Ankara'da "Torba" yürüyüşü!

"Torba Yasa Tasarısı"nı protesto etmek için sivil toplum örgütleri toplanıyor...TBMM'de görüşülmekte olan ''Torba Yasa Tasarısı''nı protesto etmek üzere çeşitli illerden hareket eden KESK, DİSK, TMMOB ve TTB üyeleri, Ankara'ya gelmeye başladı.

Şehir girişlerinde önlem alan polis ve jandarma ekipleri, Konya, Samsun, İstanbul ve Eskişehir yolunda protestocuların geldikleri otobüsleri durdurarak kimlik kontrolü yaptı.

Otobüslerde arama da yapan güvenlik güçleri, daha sonra otobüslerin şehre girmesine izin verdi.

Öte yandan, polis ekiplerinin, eylemin gerçekleştirileceği güzergahlarda da geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. Ekipler sabahın erken saatlerinden itibaren görev yerlerine gitti.

Eylemcilerin öğle saatlerine doğru Kolej Meydanı'nda toplanması bekleniyor.

Bakan, eyleme izin verilmeyeceğini söylemişti

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin torba yasayı protesto etmek için düzenlediği eylem için işçi ve memurlar dün Ankara’ya hareket etti. İçişleri Bakanı Atalay ise, bugün TBMM çevresinde yapılması planlanan eyleme eyleme müsaade edilmeyeceğini bildirdi.

Sendikaların “Meclis’i kuşatacağız” gibi ileri ifadeler kullandıklarını belirten Atalay, Meclis’in bir kilometre çevresinde gösteri yapılamayacağına dair kanun bulunduğunu da hatırlattı. Meclis çevresinde eylem yapmaya kesinlikle müsaade edilmeyeceğini belirten Atalay, “Ankara Valiliği ve Emniyeti de bu yönde çalışmalarını yürütüyor. Bizim dileğimiz, bütün vatandaşlarımız hem meramını söylesin, hem sözünü söylesin, düşüncesini iletsin hem de huzurlu yaşasın. Hiç kimsenin de rahatını huzurunu kaçırmasın’’ dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ise “İşçilerimiz bir sorun gördüklerinde veya bir haksızlığa muhatap olduklarında özgürce gösteri yapabilirler” diye konuştu.

Dinçer, “Hukuka uygun olmak şartıyla her türlü gösteride ve ortaya koydukları tepkide yanlarındayım ama şu anda torba kanunu protesto etmek için yapılacağı söylenen gösterilerde, bu kanundan çok sendikal hak ve özgürlüklerle ilgili meseleler dile getirilmekte ancak torba kanun bahane edilmektedir. İşçiler sendikal hak ve özgürlük olarak ne istiyorlarsa bir fazlasını vermeye hazırız.” Öte yandan, CHP’li Muharrem İnce, TBMM’de, İstanbul’da DİSK üyelerini taşıyan 4 otobüse polisin el koyduğunu belirtti ve “Hüsnü Mübarek’e akıl vermek kolay” diyerek AK Parti’lilere tepki gösterdi.

BİBER GAZIYLA MÜDAHALE
Torba Yasa Tasarı'nı protesto için Meclis'e yürümek isteyen eylemcilere biber gazıyla müdahale edildi.

Tasarıyı protesto için Kurtuluş Parkı'ndan Meclis'e yürüyüşe geçen grubu polis, Ziya Gökalp Caddesi üzerinde durdurdu ve dağılmaları uyarısında bulundu. Aralarında CHP milletvekillerinin de bulunduğu bazı kişiler polis yetkilileriyle görüşerek, barikatın kaldırılmasını istedi. Güvenlik güçleri bu talebi reddederek, yürüyüşe izin verilmeyeceğini bildirdi.

Bu sırada bazı göstericilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı ve bir süre sonra polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti.


(habertürk)