 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldığı kararda Mustafa Çağlar'a 1 yıl 6 ay 22 gün, Hakkı Cengiz Kırgül'e de ''özel belgede sahtecilik'' suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verilmiş, ancak bu cezalar ertelenmişti.

Mahkeme heyeti, Dinç Bilgin, Cavit Çağlar, Mehmet Nail Keçili, Şevket Önay Bilgin, Mustafa Çağlar, Türker İnanoğlu ve Nevzat Ak'ın da aralarında bulunduğu 23 sanığın ''cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturma, bu teşekküle üye olma ve teşekkül üyelerine yardım etme'' suçlarına ilişkin beraatına karar vermişti.

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını usul eksikliğinden bozmuş, ayrıca karardan sonra yürürlüğe giren Bankacılık Yasası'nda lehe hükümler olup olmadığının incelenmesini istemişti.

Yargıtayın bozma kararı üzerine davanın yeniden görülmesine başlanmış, Bilgin ailesi, avukatları aracılığıyla reddi hakim talebinde bulunmuş, ancak mahkeme bu talebi reddetmişti.

Bunun üzerine İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi de Dinç Bilgin ve Şevket Önay Bilgin hakkındaki bu kararı kabul ederek, dosyalarını ayırmıştı. Bu sanıkların yargılanmasına İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilmişti.

Diğer sanıklar açısından yargılamayı sürdüren mahkeme heyeti, 15 Kasım 2006 tarihli duruşmada Cavit Çağlar'ı ''nitelikli dolandırıcılık'' suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 20 bin 830 TL adli para cezasına mahkum etmişti.

Mustafa Çağlar'ı da aynı suçlamaya ilişkin olarak 1 yıl 6 ay 22 gün hapis ve 15 bin 620 TL adli para cezasına çarptıran mahkeme heyeti, cezanın ertelenmesine karar vermişti. Bankanın dört yöneticisini de 11 yıl 8 ay ile 7 yıl 9 ay arasında hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, diğer sanıklar açısından beraat ve ortadan kaldırma kararları vermişti.

2. BOZMA
Kararı inceleyen Yargıtay 7. Ceza Dairesi, Cavit Çağlar ve oğlu Mustafa Çağlar hakkındaki davayı zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırmıştı.

Dinç Bilgin ve oğlu Şevket Önay Bilgin'in hukuki durumlarının ve suç vasfının ihtisas mahkemesi olan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesinde birlikte yapılacak yargılamada değerlendirilmesi gerektiğini belirten yüksek mahkeme, diğer sanıklar hakkındaki kararı da çeşitli nedenlerle bozmuştu.

Davanın yeniden görülmesine başlanmasının ardından Dinç Bilgin ve Şevket Önay Bilgin'in ayrılan dosyaları, yeniden ana davayla birleştirilmişti.(habertürk)