Hükümetten TSK'ya Libya talimatı

Libya'da durumun daha da kötüleşmesi ve Türk vatandaşlarına saldırı olasılıkları için TSK'ya talimat verildi


25.02.2011 - 08:55Libya’daki halk ayaklanması nedeniyle mahsur kalan Türk vatandaşlarının kurtarılması için ‘nokta operasyonu’ da seçenekler arasında. Hükümetten TSK’ya, “Her an için nokta operasyonuna hazır olun” talimatı verildi. Libya’daki krizin derinleşmesi üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakanlık Konutu’nda bir değerlendirme toplantısı düzenlendi.
1 SAATLİK LİBYA TOPLANTISI

Yaklaşık 1 saat süren “Libya Değerlendirme Toplantısı”na Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve diğer ilgililer katıldı. Toplantının bitmesinin ardından Erdoğan bu defa, Milli Güvenlik Kurulu toplantısına hazırlık çerçevesinde MGK üyesi bakanlarla bir araya geldi.

OPERASYON SON SEÇENEK

Radikal’e bilgi veren kaynaklar, süreci yakından izleyen Türkiye’nin önceliğinin, vatandaşların sağ salim getirilmesi olduğunun altını çizerek, bunun için devletin bütün olanaklarının seferber edildiğini belirtti. Edinilen bilgiye göre, krizin patlak vermesinin ardından konuyu değerlendiren hükümet, TSK’dan olası bir “nokta operasyonu” için hazır olunmasını istedi. Esas olarak diplomatik kanalların zorlanacağını, operasyon düzenlenmesi için Türk vatandaşlarının can güvenliğinin tehlikede olduğunun “kesinlikle” tespit edilmesinin hayati önem taşıdığını belirten kaynaklar, “Bir operasyon için bin defa artıları ve eksileri tartmak gerekiyor” ifadesini kullandı. Nokta operasyonlarının havadan, karadan ve denizden yapılabileceği belirtildi. Bu arada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen MGK toplantısında ise Lübnan, Tunus, Mısır ve Libya’daki son gelişmeler değerlendirildi. Toplantı sonrası yayınlanan bildiride, “Değişim ve dönüşüm sürecinin bölgesel barış, istikrar ve refaha hizmet edecek şekilde sonuçlandırılmasına önem ifade edilmiştir. Ayrıca, tahliye faaliyetleri değerlendirilmiş, sonraki süreçte alınabilecek ilave tedbirler görüşülmüştür” denildi.

5 BİN KİŞİ BEKLİYOR

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, 19 Şubat’tan bu yana hava ve deniz yoluyla Libya’dan Türkiye’ye getirilen kişi sayısının 7062 olduğunu, 4034 kişinin hava, 3028 kişinin deniz yoluyla getirildiğini açıkladı. Ünal, 5 bin vatandaşın Libya’dan ayrılma isteğini bildirdiği ifade etti. Başbakanlık’tan ise sekizi tarifeli toplam 15 uçak ve 2 gemi ile 6 bin 699 vatandaşın Türkiye’ye getirildiği belirtildi. 363 kişilik fark Türkiye’ye getirilmek üzere Mısır’a götürülen 373 kişiden kaynaklanıyor. Ünal, Libya’daki olaylarda hayatını kaybeden işçi Yunus Emre Çelik’in cenazesinin Türkiye’ye getirilmesi için Büyükelçilin çalıştığını belirtti.

TÜRKİYE'YE BURUK DÖNDÜLER

Libya’dan 2 feribotla getirilen 59’u yabancı uyruklu 3028 kişi dün sabaha karşı Marmaris’e ayak bastı. Feribottan ilk inenler, Ömer ve Sema Acar çiftiyle 8 aylık bebekleri Zeynep oldu. 17 aylık bebeği Batuhan ile dönen Nilüfer Arıkan, eşi Harun’un Trablus’ta kalmasının burukluğunu yaşıyordu. İşçi Ömer Cinoğlu ise, yağmacılara karşı kendilerini sopalar ve borulara koruduklarını anlattı. Bazı yolcular, “Teşekkürler Bingazi halkı” yazılı pankart taşıyarak Libyalılara selam gönderdi. Libya’ya kaçak olarak gittikleri belirlenen 5 kişi ise gözaltına alındı.

YABANCI İŞBİRLİĞİ

21 yabancı ülke Türkiye ile işbirliği yapmak istedi. Yaklaşık 30 bin vatandaşı Libya’da bulunan Çin, Türkiye’den gemi ve uçak kiralamak istedi. Türkiye’nin önceliği kendi vatandaşlarına vermesi Çin’in Yunanistan’a yönelmesine neden oldu. Rusya, Doğu’daki Türkleri Moskova’ya götürme karşılığında Türkiye’nin de Batı’daki Rusları tahliye etmesini istedi. ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkeler de Türkiye’ye “Vatandaşlarımızdan talep alırsanız kabul edin” dedi.

500 İŞÇİ 20 KM YÜRÜDÜ

Zindan bölgesindeki şantiye çalışanları, uzun yürüyüşlerinin görüntülerini de getirdi. Görüntülerde, eşyaları gasp edilen 500 işçinin çatışma bölgesinde 20 kilometre yolu yürüyerek 10 saatte aşıp kent merkezine gittiği görülüyor. Diğer cep telefonu kayıtlarında ise isyancıların Muammer Kaddafi’ye bağlı yabancı paralı askerleri vahşice idam edişleri, Kaddafi güçlerinin attığı füzeler nedeniyle paramparça olan cesetler yer alıyor.ensonhaber