Beyazıt Camii'nde yangın!

Beyazıt Camisinin bahçesinde bulunan Hünkar Kasrı, çıkan yangın sonucu yandı...


İstanbul'daki Tarihi Beyazıt Camisi'nin avlusunda bulunan Hünkar Kasrı'nda yangın çıktı. 2 katlı ahşap yapının üst katında çıkan yangın bitişiğinde bulunan Beyazıt Camisi'ne sıçramadan itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Büyük çapta maddi hasara neden olan yangının, elektrik kontağı sonucu çıktığı düşünülüyor. Yangında, padişahın nama kılmak için kullandığı Hünkar Mahfili'nin zarar görmediği öğrenildi.

Beşyüz yıllık tarihi Beyazıt Camii'nin avlusunda bulunan Hünkar Kasrı'nda dün sabah saat 10:30 sıralarında yangın çıktı. Elektrik kontağından çıktığı sanılan yangını fark eden görevliler hemen itfaiyeye haber verdi. Alevlerin sardığı iki katlı ahşap yapının ikinci katında çıkan yangına, Fatih, Eminönü, Beyazıt, Beyoğlu itfaiye grupları müdahale etti. 12 itfaiye aracıyla müdahale edilen yangın, cami ve diğer katlara sıçramadan kısa sürede kontrol altına alındı.

Olay yerine gelen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci yangınla ilgili bilgi aldı. Basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Demir, "Yangın çıkan yer Hünkar Kasrı. Tamamen ahşaptan yapılan bir yer. Onun hemen iç tarafında da Hünkar mahfili var. Padişahın Cuma günleri geldiğinde Hünkar Mahfili'nde namaz kılar, yangın olan Hünkar Kasrı'nda ise halkı kabul eder, şikayetlerini dinlermiş. Allah'tan yangın camiye sirayet etmemiş. İkisini ayıran tarihi bir kapı var. Oraya zarar vermemiş. İtfaiye şu anda çalışmalarını devam ettiriyor. İlk gözüken o ki elektrik kontağından kaynaklanan bir yangın" dedi.

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci ise eski eserleri koruma, kurtarma ve restorasyonuyla lgili yapılan çalışmaların öneminin bugün bir kez daha ortaya çıktığını söyledi. Beyazıt Camii'nin özellikle kubbe kısımlarında 1999 Marmara depreminde çatlaklar olduğunu belirten Özekinci, "Beyazıt Camii'nin tüm relöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri kurul tarafından onaylandı. 2011 yılı yatırım programında görüşülmek üzere genel müdürlüğümüze sunuldu" diye konuştu. Ekinci, yangın çıkan Hünlar Kasrı'nın aslına uygun şekilde yapılacağını da ifade ederek, "Buranın tüm projeleri onaylı. Buradaki kaybımız telafi edilemeyecek bir şey değil. Santimetre santimetre kayıt altına alınmış durumda" şeklinde konuştu.
Olay Yeri İnceleme ekipleri, yangın sonrasında binada inceleme yaptı.


(habertürk)