Ayakları olmayan buzağı - Video


KONYA'nın Hüyük ilçesine bağlı Selki Beldesi'nde bacağı olupta ayakları olmayan buzağı dünyaya geldi.


25.01.2011,19:33:40
VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ..
Veteriner Durmuş Göker, milyonda bir rastlanan bir durum olduğunu ve buzağının annesinin gebelik döneminde yaşadığı gıda zehirlenmesi sonucu gelişimini tamamlayamadan ayakları olmadan doğmuş olabileceğini tahmin ettiğini söyledi.

Beldede hayvancılıkla uğraşan Mehmet Homak'a, ait buzağının ayaklarının olmaması hem görenleri, hem de veteriner hekimi şaşkına çevirdi. Buzağının sağlığının iyi olduğunu belirten Veteriner Durmuş Göker, ayakları olmadan doğan buzağının milyonda bir ihtimal taşıdığını ve daha önce kendisinin hiç böyle bir durumla karşılaşmadığını söyledi. Göker,"Hayvan sahibi beni aradı. Geldiğimde doğum başlamıştı. Hemen müdahalede bulundum. Başı ve bir ayağı dışarıdaydı. Normal bir doğum olmayacağını tahmn ettiğim için buzağının başını tekrar içeriye katıp diğer ayağını da bulduktan sonra doğumu yaptırdım. Baktım ki buzağının bacakları var ama ayakları yok. Normal olmayan bir durumdur bu. Milyonda bir görülebilecek bir durum diyebilirim" dedi.


GIDA ZEHİRLENMESİNE BAĞLI OLABİLİR

Veteriner Durmuş Göker, buzağının annesinin gebeliğinin ikinci ayında gıda zehirlenmesi yaşadığını belirterek,"Annenin gebelik döneminde yaşadığı gıdasal zehirlenmeye bağlı böyle bir doğum olayının gerçekleştiğini tahmin ediyorum. Gıda zehirlenmesi yaşadığında da tedavisini ben yapmıştım. O zaman şok yaşamıştı anne. Hayvan sahibini de uyarmıştım. Doğum olmadan buzağı ölebilir yada özürlü doğabilir şeklinde. Buzağı ölmedi ama gördüğünüz gibi dört ayağı da olmadan dünyaya geldi." dedi.

BİBERONLA BESLENECEK

Buzağının gayet sağlıklı olduğunu belirten Veteriner Hekim Durmuş Göker, "Gayet iyi bir doğum gerçekleştirdik. Şuan için yaşamsal tüm bulguları gayet iyi. Sağlıklı bir buzağı gibi yaşayacak. Ancak ayakları olmaması nedeni ile annesini doğal yollardan ememeyeceği için annesinden alınan sütle biberonla beslenecek" dedi.
DHA