HABERTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut, çocukları korumak adına herkesi duyarlı olmaya davet etti.
HABERTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut'un hazırlayıp sunduğu Sansürsüz programında "Nişasta Bazlı Şeker" dosyasını bir daha açıldı. Programa konuk olan uzmanlar ve yetkililerin açıklamaları toplumu bu konuda daha duyarlı olma konusunda uyarır nitelikteydi.
Yiğit Bulut, tüm anne babaların, çocukları için daha dikkatli olmaları konusunda çağrıda bulundu ve Sansürsüz programı bir ilke imza atarak "Çocuklarınız için 1 dakika" kampanyasını başlattı.
Program konukları TEMA Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca, Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, Prof. Dr. Kenan Demirkol, Dr. Yavuz Dizdar ve Arıcılar Birliği Eski Başkanı Mustafa Sarıoğlu dışında telefon ile bağlanan konuklarda NBŞ konusunda detaylı açıklamalar yaptılar.
Programı izlemek için tıklayınız...
'Toprak Dede' Karaca, tarımın düzeltilmesi gereken yönlerine ve bunların nasıl yapılacağına değindi. Karaca, "rüzgar perdesi altında olan pancar üretiminde, normal üretime oranla yüzde 228 daha fazla ürün alınabiliyor. Ama bu, bizim çiftçilerimiz arasında bilinmiyor. Örneğin Honduras'ta ilaç ve gübre kullanılmadan ürün hacmi 0.4 tondan 2.5 tona çıkabildi. Defalarca söyledik, gübre ve ilaç toğrağı öldürür. Toprağın verim gücünü alır, toprağı öldürürsen karşılığını alamazsın." şeklinde konuştu.
"Yeni bir tüketim ahlakı gereklidir. 2 milyar 400 milyon insan 2 dolar ve altında gelire sahip. Bu rakam 2030 yılına kadar 5.5-6 milyar insana çıkacak. Buna çare bulmak gerekiyor. Bugünkü ekonomi düzeni, kendisine hayat veren doğal kaynakları bitirene kadar sömürmeye devam edecektir." diyen Karaca, toprağın ve topraktan olan üretimin önemine dikkat çekti.
Şeker-İş Başkanı İsa Gök ise şunlara değindi: "Türk şekerinin kotası 11 milyon ton pancar civarındadır. Şeker fabrikaları Türkiye'de 2 milyar doların üzerinde yerli katma değer üretiyor. 10 milyon insanın ekmek yediği bir sektör. 120 binin üzerinde insana tam istihdam sağlayan bir sektör. Fabrikalarımız NBŞ kotaları yüzünden kapanmakla karşı karşıya gelmiştir."


HT