Erdoğan: Dink cinayetinde yargı ne talep ettiyse karşıladıkBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi ziyareti dolayısıyla Ukrayna-Kiev’deyiz. Dış gezilerin baş tacı olan rutin gazeteci görüşmesi nasipse dönüş yolunda. Ancak Adem Yavuz Arslan’ın Hrant Dink cinayeti hakkında yazdığı kitabı (Bi’ Ermeni Var) Başbakan’a takdim etmesiyle yaşanan diyalogdan kısaca bahsetmek lazım.
Başbakan, Bugün Gazetesi yazarı ve Ankara temsilcisi Adem Yavuz’a kitabı hakkında sorular sordu. “Cinayetin tetikçileri belli, ama önemli olan ana kumanda” cümlesi üzerine gelişen sohbette, Başbakan, Dink cinayetinin aydınlatılması konusunda hükümetin yetersiz kaldığı yönündeki eleştirilere de cevap verdi: “Biz 36 saatte tetikçiyi ve etrafındakileri yakaladık, adalete teslim ettik. Bundan sonrası adaletin işi. Ama onlar 4 yıldır duruşmaları bitiremediler. Son olarak da tetikçi, çocuk mahkemesine gitti. Biz, yargı bizden ne talep ettiyse hepsini sağladık. Ancak arkası gelmedi, ana kumanda aydınlatılamadı.”

KİEV’DEN NOTLAR

Zafer Çağlayan, Binali Yıldırım, Nihat Ergün’ün yanı sıra TOBB ve TİKA temsilcileri de burada. Ziyaretin belkemiğini, İş Konseyi oluşturuyor. Gezinin amacı, Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulması protokolünün imzalanması. Vizeler kalkıyor, muafiyetin en yakın zamanda yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Ayrıca Türkiye, Kırım’da başkonsolosluk açmak istiyor. Kırım, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde önemli bir mihenk taşı. Başbakan Erdoğan, Kiev’e gelir gelmez Kırım Türkleri Temsilcisi Mustafa Kırımlıoğlu ile görüştü. Kendisini “Mustafa Ağabey” diyerek kucaklayan Başbakan, Kırım Türklerinin sorunlarını ilgiyle dinledi. Kırım Türklerinin yaşadığı bu sorunlar yeni değil. Fakat TİKA’nın artık Kırım’da olması üzerine yeşeren umutlar, sorunların yeniden gündeme gelmesini, Başbakan zaviyesinde ele alınmasını sağlıyor. Kırım Türkleri, kendi topraklarında işgalci durumuna düşürüldüklerini, mülkiyet haklarının çiğnendiğini ve bu yönde ciddi bir gerilim olduğunu söylüyorlar. Eğitim ve sağlık konusunda ciddi problemler var. Kırım Bahçesaray’da Zincirli Medrese’nin restorasyonuyla ilgilenen TİKA, Başbakan’ın talimatıyla söz konusu eğitim ve sağlık sorunları konusunda da devreye girmiş durumda. Ukrayna Parlamento Başkanı Vladimir Litvin, daha geçtiğimiz günlerde Ukrayna’da daha fazla Türk yatırımı ve işadamı görmek istediğini söylüyordu. Ukrayna’da halen 400 kadar Türk firması iş yapıyor ve 128 inşaat ve taahhütlük projelerini yürütüyor. Şimdi, yani 24 Ocak gecesi Ukrayna’ya inen heyetin içinde kalabalık bir işadamı topluluğu da var. Ukrayna, Karadeniz’de ulaştırma ve enerji alanında bazı işbirliklerine gitmek istiyor.
Erdoğan, Ukrayna’dan Türk müteahhitler için iş istiyor. Lakin Ukrayna’da iş yapmanın kendine özgü zorlukları da var. Bugün İş Konseyi’ni izlemek için gelen bazı işadamları, konuşmaların yapıldığı binaya alınmadılar misal. Başbakan ile beraber gelenleri kastetmiyorum.

UKRAYNA MAGAZİNİ

1-Vizelerin kalkması konusunda benim endişelerim var. Türkiye-Ukrayna arasındaki ticaret hacminin gelişmesi iyi hoş, lakin “Yatırım yapıyorum” adı altında bu diyara gelecek Türklerin taaddüd-i zevcat hacmini geliştirmesi gibi bir tehlike söz konusu. Türk kadınına kapak olur bu hacim, hiç hoş değil.
2-Ukrayna kadınları için Hürrem, rol model. Onlar için Hürrem, güzellik, zekâ ve saygınlığın simgesi.
3-Kiev’de masalsı bir mimari var. Kiev’in son zamanlarda, tarih turizmi ve doğa sporları açısından Doğu Avrupa ülkelerine ilgi göstermeye başlayan Türkiyeli turistlerin ilgisini çekeceği kesin. Vize muafiyetinin kalkması halinde Kiev’in, Prag ve Budapeşte’ye gidecek turistleri çekebileceği söyleniyor.
Ortasından nehir geçen tüm kentler gibi güzel bir şehir.

(habertürk)