KKTC'den Erdoğan'a tepki

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, "devlet olmanın; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi'nin derhal Başbakanlığa çağrılarak, uyarılması ve kınanmasını gerektirdiğini" savundu.
Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Avukat Barış Mamalı yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıslı Türkler hakkında sarf ettiği "hakaret içerikli, küçük düşürücü ve hepsinden önemlisi gerçek dışı sözlerinin""Kıbrıslı Türklerin manevi şahsiyetine yönelik bir saldırı" olduğunu açıkladı. hiçbir koşulda kabul edilebilir yanı olmadığını belirtti. Mamalı, bu sözlerin
Erdoğan'ın, Kıbrıslı Türkler yanında KKTC Cumhurbaşkanı ve Başbakanı'na yönelik de diplomatik ağza uymayacak tarzda söylemlerde bulunduğunu öne süren Mamalı, Kıbrıslı Türklerin "miting yapma hakkı yoktur" şeklindeki söylemiyle de KKTC' vatandaşlarının Anayasa'da tanınan "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü"ne ilişkin özgürlüğünün kendilerince kabul edilmediğinin de anlaşıldığını söyledi.
Bir devlete veya o devletteki halka ve makamlara karşı bir başka devlet organınca bu tür ifadelerin kullanılmasının uluslararası teamüller gereği kınama veya protesto edilmesini gerektiren bir durum olduğunu kaydeden Mamalı, "Bu manada TC Elçisinin derhal Başbakanlığına çağrılarak uyarılması ve olayın protesto edilmesi veya en azından kınanması gerekirdi. Çünkü devlet olmak bunun yapılmasını gerektirir. Her devletin kendi vatandaşlarını koruma, kollama ve haklarını gözetmesi öncelikli görevlerindendir" dedi.
Devlet olmanın gereğinin yapılmadığını, Başbakan tarafından yapılan açıklamanın da "kendi halkına ve kurumlarına yapılan hakaretlerin neredeyse onaylanır şekilde telaffuz edildiğini" iddia ederek bunun "düşündürücü ve manidar" olduğunu savunan Mamalı "Bu tür davranışların ülke insanının devlete olan güvenini ve inancını sarsmakta olduğunu ilgililere anımsatmak isteriz. Hiçbir devlet yetkilisinin içişlerimize karışma ve bunun da ötesinde ülkemizde yaşayan insanlara hakaret etme hakkı yoktur" dedi.


(cumhuriyet)