Hrant Dink anılıyor

Gazeteci Hrant Dink öldürülüşünün 4. yılında Agos Gazetesi önünde anıldıAgos gazetesinin ilk Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 4. yılında anılıyor. Dink'in öldürüldüğü yerde toplanan kalabalık grup, "Hepimiz Hrantız" ve "Hrant için adalet için" sloganları attı.

Halaskargazi Caddesi'ndeki Agos gazetesinin önünde düzenlenen törende, ellerinde ''4 yıldır yargı yok'', ''4 yıldır meclis yok'' yazılı dövizler taşıdı.

Törene katılanlar, Agos gazetesi binasının önünde Hrant Dink'in öldürüldüğü yere, kalp şeklindeki çelenge kırmızı karanfiller bırakarak mum yaktı.

Sanatçı Mustafa Alabora'nın da aralarında bulunduğu grup da slogan atarak Taksim'den Agos'un önüne yürüdü.

Gazete önünde toplanan kalabalık grup, "Hepimiz Hrantız", "Hepimiz Ermeniyiz", "Hrant için adalet için" ve "Katiller halka hesap verecek" sloganları attı.

Bu yıl Dink ailesinden kimse konuşma yapmazken, "Toplumsal Bellek Platformu" üyeleri gazete önünde toplanan binlerce kişiye seslendi.

İPEKÇİ: ADIMIZI BİLİYORUZ AMA...
Öldürülen gazeteci Abdi İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi, gazetenin balkonundan yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“Bu tür cinayetler bir daha asla işlenmesin. Gelecek kuşaklar böyle bir utancı yaşamasın, taşımasın.

Ama artık öğrendiğimiz bir şey var; bu tür cinayetleri artık siyasi cinayet, linç, katliam gibi sözlerle tanımlamayacağız. Çünkü var olan yasalar şimdilik yetersiz kalsa da, bunların insanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamına girdiğini biliyoruz.

Artık bir adımız var. Adımızı biliyoruz ama bu cinayetleri kimlerin aydınlatacağını bilmiyoruz. Bilmek istiyoruz, görmek istiyoruz ve neredesiniz. Hrant için adalet için.”

Tören nedeniyle Halaskargazi Caddesi araç trafiğine kapatıldı.
Hrant Dink için akşam saatlerinde İstanbul'da Taksim'den Galatasaray'a yürüyüş düzenlendi. Ankara'da da meşaleli yürüyüş yapıldı.

Gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesi önünde silahlı saldırıya uğramıştı.


(habertürk)