Kral FM'de, Mehmet'in Gezegeni Programının içindeki 'Türkiye için 10 dakika' bölümünde bu gün köylü ve çiftçiler konuştu!
Bugün çiftçiler ve köylüler sorunlarını anlattı Türkiye İçin 10 dakika’da..

Bakın neler dediler...

MEHMET TOKER (SAMSUN TERME) Fındık üreticisiyim. Yerlerimizde kadarstro sıkıntımız var, Yerlerimizin çoğu orman arazisine katıldı ve tapularımızı alamıyoruz. Orman olmayan bir yer orman olarak kabul ediliyor...

AHMET (ŞANLIURFA) Pamuk üreticisiyiz. Bizim en büyük sorunumuz, yeterli ürün kaldıramadık. Yeşil kurt pamukları yedi bitirdi. Devlet hiç bir şey yapmadı. 1998’de ilaçlama yapıldığında, pamuğun kalitesi düştü. Sahte ilaçlar yüzünden bu hale geldi pamuk. Yetkili ağızlar, gereken ilgili göstermiyor. Bu sene ilaçlama yapmadık mahvolduk.

SÜLEYMAN ŞAHİN (ALMANYA)
Almanya’da çiftçilik yapıyorum. Türkiye’deki çiftçilere acıyorum. Burada devlet çiftçilere çok büyük yardımlar veriyor. Türkiye’de böyle bir yardım yok.
GM: Dünyada planlı ve modern tarıma geçildi, ancak ne yazık ki Türkiye’de planlı tarıma geçişte zorluk çekiliyor.

TALİP (GAZİANTEP) Antepte köylünün elinden 10 milyara alınan arazi bu gün 1 trilyona satılıyor. Çok büyük arazi

FEYYAZ (BALIKESİR) Süt üreticisiyiz. Süt birliklerinden şikayetçiyiz. Raflarda süt ürünleri fiyatları düşmezeken, bizim satış fiyatımızı düşürüyorlar. Aracılar ortada olmayan bir artış yaratıyor. Bu da hayvanımızı kesmemize sebep oluyor.

YUSUF (OSMANİYE) Et ve süt üreticisiyim. 50 Kuruşa süt satıyoruz, 70 kuruşa yem alıyoruz. Perişanız.

GM: Yani çalışıyoruz didiniyoruz, eve geldiğimizde elimizde beş kuruşumuz yok diyorsunuz yani
Evet, aynen öyle diyoruz.


AHMET GÜLER (MANİSA) Hem çiftçi, hem de besiciyim. Tek isteğim çiftçiye mazot indirimli verilsin. Mazot bize vergisiz verilsin. İkinci isteğim ise yem fiyatlarının makul bir seviyeye çekilmesi.

GM :Bizi en çok üzen şey, sizden 1 liraya alınan bize 6-7 liraya veriliyor. Siz risk taşırken aracılar riske girmeden karın büyüğünü alıyor. Köylü ve çiftçimizin ürettikleriyle ayakta duruyoruz. Onlara çok şey borçluyuz, ama borcumuzu ödeyemiyoruz.

Haber365..