İlk kez TRT Haber'de


TRT Haber, önümüzdeki ay halka açılacak Dolmabahçe Sarayı Müzesi’ndeki değerli hazineleri canlı yayında ilk kez izleyicileriyle buluşturdu…


25.01.2011,18:23:11


İlgili Foto Galeri

Haberin fotoğraf galerisine gitmek için tıklayınız.
Dolmabahçe Sarayı’nda şu sıralarda hummalı bir çalışma göze çarpıyor... Sandıklar açılıyor, depolar boşaltılıyor, eşyalar raflardan indiriliyor… Dolmabahçe Sarayı’nın gizli hazineleri gün yüzüne çıkıyor.

Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecit'ten Son Halife Abdülhamit'e devletin yönetildiği yer. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün zamanının büyük bölümünü geçirdiği ve hayata gözlerini yumduğu çok önemli bir mekan…
Dolmabahçe Sarayı Müzesi açıldığında buradaki eşyaların üzerindeki sır perdesi aralanmış olacak. Binlerce eşya halkla buluşturulacak.
Yapılan çalışmalar sırasında Halife Abdülmecid Efendi'nin kızı Dürrüşehvar Sultan'a ait oyuncaklar ve kitaplar, tavan arasında saklanan iki sandıktan çıktı. 2. Abdülhamit dönemine aitilaçsandığı, Abdülmecid Efendi'nin yaptığı resimler ve boya malzemeleri de dikkat çekiyor. Padişahların tıraş takımları, tabak çanak gibi günlük hayatın parçası olan küçük objeler de müzede ziyarete açılacak. Müzede binlerce eşya sergilenecek.; Şok cihazı, yazı araç gereçleri, film makinaları, temizlik banyo takımları, yemek takımları, dekorasyon eşyaları, lambalar ve saraya ait tüm eşyalar… Müze, Şubat ayının ortalarından itibaren ziyarete açılacak.

samanyoluhaber