‘Öğrencinin hamileliğini okul ve aile nasıl fark etmez?’

Bebeğini çöpe atan liseli için Bakanlık devrede


Sınıf arkadaşından hamile kaldıktan sonra doğurduğu bebeği çöpe atan 15 yaşındaki kız için Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Kadın milletvekilleri Edibe Sözen ile Nur Serter sosyal denetimsizliğe dikkat çekti.

İstanbul Beykoz Çavuşpaşa Çok Programlı Lisesi’nde 16 yaşındaki sınıf arkadaşı C.Ş.’den hamile kalan 15 yaşındaki liseli genç kız H.K.’nin doğum yapmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beykoz Kaymakamlığı, okul yönetimi ve liseli gençlerin aileleri ile görüşüyor. Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, olayın araştırıldığını belirtirken, “Hamilelik nasıl gözden kaçar anlamak zor” dedi.

‘OTORİTE EKSİK’
Kadın milletvekilleri ise şunları söyledi:

AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Edibe Sözen: “Öğrenci merkezli yaklaşımların eğitim-öğretim hayatında çok daha ön planda tutulması gerekir. Bu olayda sosyal denetim eksikliği var. Eskiden aile büyükleri, mahallenin kendi otoriter kişileri vardı. Böyle bir denetim eksikliğinden kaynaklanan bir boşluk var. Genci sadece okul denetlemiyor ki. Okul, aile, sokak üçgeninde bir boşluk var.”

‘KINIYORUM’
CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter: “Hamilelik 4-5 aya kadar anlaşılmayabilir ancak son aylarda fark edilmediğini anlamak mümkün değil. Eğitim sistemi sadece öğretimle sınırlanamaz öğrencinin psikolojik gelişimi ve sorunları ile de iç içe olmalı. Derse birçok öğretmen giriyor birinden biri demi fark etmemiş? Bu ilgisizliği kınıyorum.
Liseli âşıklar cinayet suçundan tutuklandı
Olayın ardından ifadeleri alınan H.K. ve C.Ş. savcılık tarafından sevk edildikleri mahkeme tarafından cinayet suçundan tutuklandılar. Cezaevine konulduktan sonra görüşmeye gelen ailesiyle utandığı için görüşmediği öğrenilen H.K. ifadesinde daha önce bebekten kurtulmak için birçok yolu denediklerini söyleyip, “Duyulur diye bundan vazgeçtik. C.Ş. ile doğduktan sonra bebekten kurtulma kararı aldık” dedi.


(habertürk)