Profesörün intiharından sevgilisi sorumlu tutuldu

Dünyada “uyku tıbbı”nın kurucularından Prof. Dr. İsmet Karacan’ın, yaklaşık 1.5 yıl önce kendini asarak yaşamına son vermesini şüpheli bulan savcılık, sevgilisi Nermin Özcan hakkında “intihara sevk etmek” suçundan dava açtı

Canan İSPİR / AHT İSTANBUL

Merhum Cumhurbaşkanları Cemal Gürsel ve Turgut Özal’ın yanı sıra ABD’nin eski devlet başkanı baba George Bush’un da doktorluğunu yapan Prof. Dr. İsmet Karacan, ilk evliliğini uzun yıllar yaşamını sürdürdüğü Amerika’da Betty Hanım ile yaptı. 5 çocuğu olan Karacan, daha sonra kendisi gibi doktor olan Aynur Ateş adındaki bir Türk’le evlendi. Bu birlikteliği sonlandırmadan 2003’te Türkiye’ye döndü. Aynı yıl bankacı Nermin Özcan ile tanışan Prof. Karacan, iddiaya göre ilk karısının öldüğünü ve bekâr olduğunu söyledi. Karacan ile kendisine danışmanlık yapması için anlaştığı bankacı Özcan arasındaki iş ilişkisi, zamanla aşka dönüştü. İddiaya göre Özcan, Prof. Dr. Karacan’dan aldığı vekaletname ile aynı zamanda danışmanlığını yaptığı Karacan’ın banka hesapları ile mal varlıklarını, kendi ve yakınlarının üzerine geçirmeye başladı. Dolandırıldığını başkanı olduğu İnternational Sleep Research Foundation isimli uyku derneğinden gelen telefonla öğrenen Karacan, sevgilisi Nermin Özcan ile kız kardeşi Nesrin ve babası Salim Özcan hakkında hem savcılığa şikâyet etti hem de mahkemeye verdi.

‘48 SAATTİR UYKU YOK’
Nermin Özcan ise Karacan’dan, Şişli’deki rezidans dairesine el koyduğu iddiasıyla davacı oldu. Taraflar arasında karşılıklı iddialarla davalar sürerken, uyku uzmanı Prof. Dr. İsmet Karacan, sevgilisinin üzerine geçirdiği dairesinde 30 Haziran 2009 günü kendini asarak yaşamına son verdi. Prof. Karacan’dan geriye bir ajanda sayfasına yazdığı “49 saattir uyku yok. Hayattan bıktım artık. Yaşamak zulüm oldu” notu kaldı.

AİLE, DAVA AÇTI
Babalarının intiharının ardından ortaya çıkan Prof. Karacan’ın eşi Aynur Hanım ile oğlu Terry Louisa Hanusa, kızları Suzan Leyla, Selma Melek Karacan ve Peri Jale Karacan, Özcan Ailesi’ne karşı yürütülen hukuk mücadelesinde bayrağı devraldı. Karacanlar, avukatları Ali Rıza Dizdar aracılığıyla savcılığa sundukları dilekçede “İsmet Karacan’ın birliktelik yaşadığı Nermin Özcan, gayrı hukuki yollarla mal varlığını kendi üzerine geçirmiştir. Yaşadığı bu olaylar nedeniyle ruhi çöküntü içine giren İsmet Karacan ile Nermin Özcan arasında hukuki anlaşmazlıklar sürerken, şüpheli bu kez de ‘seni öldüreceğim kendine mezar yeri ayarla’ sözleriyle tehdit etmiştir. Eğer İsmet Bey’in mal varlığı boşaltılmamış, onu kandırmamış ve maddi-manevi baskı uygulamamış olsaydı, intihar etmezdi” iddialarında bulundular.

Şişli Cumhuriyet Savcılığı, İsmet Karacan’ın yakınları tarafından yapılan suç duyurusuyla ilgili olarak başlattığı soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Savcılık, şüpheli Nermin Özcan’ın ‘intihara sevk etme’ ve ‘ölümle tehdit’ suçlarından 4 yıldan 12 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti. Davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.(habertürk)