TÜRKİYE'Yİ SARSACAK ŞOK İDDİA


Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Orakoğlu Samanyolu Haber TV'de sordu; GERÇEKTEN ÖLDÜ MÜ?


24.01.2011,16:28:31


Samanyolu Haber TV'de yayınlanan 'Öğle Arası'nın bugünkü konuğu Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu idi. Orakoğlu Şemsettin Efe'ye gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"Faili meçhul cinayetler darbelere zemin hazırladı"

Hizbullah vefaili meçhul cinayetlerhakkında ki soruları cevaplayan Orakoğlu; "Faili meçhul cinayetler dönem dönem farklılıklar arzetti. Bu cinayetler bazen askeri vesayetin gelmesine önayak oldu, darbelere zemin hazırladı.Ergenekonoperasyonlarının başladığı 2007 yılından günümüze kadar, Türkiye'de bir devlet görevlisine veya aydına herhangi bir suikast görülmedi. Bu doğru yolda olmanın bir göstergesidir" dedi.

"Bazı gazeteciler 28 Şubat'ta sıkıştıklarında bilgilerini cuntacılara verdi"

Orakoğlu, Uğur Mumcu'nun gazeteci kimliğini, cinayetinin çeşitli amaçlara hizmet ettiğini ve 28 Şubat'ta baı gazetecilerin bilgileri cuntacılara verdiğini dile getirdi.

"Uğur Mumcu cinayeti bir kaç amaca hizmet eden bir cinayetti. Mumcu cinayetinde hem toplumu kaplara bölme, hem de ortadan kaldırma gibi iki amaca birden hizmet edildi. Uğur Mumcu araştırmacı bir gazeteciydi. Bilgi kaynaklarını açıkamayan bir gazeteciydi. Bazı gazeteciler 28 Şubatdöneminde bunu yaşadık, sıkıştıkları anda bilgileri nereden aldıklarını hatta yanlış bilgileri bile o dönemin cunta yetkililerine vermişlerdir. Mumcu cinayeti o dönemde laik-antilaik çatışmasını körüklemek için işlenmiş bir cinayettir. Mumcu PKK ile devlet içerisindeki çeteleşmiş yapıların, gizli servislerin bağlantılarını araştırıyordu. Hizbullah'ı araştırıyordu. Mossad'ın devlet üzerindeki etkilerini araştırıyordu. Kaçakçılık ve mafya olaylarını araştırıyordu. "

Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu öldü mü?

Bu dönemde en önemli sorunun "Hizbullah'ı taşeron olarak kullanan kim?"
olduğunu söyleyen Orakoğlu, "2000 yılında ölü olarak ele geçirildiği iddia edilen Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu ile ilgili farklı düşünüyorum. Orada çok önemli Hizbullah arşivlerine el konuldu.Türk güvenlik güçleri Hizbullah'la ilgili önemli bilgilere sahip.
Uğur Mumcu,Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Öçok cinayetlerinin azmettirici gücünü bulmamızın bir yolu var. Hizbullah'ı çok iyi araştırmamız lazım, PKK'yı araştırmamız lazım. Sanıkları yaklandı ama ben hala Uğur Mumcu cinayetinin aydınlatılmadığını düşünüyorum. Devlet içerisinde kurulmuş, yasadışı, faili meçhul cinayetler işlediği iddia edilen bazı kuruluşların bu olayla ilgisi olabilir diye düşünüyorum. "


"Hizbullah sanıklarının serbest bırakılması seçim atmosferinde derin güçlerin bir oyunu"

Bülen Orakoğlu, tartışılan tahliyeler konusu da değerlendirdi. Orakoğlu,
"Türkiye önemli günler geçirmektedir.Türkiye yeni bir seçim atmosferine girdi. Hizbullah'ın serbest bırakılması bana göre derin güçlerin çok ciddi bir oyunudru.Seçimöncesi ülkede bir huzursuzluk ortamı oluşturmak veya yeni birterördalgası oluşturmak amacıyla bunlar yapılmış olabilir. Balyoz dediğimiz bu darbe planlarında çıkmıştır ortaya. Balyozcular Hizbullah'ı örnek göstererek ülkenin irticai faaliyetler içinde olduğu iddiaları ortaya atmışlardır. Türkiye'de böyledir. Hem bu örgütü kurarlar,kullanırlar, ülkede kaos istikrarsızkık ortamı yaratırlar, hem de millet iradesiyle gelmiş iktidarları bunla ilgili suçlarlar. Bu bir klasik taktiktir. Türkiye önemli günler geçirmektedir" dedi.

ÖZEL HABER
SAMANYOLUHABER.COM