Haberciler de şikâyetçi


Bağıran insanlardan oluşan, kanalın marka değerini düşüren tartışmaları haber kanallarının yöneticileri yorumladı.


06.02.2011,09:52:42


Haber kanallarındaki tartışma programlarının neredeyse tamamında aşağı yukarı aynı yüzleri görüyoruz. Deprem, patlama, gösteri hatta sanatla ilgili bir tartışmada ortaya çıkan isimler, bildikleri ya da bilmedikleri her konuda fikir beyan edip halkı yönlendiriyor.

Onlar adeta Türk televizyonlarının kadrolu 'tartışmacı'ları... Her konuda görüş beyan eden ve bunu bir çeşit mesleğe dönüştüren 'tartışmacı'lar olunca programların düzeyi de düşüyor. Bu durum her ne kadar yeni olmasa da, Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, geçtiğimiz hafta köşesinde bu kadrolu tartışmacıları eleştiren bir yazı kaleme aldı. Haber kanallarının reyting kaygısıyla gerçek entelektüelleri göz ardı ettiğini söyleyen Altaylı, "'Cazgırentel' tipler ortada dolaşıyor." demişti. Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu'nun da köşesine taşımasıyla farklı bir boyut kazanan tartışmaya, haber kanallarının yöneticileri de katıldı. Görüşlerini aldığımız TRT Haber Kordinatörü Ahmet Böken, Habertürk Haber Müdürü Oğuz Usluer, Samanyolu Haber TV Genel Yayın YönetmeniMetin Yıkarve CNN TÜRK Haber Kordinatörü Yavuz Oğhan tartışmaların seviyesinden rahatsız.Oğuz Usluer (Habertürk Haber Müdürü): Ekrana çıkarmıyoruz
"Böyle tipler var. Bunları görüyoruz ekranda. Ayrıca bu yeni de değil. Kanalın güvenirliğini zedeliyor. Biz kararı aldık ve bu insanları ekrana çıkarmıyoruz."

Yavuz Oğhan (CNN TÜRK Haber Kordinatörü): Reyting peşinde değiliz
"Tartışmaların seviyesinden ben de şikayetçiyim... Ama bunu sadece reytinge bağlamak doğru değil. Sağdan say 50 soldan say 50 ile saatlerce yayın yapılıyor. Biz sadece reyting olsun diye bazı isimleri ekrana çıkarmaktan da imtina ediyoruz. Örneğin Cübbeli Ahmet Hoca..."

Metin Yıkar ( Samanyolu Haber TV Genel Yayın Yönetmeni): Kanala büyük zarar
"Elbette tartışma olmalı ve birikimli insanlar gündemi farklı açılardan değerlendirmeli. Birikimli sözünün altını çiziyorum. Sadece polemik olsun ve ne olursa olsun izleyiciyi ekrana çekeyim düşüncesi, yapmacık kavgalar sağlıklı değil. Kısa bir ilgi için kanalın marka değerine büyük zararlar verir."

Ahmet Böken (TRT Haber Koordinatörü): Şikayet edenler kendine baksın
"Şikayet edenlerin kanalları dahil, konuşmacı profilleri karşısındakini dinlemeyen, bağıran insanlardan oluşuyor. En çok bağıranın reyting getirdiğini biliyorlar. Biz bu tür yayıncılıktan uzak duruyoruz. İzlenme oranımızı düşürüyor belki ama bizde kavga değil akıllı, akılcı tartışmalar yer alıyor. Şikayet edenler önce kendine baksın."

YUSUF BÜLBÜL

ZAMAN