Hizbullah firarda Çete-13 sorguda!

Dedikodu kavgası yapan beş kız çetecilikle suçlandı, savcıya çıktı


Türkiye, yüzlerce kişinin vahşice katledilmesinden sorumlu tutulan ve ‘pişman olmadıklarını’ açıklayan Hizbullahçıların tahliye edilmelerini ve kaçmalarını tartışırken İzmir’de ‘yepyeni bir çete’ ortaya çıktı. İlköğretim okulunda okuyan 11 ve 13 yaşındaki 5 kız öğrenci, okul müdürü tarafından çetecilikle suçlandı, savcılık ifade aldı.

İzmir’de Konak Murat Reis İlköğretim Okulu’nda okuyan biri 11, diğerleri 13 yaşındaki 5 kız öğrencinin, aynı okulda okuyan İ.B.’yi (13), dedikodu yaptığı iddiasıyla dövdükleri ve sağ omzunu kırdıkları iddia edildi.

İ.B., 5 kız öğrenci hakkında şikâyetçi olurken, Murat Reis İlköğretim Okulu Müdürü Ergün Baylan’ın çocukları “çetecilikle” suçladığı öne sürüldü.

ŞİKÂYET EDİLİNCE SAVCILIĞA SEVK EDİLDİLER
Şikâyet üzerine öğrenciler, Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alınarak, yasa gereği pedagog gözetiminde ifade verdi.

11 yaşındaki Ü.Y.Ş. yaşı 12’den küçük olduğu için hakkında işlem yapılmazken, sağlık kontrolünden geçirilen 13 yaşındaki M.G., B.S., E.N.A. ve E.A. “Kasten yaralama ve hakaret” suçundan İzmir Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi. Savcı tarafından ifadeleri alınan öğrenciler serbest bırakıldı.

‘HAKKIMDA DEDİKODU YAPIYOR’ DİYE DÖVMÜŞ
İddialara göre Konak Murat Reis İlköğretim Okulu öğrencilerinden E.A., aynı okul öğrencisi İ.B.’nin hakkında dedikodu yaptığını duydu. Bunun üzerine E.A., koridorda karşılaştığı İ.B.’nin ayağına çelme takıp yere düşürdü.

Daha sonra da arkadaşları M.G., B.S., E.N.A. ve Ü.Y.Ş. yere düşen İ.B.’yi tekmeledi. Öğretmenlerin araya girmesiyle öğrenciler uzaklaştırıldı.

‘TEKME VE TOKAT ATARAK OMZUNU KIRDILAR’ İDDİASI
Aradan iki gün geçtikten sonra İ.B.’nin yanına giden B.S., “Gel sana bir şey söyleyeceğim” diyerek bahçeye çağırdı.

İ.B.’nin gelmemesi üzerine saçını çeken E.A.’nın küçük kızın tekme ve tokat vurarak omzunu kırdığı ve hakaret ettiği iddia edildi.

Kavganın ardından okul yönetimi, 6 kız öğrenciyi Disiplin Kurulu’na sevk etti.

AİLELER ÖZÜR DİLEDİ, AF İSTEDİ AMA KABUL EDİLMEDİ
Disiplin Kurulu’na çocukları ile beraber giden aileler, okul yönetiminden özür dileyerek konunun kapatılmasını istedi. Ancak yönetim, iddiaya göre 5 çocuğun çete kurduğunu ve sürekli öğrencilerle kavga ettiğini söyleyerek affetmeyeceklerini açıkladı.

İ.B.’nin 1 haftalık doktor raporunda “Hayati tehlikeye girmeyecek şekilde, basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek ve hayat fonksiyonlarını 2. derecede etkileyecek derecede vücut kırıklığı” olduğu belirtildi.

OKUL MÜDÜRÜ: BİZ ONLARI KAZANMAK İÇİN VARIZ
Okul Müdürü Ergün Baylan yaralanma olduğu için öğrencilerin disipline sevk edildiğini söyledi. Olayın savcılığa taşındığını da belirten Baylan, “Ben ve arkadaşlarım hiçbir öğrencimizi ‘çete kurdu’ diye suçlamayız. Onları kazanmak için çaba gösteririz. Disiplin cezası almamaları için de elimden geleni yapacağım” dedi.

KIZ ÖĞRENCİLER, TOPLAM 5 YILA KADAR CEZA ALABİLİR
4 kız öğrenci, 5237 sayılı TCK’nın ‘Kasten yaralama’ suçundan bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Kızlar ayrıca, ‘Hakaret’ suçundan da üç aydan iki yıla kadar hapis veya para cezası ile yargılanabilir.


(habertürk)