Cinayet davasında 26 cm'lik bıçak şoku!

Mahkemeye sunulan polis kriminal raporunda, Paşalı’nın öldürüldüğü 26 cm’lik suç aleti bıçak “taşınabilir” çıktı


Aile içi şiddetin en acı sembollerinden biri oldu Ayşe Paşalı... Boşanmak bile bahtsızlıktan kurtulmasına engel olamadı. Boşandığı eşi İstikbal Yetkin’in saldırısına, tecavüzüne maruz kaldı. Adliye koridorlarında “Affet” diye yalvarırken HABERTÜRK’ün görüntülediği İstikbal Yetkin, bu olaydan kısa süre sonra Ayşe’nin kardeşini aradı:
“Kardeşini öldürdüm, çalılıklara attım. Gel al...’’

Ayşe’nin sembol olan fotoğrafını görüp de sahip çıkmayanlar, cinayet sonrası çıktı ortaya. Birkaç gün tartışıldıktan sonra haber ve olay, arşivlerdeki yerini aldı, dünkü ilk duruşmaya kadar.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne, Ayşe’nin ailesi ve 34 gönüllü avukat ile kadın örgütü temsilcileri katıldı. Çok sayıda vatandaş da “izleyici” sıralarında yerini aldı. Boşandığı eşi Ayşe Paşalı’yı sokak ortasında 11 yerinden bıçaklayarak öldüren İstikbal Yetkin de...

KIZI SALONA ALINMADI
Ayşe Paşalı’nın ortanca kızı Buse (15), anlatımlardan etkilenmemesi için salon dışında bekletilerek duruşmaya alınmadı. Kadın Dayanışma Vakfı, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi davaya müdahil olmak istedi. Avukatı olmadığı için sanık İstikbal Yetkin’in ifadesi alınamadı, gelecek duruşmaya kaldı.

Suç aleti bıçakla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’nün raporu, mahkemeye sunuldu. Suç aleti bıçak, raporda şöyle tarif edildi:

‘YASAK BIÇAK DEĞİL’
“Metal, üzeri plastik kaplama 11 cm saplı, metal korkuluklu, 15 cm uzunluğunda, tek ağızlı, sivri uçlu, sırtı küt meğilli ve testereli namluya haiz.”

Raporda, “Bıçak imal durumu, tip ve niteliği itibarıyla 6136 sayılı Yasa’nın 4.maddesinde belirtilen yasak niteliği haiz bıçaklardan değildir” ifadesi dikkat çekti.
CHP’li Ersin tepkili: Artık herkes 26 cm’lik bıçak taşıyabilir
Duruşmayı takip eden CHP’li Ahmet Ersin, raporu eleştirirken, “Ortada suç aleti var. 15 cm namlusu, 11 cm kabzası olan 26 cm’lik suç aleti. Dosyadaki bilgilerden emniyet uzmanının ilk raporunda yasaklanan silahlardan olmadığı belirtiliyor. Bu dava böyle devam ederse sanık 6136 Sayılı Yasa’dan yargılanamayacak. Hepimiz birden cebimize 26 cm uzunluğunda bıçak alıp gezebiliriz” diye konuştu.

BAKAN KAVAF’A DA KIZDI
CHP’li Ahmet Ersin şunları söyledi: “Bu olay Türkiye’de kadınların ne kadar korumasız olduğunu gösteren bir örnektir. Devlet duyarlı davransaydı, burada olmayacaktık. Paşalı devletin bilgisi dahilinde, katilinin insafına emanet edildi ve yaşamı acı biçimde sona erdi. Olaydan sonra Devlet Bakanı Kavaf, cinayete müdahil olması gerekirken ‘Beni didiklemeyin, eteğimden çekiştirmeyin’ gibi şikâyetler yapıyor. Ne kadar soğuk, ne kadar duygusuz bir yaklaşım. Böyle birini neden bakan yaparlar anlamak mümkün değil.”


(habertürk)