Diyarbakırda görülen KCK Gavası,bölücü unsurları bir kenara bırakılarak ,adeta PKKnın bir yargı mağduru yapıldığı izlenimi vericek şekilde kamuoyuna yansıtılıyor!
Bu dava üzerinden PKK’nın bazı dayatmalarına medya üzerinden destek veriliyor..Oysa dava dosyasının içeriğinde Türkiye’nin bir lik ve bütünlüğüne yönelik amaçlar doğrultusunda geliştirilen çarpıcı örgütlenmeler var..

Son duruşmalarda ortaya çıkan bir konuda PKK-KCK’nın bazı üniversite öğretim üyeleri ne attığı kanca ile ilgili.. KCK/TM üyelerinin 2008'de sözde konfederalizm yapılanmasına son halini vermek üzere yaptığı toplantı, skandal detaylar içeriyor.. Mahkeme kararıyla dinlenen toplantıda sözde devlet taslağı için görüş istenen 8 akademisyenin adı geçiyor. Akademisyenlerden biri için kullanılan ‘Önderliğin eski hocasıdır' ifadesi dikkat çekiyor. Bu kişi ünlü akademisyen Cevat Geray..Geray için “önderliğin hocası” denmesi manidar..Cevat Geray 70 li yıllarda Siyasal Bilgiler Dekanı..Yani Apo’nun bir süre öürencisi olduğu okulun başında..”Hocamız” sahiplenmesi bu nedenle..

KCK’nın Türkiye üniversitelerinde görev yapan 8 akademisyen ve 1 sivil toplum kuruluşu görevlisinden görüş istendiği ortaya çıktı. Akademisyenlerin kimlikleri ve konuyla ilgili yaklaşımları ise mahkeme kararıyla ortam dinlemesi yapılan KCK Türkiye Meclisi'nin (KCK/TM) toplantısında dile getirildi. KCK/TM üyeleri... KCK'ya ulaşan akademisyen görüşlerinin emniyetin elinde olduğu ve söz konusu isimlerin ifadeye çağrılacağı öğrenildi.

KCK/TM üyelerinin sözde devlet yapılanmasını planlamak üzere 16 Nisan 2008 tarihinde yaptıkları toplantı Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla dinlemeye alındı. KCK/TM üyeleri, ilk etapta demokratik özerklik talebini içeren ve nihai amacı ‘Demokratik Konfederalizm' olan gizli devlet yapılanması için hazırlanan model taslağı tartıştı. Bu sırada ilkinin uzun olması nedeniyle ikincisi hazırlanan taslakla ilgili görüş istenen kişi ve kurumlar dile getirildi. Teknik takibe takılan konuşmalara göre KCK, Asrın Hukuk Bürosu (Abdullah Öcalan'ın avukatları), bölgedeki belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri, DTP yürütmesi (kapatılan Demokratik Toplum Partisi), Eşit Özgür Yurttaş Hareketi, Kadın Hareketi, Parti Meclisi ve Emek Hareketi'nden görüş aldı.

M.A., H.Y., T.G., Z.B., K.D., S.Ö., ve K.A.'dan oluşan 7 kişilik KCK/TM'nin toplantısında skandal detaylar içeren bir konuşma yaşandı. İl genel meclislerinin durumundan muhtarlıkların yapılanmasına kadar ‘gizli devlet' mekanizmasının tüm detaylarıyla konuşulduğu toplantıda KCK/TM üyesi T.G., toplantı sırasında ‘gizli devlet' taslağı için Türkiye üniversitelerinde görev yapan akademisyenlere başvurduklarını söyledi. Ardından 8 ismi sıraladı. T.G., başvurulan 4'ü profesör olan akademisyenlerin verdikleri görüşleri de aktardı. T.G., ilk sırada dile getirdiği Prof. Dr. Cevat Geray için ‘Önderliğin eski hocasıdır' ifadesini kullandı.
KCK/TM toplantısında ‘gizli devlet' taslağı için başvurulan akademisyenler şöyle sıralandı:

1- Prof. Dr. Cevat Geray: Önderliğin eski hocasıdır. Taslağa ilişkin bize sunmak üzere bir rapor hazırlayabileceğini belirtti. Önümüzdeki günlerde düşüncelerini yollayacak.

2- Prof. Dr. Ruşen KELEŞ: C. hoca üzerinden taslak kendisine ulaştırıldı. Önümüzdeki günlerde düşüncelerini iletecek.

3- Dr. Serap FIRAT : …. Siyasal Bilimler Fakültesi'nde yerel yönetimler üzerine doktora yapmaktadır. Taslak kendisine verildi. Önümüzdeki günlerde düşüncelerini iletecek.

4- Prof. Dr. Erol KATIRCIOĞLU: Kendisi ile görüşülüp taslak sunuldu, düşüncelerini iletecek.

5- Prof. Dr. İlter TURAN: Kendisiyle görüşüp taslağı sunduk. 1 aya kadar konuyla ilgili rapor hazırlayıp bize ileteceğini belirtti.

6- Fikret TOKSÖZ: İstanbul'da görüşmek istedik ancak Brüksel'de olduğu için asistanı ile iletişime geçtik ve taslağı kendisine iletmek üzere bu kişilere verdik. Değerlendirmeleri ileteceğini düşünüyoruz ancak kendisiyle birebir ilişkileneceğiz yine de.

7- Doç. Dr. Adalet ALADA: Mahalli idareler uzmanıdır. C. hocanın önerisi üzerine görüşmek istedik ama şehir dışında olduğu için telefon üzerinde kendisiyle konuştuk. E-mail ile taslak iletildi. Taslağı önümüzdeki günlerde göndereceğini belirtti.

8- Dr. Mehmet ÖZCAN: Kendisiyle telefon üzerinden görüştük. Taslak iletildi. Konuya ilişkin düşüncelerini önümüzdeki günlerde iletecek.

Kaynak: haber365 / Behiç Kılıç