Gül'ün 'Başkanlık' açıklamasına destek!

Cumhurbaşkanı Gül'ün 'Başkanlık Sistemi' açıklamasına hükümetten, Meclis'ten ve muhalefetten destekCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlık sistemiyle ilgili "Şüphesiz ki çekincem var. Ama avantajları da çok, dezavantajları da var başkanlık sisteminin" açıklamalarına ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanının, başkanlık sistemiyle ilgili çekincelerini dile getirmesi, doğrusunu isterseniz beni mutlu etti" dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara Sanayi Odası’nın Ocak ayı Meclis Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlık sistemine ilişkin açıklamalarını sorması üzerine, "Sayın Cumhurbaşkanının başkanlık sistemiyle ilgili çekincelerini dile getirmesi, doğrusunu isterseniz beni mutlu etti. Yine Sayın Cumhurbaşkanımız çok geniş katılımla Anayasa değişikliğinin gerçekleştirilmesi gerektiğini de ifade etmiş. Bu da bizi mutlu etti ama isterdik ki Sayın Cumhurbaşkanı, son değişiklikler gerçekleşmeden önce bu dileklerini dile getirmiş olsaydı. Bu bizi daha da mutlu ederdi" diye konuştu.

ŞAHİN: GÜL GİBİ DÜŞÜNÜYORUM

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, başkanlık sistemi ve yeni anayasa konusunda, "Sayın Cumhurbaşkanımız gibi düşünüyorum" dedi.

Şahin, vefat eden eski parlamenter Hüseyin Atmaca için Meclis’te düzenlenen törene katıldı.

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, Cumhurbaşkanı Gül’ün Strasbourg’a giderken yaptığı açıklamada, "Başkanlık sistemi için şüphesiz ki çekincem var. Avantajları da çok dezavantajları da var. Anayasanın çok detaylı olmaması gerek" şeklindeki sözlerinin hatırlatılarak, değerlendirmesinin sorulması üzerine, "Her iki konuyla da ilgili daha önce muhtelif vesilelerle ben de görüşlerimi söylemiştim. Her iki konuda da Sayın Cumhurbaşkanımız gibi düşünüyorum" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Sayın Cumhurbaşkanı, ’başkanlık sisteminin daha çok tartışılması gerektiğini’ ifade ediyor" sözleri üzerine ise Şahin, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği başkanlık sistemiyle ilgili ’avantajları da var, dezavantajları da var’ ifadesini ben de bundan bir süre önce aynen kullandığımı hatırlıyorum. Demek ki bu konudaki düşüncemiz ve görüşümüz Sayın Cumhurbaşkanımız ile örtüşüyor.

Tabii ki yeni bir anayasa çok geniş bir konsensüsle hazırlanmalı. Bu zaten hepimizin temel arzusudur ama bu oluşmuyorsa yeni bir anayasa yapmaktan vazmı geçeceğiz? Tabii ki bunu zorlayacağız. Mümkün olduğu kadar geniş bir mutabakatla anayasa yapılmasını temin etmek ve tabii ki mufassal olması adeta bir tüzük gibi değil, gerçekten üstün hukuk normu niteliğine sahip bir metin olması düşüncesini de Sayın Cumhurbaşkanımızın paylaşıyorum."

ARINÇ: PARLAMENTER SİSTEM DAHA İYİ SONUÇLAR VERİR
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, Başkanlık ve Yarı Başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin olarak, "Görebildiğim kadarıyla, aksayan bir kaç yönü olmakla birlikte parlamenter sistemin Türkiye için daha iyi sonuçlar verebileceği kanaatini taşıyorum" dedi. 
ÇELİK: ''ŞU ANDA AK PARTİ'NİN GÜNDEMİNDE BU KONU YOKTUR"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, şu anda AK Parti'nin gündeminde başkanlık sistemi konusunun bulunmadığını belirterek, ''Sayın Cumhurbaşkanımızın çekincelerine de saygımız vardır'' dedi.

Çelik, AK Parti Genel Merkezinde yaptığı basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ''Hizbullah meselesinin altında kaldığını'' savundu.

Kılıçdaroğlu'nun Batman ve Van'da AK Parti milletvekillerinin Hizbullahçıların derneğini ziyaret ettiğini öne sürdüğünü belirten Çelik, şunları kaydetti:

''Türkiye'deki bütün dernekler ve vakıflar, Vakıflar Kanunu'na ve Dernekler Kanunu'na dayalı olarak kurulur. Bütün dernekler bu yasa çerçevesinde işlem yürütürler. Devletin gözetim ve denetimi altında faaliyetlerini yürütürler.

Legal olan derneklere bütün arkadaşlar, bütün siyasi partiler gider, gitmiştir. Bunda bir beis yok. Neticede Batman'da 500'ün üzerinde, Van'da binin üzerinde dernek var. Bunların bir kısmı sol dernektir. Sağ tandanslı olanlar var, komünist olanlar var, sosyalist olanlar var, İslamcı olanlar var, Atatürkçü olanlar var, şu olanlar var, bu olanlar var.''

Legal, yasalar çerçevesinde kurulmuş, yasalar çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren derneklere illegal muamelesi yapılmasının, illegalitenin, yasadışılığın, zeminini genişletmek olacağını belirten Çelik, şöyle devam etti:

''Bugün bazı siyasi partilerin kimlerle gönül bağı içerisinde olduğunu biliyoruz. Ama o siyasi partiler Türkiye'de legal çerçevede faaliyet yürüttükleri sürece bu memleketin parlamentosunda da, biliyorsunuz asli unsurlardan biri haline geliyorlar. Bunu herkes bilmiyor mu? Siz SHP döneminde bir partiyi meclise taşırken, DEP'i Meclis'e taşırken, PKK'yı mı meclise taşımış oldunuz? Kabul ediyor musunuz? Onun için herkes söylediğini çok iyi tartmalı, ölçmeli. Sayın Kılıçdaroğlu kesinlikle bu Hizbullah meselesinde de çuvallamıştır ve duvara toslamıştır.

'Biz neden Hizbullah'a terör örgütü demiyormuşuz?' Ben daha pazartesi burada yaptığım basın toplantısında, 'Bizim hiçbir illegal örgütle bir ilişkimiz olmaz. İllegal terör örgütleriyle hiç ilişkimiz olmaz' dedim. Olmamıştır, olmaz ve olmayacaktır. Sayın Başbakan, Ukrayna'ya giderken yine kendisine soruldu, çok net bir dille yine aynısını söyledi. Peki daha nasıl söylenir Sayın Kılıçdaroğlu? Daha nasıl ifade edilecek bu? Mesele bu.''

''BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜZERİNDE TARTIŞILAN BİR KONU DEĞİL''
Çelik, basın toplantısında, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ''Başkanlık sistemine ilişkin çekinceleri bulunduğunu'' söylediğini hatırlatarak, başkanlık sistemi hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine de şunları söyledi:

''Başkanlık sistemi şu anda hükümetin AK Parti'nin gündeminde ağırlıklı olarak konuşulan, üzerinde çalışılan bir konu değildir. Ama başkanlık sistemi bugün değil, 1980'lerden sonra Türkiye'de hep konuşulan, özellikle fikir yürütülen bir konudur. Demokrasi varsa, özgürlük varsa, başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi, demokratik parlamenter sistem, bütün bunları herkes her zeminde konuşabilir. Ama şu anda AK Parti'nin gündeminde bu konu yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımızın çekincelerine de saygımız vardır. Bunun daha iyi olduğunu söyleyenlerin fikirlerine de saygımız vardır. Ama Türkiye şu anda parlamenter demokratik sistem ve rejimle yoluna devam ediyor. Bu konuda bir problem yok.''


(habertürk)