Muş'ta korkulu sabah!

3 saatte 4 deprem oldu!


Muş Valisi Ali Çınar, Bulanık ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle okulların bir günlüğüne tatil edildiğini söyledi.

Vali Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sabah meydana gelen ve merkez üssü Bulanık ilçesi olduğu belirlenen 4,1 büyüklüğündeki sarsıntı nedeniyle vatandaşların tedirgin olduğunu ifade etti.

İlk belirlemelere göre, henüz olumsuz bir durumun söz konusu olmadığını bildiren Çınar, ''Şu ana kadar bize can ve mal kaybı olduğuna dair bilgi ulaşmadı. Bugün için ilçede çocuklarımızın tedirgin olması nedeniyle okulları tatil ettik. Kandilli Rasathanesi'nden bize gelecek rapora göre hareket edeceğiz. Gerektirdiği takdirde kamu kurum ve kuruluşlarını da tatil edebiliriz'' dedi.

Vatandaşların deprem nedeniyle tedirgin olmamasını isteyen Çınar, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile sürekli iletişim halinde olduklarını vurguladı. Vali Çınar, depremlerin Malazgirt'te de hissedildiğini ancak okulların tatil edilmesine gerek duyulmadığını kaydetti.

Bulanık İlçe Kaymakamı Ferit Görükmez de Örenkent köyünde 4, Eğrice köyünde ise bir evin yıkıldığı bilgisi aldıklarını, söz konusu köylere inceleme yapılması için ekip gönderdiklerini söyledi.

Bu arada Bulanık ilçesinde, deprem nedeniyle vatandaşların evlerine giremedikleri, bazı esnafın ise iş yerlerini açmadığı gözlendi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Muş ve çevre bölgesinin birinci derece deprem bölgesi içerisinde yer aldığını ve zaman zaman deprem etkinliğinin yoğun olduğu bir yöre olduğunu belirterek, bu depremlerin can ve mal kaybına sebep olmasının beklenmediğini bildirdi.

Kalafat, yaptığı açıklamada, Muş'un Bulanık ilçesinde, saat 08.36'da büyüklüğü 4.1 ve onu takip eden zaman diliminde büyüklükleri 4.4, 4.5 ve 4.3 olan hafif şiddette depremler meydana geldiğini kaydederek, depremlerin Muş'un Bulanık ilçesi ve yakın çevresi ile Bitlis'te kuvvetlice hissedildiğini dile getirdi.

Depremleri takip eden süreç içerisinde artçı depremlerin de meydana geldiğini ifade eden Kalafat, şunları kaydetti:

''Muş ve çevre bölgesi 1. derece deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır ve zaman zaman deprem etkinliğinin yoğun olduğu bir yöredir. Bu depremlerin can ve mal kaybına sebep olması beklenmemektedir. Ancak, yörede yaşayan vatandaşlarımızın deprem anında panik yapmadan, bilinçli ve sakin bir şekilde davranmaları gerekmektedir. Bölge çevresinde aletsel dönemde, özellikle Varto ve Hınıs kaynaklı depremler etkili olmuş, ancak Bulanık kaynaklı önemli bir deprem meydana gelmemiştir. Şu ana kadar meydana gelen depremler, deprem oluş düzeni açısından, deprem dizileri şeklinde yorumlanabilmektedir. Deprem dizileri genellikle ana fay zonları dışında kalan, ikincil fay zonlarında meydana gelen ve art arda orta büyüklükte depremler içeren bir oluş şeklidir. Deprem dizilerindeki etkinlik, bölgedeki fay parçalarının uzunluklarına ve miktarlarına bağlı olarak değişmektedir. Dizilerde ana fay zonlarındaki gibi büyük depremler meydana gelmemekle birlikte insanların kuvvetlice hissedebileceği orta büyüklükte (4.5-5.5) depremler meydana gelebilmektedir.

Bölgenin, 1. derece deprem bölgesi olması sebebiyle yörede yaşayan vatandaşlarımızın, her zaman depreme karşı bilinçli ve hazırlıklı olması, depreme dayanıklı konutlarda ikamet etmesi gerekmektedir.''

Bu arada, son 6 saat içerisinde aynı bölgede aletsel büyüklüğü 4'ün altında olan 15 ayrı sarsıntı kaydedildi.
BULANIK DEVLET HASTANESİ BOŞALTILDI
Art arda meydana gelen sarsıntılardan dolayı boşaltılan Bulanık Devlet Hastanesi'ndeki hastalar izinli olarak evlerine gönderildi. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Bulanık Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Engin Tatlı, depremden dolayı hastane binasında bazı çatlakların oluştuğunu söyledi. Op. Dr. Tatlı, "Hastanemizde yatan 20 hastayı izinli olarak evlerine gönderdik, şu anda hizmet binamızda hiç bir hasta, refakatçi ve görevli kalmadı. Acil hastalara ise prefabrik binamızdan ilk müdahaleyi yaptıktan sonra en yakın hastaneye sevk edeceğiz. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerinin gelip hasar tespiti yapmasını bekliyoruz" dedi.


(habertürk)