Derecik'te taburda yapılan kazıda bulguya rastlanmadı..
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 1994 yılında 12 köy korucusunun öldürülerek Derecik Taburu'na gömüldüğü iddiaları üzerine taburda ikinci kez kazı yapıldı. İki görgü tanığının gösterdiği iki ayrı noktada yapılan kazıdan bir sonuç alınamadığı belirtildi.

1994 yılında Şemdinli'ye bağlı Derecik beldesi Ormancık köyünden alınan 12 köy korucusunun öldürülüp Derecik Taburu'na gömüldüğü iddiaları üzerine 21 Temmuz 2009'da taburda kazı çalışması yapıldı. O dönemde Derecik'te vatani görevini yapan ve kimliği açıklanmayan bir kişinin çizdiği krokiye göre yapılan kazıda herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Hakkari Barosu avukatları, Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na ilk kazının gizli tanığın işaret ettiği yerden farklı bir alanda yapıldığı gerekçesiyle ikinci bir kazı yapılmasını ve tanığın da katılmasını istedi. Avukatların başvurusu üzerine tanığın katıldığı bir kazı yapılmasına karar verildi. Bu arada bir başka gizli tanık daha belirlendi. Bu sabah saatlerinde Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı ile iki gizli tanık, helikopterle Yüksekova ilçesine geldi. Buradan Hakkari Barosu'ndan 3 avukat, adli tıp uzmanları ve iş makineleri ile Derecik Taburu'nda kazının yapılacağı alana gidildi.

Kazı, gizli tanıkların yer göstermesiyle saat 14.00 sıralarında başladı. Şemdinli Belediyesi'ne ait bir iş makinesi yaklaşık 4 saat boyunca iki gizli tanığın gösterdiği iki farklı noktayı kazdı. Ancak kazıdan bir sonuç alınamadı. Kayıp yakınları, BDP ve İHD yetkilileri, kazı sırasında Derecik Taburu önünde bekledi.

"KAZIDA BULGUYA RASTLANMADI, SORUŞTURMA SÜRÜYOR"
Kayıp korucu ailelerinin avukatı Mehmet Ekici, kazı sonrasında yaptığı açıklamada, "Tanıkların gösterdikleri iki ayrı noktada kazı çalışması yapıldı. Kazı çalışmasında herhangi bir bulguya rastlanmadı. Gizli tanıkların verdiği ifadeler doğrultusunda şüphelilerin kimlikleri belirlendi. Soruşturma aşaması halen devam ediyor. Şüpheliler hakkında gerekli soruşturma yapılıp haklarında dava açılacak. İleriki aşamalarda soruşturmanın seyri doğrultusunda gerektiğinde tekrar açıklama yapacağız" dedi.

Habertürk..