İşte kartpostallık manzaralar - Foto


Yurt genelinde etkili olan "kar yağışı" adeta kartpostallık manzaralar oluşturdu


31.01.2011,12:12:45
İlgili Foto Galeri

Haberin fotoğraf galerisine gitmek için tıklayınız.
Doğu Anadolu Bölgesi'nde kış

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı nedeniyle bölgede bin 63 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Erzurum'da yolu ulaşıma kapalı olan köylerden 7 hasta karla mücadele ve 112 Acil Servis ekiplerince hastanelere yetiştirildi.

Alınan bilgiye göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklarla yağan kar etkili oluyor.

Bölge illerinden Erzurum'da 327, Erzincan'da 226, Kars'ta 122, Bingöl'de 119, Ardahan'da 26, Muş'ta 44 ve Tunceli'de 199 olmak üzere toplam bin 63 köy yolundan ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdare Müdürlüğüne bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Karla mücadele ekipleri, yol açma çalışmalarının yanı sıra ulaşımın sağlanamadığı köylerden durumu ağır olan hastalara da yardım eli uzatıyor. Erzurum'da son 24 saat içinde 2'si doğum vakası olmak üzere 7 hasta, İl Özel İdare Müdürlüğü ve 112 Acil Servis ekiplerince hastanelere ulaştırıldı.

Türk Kızılayı Sarıkamış Şubesi ekipleri, Sarıkamış-Erzurum Karayolu'nun 20. kilometresinde yolda mahsur kalan kamyon sürücülerine zincir takmalarında yardımcı olurken, battaniye ve yiyecek paketleri de verdi.

Kent merkezlerinde de etkili olankar yağışıhayatı olumsuz etkiliyor. Yapılan son ölçümlere göre, kar kalınlıkları Erzurum ve Muş'ta 13, Ardahan'da 20, Erzincan'da 7, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 25, Palandöken ve Bayraktepe kayak merkezlerinde ise 55'er santimetre olarak ölçüldü.

Kar yağışıyla birlikte buzlanma olayının görüldüğü kent merkezlerinde, belediye ekiplerince kar ve buzla mücadele çalışması yapılıyor.

Gece en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 7, Erzurum ve Kars'ta 6, Erzincan ve Ağrı'da 2 derece olarak kaydedildi.

Meteoroloji yetkilileri, bölgedeki kar yağışının aralıklarla etkisini sürdüreceğini bildirdi.

Beyaza bürünen Sülüklü Göl'de karpostallık manzaralar oluştu

Yurt genelinde etkili olan kar yağışı, Sakarya'nın yüksek kesimlerini beyaz örtüyle kapladı. Önceki gece başlayan ve aralıklarla yağan kar, Akyazı ilçesi Dokurcun beldesi yakınında 1100 rakımdaki Sülüklü Göl'de kartpostallık manzaralar oluşturdu.

Tabiat Koruma Alanı içinde yer alan gölün oluşturduğu doğal güzelliği görmek isteyen doğa severler, karla kaplı yolda trekking yürüyüşü yaptı. Yol boyunca beyaz örtü arasında akan derenin oluşturduğu manzarayı izleyerek göle çıkan vatandaşlar yaktıkları ateşte çay demleyip mangal yaptı. Kimi vatandaşlarda bir bölümü buz tutan gölde oltalarıyla balık tutmanın zevkini yaşadı.

Beyaz örtünün kartpostallık manzaralar oluşturduğu göl, fotoğraf tutukunlarını da kendine hayran bıraktı. Vatandaşlar, keşfedilmeyi bekleyen, el değmemiş nadir yerlerden biri olan gölün büyüleyici manzarasını ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çektirdi.

Adapazarı'ndan doğa yürüyüşü için Sülüklü Göle gelen Mustafa Kemal İnci, kar altında yürümenin çok güzel olduğunu söyledi. Bölgenin eşsiz güzelliğe sahip olduğunu anlatan İnci; "Eskişehirliyim, Sakarya'da çalışıyorum. Hafta sonları Sakarya'nın güzel yerlerinde uzman arkadaşlarımızla doğa yürüyüşleri yapıyoruz. Ben kendim yeni başladım. Bu hafta üçüncü kez geliyoruz buraya. Kar altında yürümek çok güzel. Orta Anadolu'da yetiştiğim için böyle bir ormanı ve dağı orada bulmak çok zor. Bu tarafın doğası çok güzel. Özellikle ağaçlar çok dikkatimi çekti. Sık ormanlık, gölleri ve dağları güzel. Herkese tavsiye ediyorum. Mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerler bunlar" diye konuştu.

(AJANSLAR)