"Göçük değil, heyelan"

Kahramanmaraş'taki heyelanla ilgili Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış ve Genelkurmay'dan açıklama yapıldı
K.Maraş'taki Afşin-Elbistan Termik Santrali için kömür üretimi yapılan sahada meydana gelen heyelanda toprak altında kalan 9 işçinin kurtarılması için çalışmalar sürüyor. Kömür ocağında göçük olmadığına dikkat çeken Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, bölgede araştırma yapan işçilerin araçlarıyla geçerken heyelanın altında kaldıklarını söyledi.
Afşin-Elbistan Termik Santrali için kömür üretimi yapılan sahada meydana gelen heyelanla ilgili Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe açıklama yaptı. Kocatepe şunları söyledi:

"Kömür ocağında göcük yok. Çalışma sırasında değil, işçiler araştırma yaparken araçlarıyla geçişi sırasında toprak kayması sonucu oluştu. GSM şirketlerine bildirdik, arkadaşlarımızın cep telefonlarını verdik. Onlar araştırma yapıyolar yerlerini tespit etmek için."

İşçilerin kurtarılması için K.Maraş Valiliği de kriz merkezi kurdu. Adana, Diyarbakır, Malatya ve Gaziantep'ten gelen ekiplerin desteğiyle de devam eden arama kurtarma çalışmaları için, 87 kişi helikopter aracılığıyla bölgeye indirildi. Heyelan olan bölgedeki arama tarama çalışmaları, 10 kılavuz eşliğinde devam ettiriliyor.

Kurtarma çalışmalarına askerler de destek veriyor. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yaptığı açıklamada, havadan keşif için iki adet Skorsky helikopterin bölgeye gönderildiğini belirtti. Açıklamada bölgedeki heyelanın yer yer devam ettiği belirtildi.
Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdür Halil Alış ise, "Önümüzde iki önemli konu var; birisi toprak altında kalan işçilerimizin bir an önce çıkarılması, ikincisi de santrallerin faal tutulması" dedi.

Öte yandan heyelanda hayatını kaybeden 25 yaşındaki Ruşen Demir son yolculuğuna uğurlandı.

Video için tıklayınız...


(habertürk)