Ardahan ve Gölcük depremleri ne anlama geliyor?

Herkesin aklındaki soruyu uzmanlar cevapladı
24 saat içerisinde Türkiye'nin iki bölgesinde meydana gelen depremler korku yarattı. Önce dün öğlene doğru 11:17'de Ardahan sallandı. 5.3 şiddetindeki sarsıntıda can ve mal kaybı yaşanmazken, ikinci deprem haberi bu gece saat 04:09'da Gölcük'ten geldi. 17 Ağustos 1999 depreminde yerle bir olan ilçede vatandaşlar büyük panik yaşadı. 4.3 büyüklüğündeki deprem İstanbul'dan da hissedilirken, Ardahan'daki depremi de hesaba katan herkesin aklına aynı sorular geldi: Neler oluyor? Kuzey Anadolu fay hattı harekete mi geçti? Meydana gelen sarsıntılar İstanbul depreminin öncüsü olabilir mi?
HABERTURK.COM, tüm bu soruları deprem uzmanlarına sordu. İşte yanıtları:
"BÜYÜK DEPREMİN GÖSTERGESİ, TSUNAMİYE DİKKAT!"
Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. ŞÜKRÜ ERSOY

4.3 Marmara içindeki deprem faylarının aktif olduğunun göstergesidir. Bu tür depremlerde Marmara'da enerjinin azaldığına ilişkin veri yok, daha büyük depremlere gebe olduğunun göstergesi. Marmara Denizi canlı, bu canlılığı devam ettiriyor. Daha büyük depremlerin oluşması için bunlar birer gösterge olarak kabul edilebilir.

Depremlerin büyüklüğü değil derinliği de önemli. Daha yüzeye yakın olduğunda daha fazla hissediliyor. Nitekim İstanbul'da fazla hissedilmiş. Tabi Marmara Denizi içindeki fayları konuşurken mutlaka Marmara'nın tsunami potansiyelini de birlikte söylemek gerekir. Geçmişte Marmara'da büyük pek çok tsunami var. Deprem konsunda, yeterli olmamakla birlikte epey çalışma var, ama tsunami konusu savsaklanıyor, bu çok tehlikeli. Aynı zamanda bir tsunami uzmanı olarak söylüyorum, Marmara'nın etrafında yaptığımız kazılarda tsunami izleri çok defa bulduk. Marmara'da 7'den büyük deprem oluşturabilecek potansiyele sahip bazı bölgeler var. Maksimum 20 yıl içinde gerçekleşmesi beklenmektedir büyük depremin, tsunami tehlikesi de gözardı edilmemelidir.
"ÖNEMLİ BİR ŞEY YOK"
İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. OĞUZ GÜNDOĞDU

Gürcistan'daki deprem levhanın içinde olan bir deprem. Oradaki etkinlik devam ediyor nereye varacağı bilinemez. Kuzey Anadolu fay hattı sınırı var onun içinde. Biz bunlara levha sınır depremler diyoruz. Oluşum periyodları çok uzun, 300- 500 yılda bir büyük oluyor ama olduğu zaman deprem çok büyük oluyor. Bu depremin de Kuzey Anadolu fayını etkilemesi mümkün değil, fiziken imkansız.

Gölcük depremi, 17 Ağustos'ta kırılan fayın yakınlarında oldu, Değirmendere merkezli. Olağan bir şey bu tabi ki, orada küçük faylar var ana fayın yanında. Enerji boşalması normal. Orası uzun zamandır, 1999'dan beri herhangi büyük bir deprem üretmedi. Gerilimi boşaltmış sadece. Ben çok fazla önemli görmüyorum.
"İSTANBUL DEPREMİNE ETKİSİ OLMAZ"
Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Jeofizik Yüksek Mühendisi DOĞAN KALAFAT

İkisi de Kuzey Anadolu Fay Hattı'nı tetiklemiyor. Biri sınırımızda olan, tamamen farklı olan bir fay zonunda, Kafkasya zonunda. Kuzey Anadolu fayıyla ve ülke içindekilerle bir ilgisi yok.

Bu sabahki ise 17 Ağustos depreminin olduğu, o fayın kırdığı alanda meydana gelmiş küçük bir deprem. Bunun nedeni de oradaki birikmiş olan yerel enerjinin açığa çıkması. Bu depremde endişe edilecek herhangi bir şey yok. Beklenen büyük İstanbul depremine de olumsuz bir etkisi yok.


(habertürk)