Muhteşem Yüzyıl'a izleyici tepkisi


Muhteşem Yüzyıl dizisinin senaristi Meral Okay, bir sempozyumda diziye ilişkin soruyu cevaplayamadı.


05.02.2011,18:16:00

Fatih Belediyesi tarafından düzenlenen "Muhteşem Kanuni Asrı" sempozyumunun son oturumunda konuşan Muhteşem Yüzyıl dizisinin senaristi Meral Okay, dizinin öncesinde yaklaşık bir yıl boyunca tarihçi uzmanlarla birlikte çalıştıklarını söyledi.

Kendisinin yazar olarak olaylara baktığını, tarihçi gibi davranamayacağını söyleyen Okay ile semineri izleyenler arasında sözlü atışma yaşandı. "Tarihi yatak sahneleriyle mi anlatacaksınız?" diye sorulan soruya Okay "bu üslupla sorulan bir soruya cevap vermem, üslubunuzu düzeltin." karşılığını verdi.

Topkapı Sarayı'ndaki Aya İrini Kilisesi'nde düzenlenen seminerin son oturumunda Muhteşem Yüzyıl dizisinin tarih danışmanı Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Gazeteci Avni Özgürel ve Muhteşem Yüzyıl dizisinin senaristi Meral Okay katıldı. Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın yönettiği oturumda konuşan Okay, tarihçi danışmanlarla bir yıllık süreç içinde diziye hazırlık yaptıklarını anlattı. Dizi ile ilgili eleştiriler olduğunu ancak kendisinin tarihçi olmadığını anlatan Okay, yazar olarak televizyon dünyasına üretim yaptığını söyledi.

Hürrem Sultan'ın Kanuni'nin eşi olmasının yanı sıra döneminde iktidar ortağı durumunda da bulunduğunu söyleyen Okay, bunların sorgulandığında ortaya çıkan unsurların diziye aktarıldığını dile getirdi.

Okay'ın konuşmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi. Bir izleyici sorusunun bir bölümünde "Tarihi gençlere yatak sahneleriyle mi öğreteceksiniz?" ibaresini kullandı. Okay bu soruya, at üzerinde seferler yapan Kanuni yanında özel hayatı olan bu kişiyi de dizide işlemeye devam edeceklerini söyledi. Okay ayrıca, "Bu üslupla sorulan soruya cevap vermem. Lütfen üslubunuza dikkat edin." uyarısında bulundu.

Bazı katılımcıların benzer yöndeki sorularına zaman zaman Ortaylı müdahale ederek gerginliği azaltmaya çalıştı.


CİHAN