PKK, seçim öncesindeki ‘eylem takvimi'ni uygulamaya başladı.
Bölücü örgüt 13 Ağustos'ta ilan ettiği eylemsizlik sürecini bitirdi

Seçim öncesi ülkede 'kaos' çıkarmayı planlayan PKK'nın üst yapısı KCK/TM, 13 Ağustos 2010'da ilan ettiği eylemsizliği bitirdiğini açıkladı. BUGÜN, PKK'nın amacını ortaya koyan kaos planını deşifre etmiş ve serhildanlarla (başkaldırı) toplumda çatışmanın fitilini ateşleyecek provokatif eylemler planladığını duyurmuştu.

Eylemler için iki kritik tarih

Tam da bu plan çerçevesinde hareket eden KCK, Abdullah Öcalan'ın "Uygun gelişmeler olmazsa mart ayında aradan çekilirim" açıklaması üzerine harekete geçti. Eylemsizlik kararını kaldırarak, "Bu durumda güçlerimiz, saldırılar karşısında kendisini daha etkili savunacak, fakat saldırmayan, operasyona çıkmayan ve halka yönelmeyen güçlere karşı askeri eylemde bulunmayacaktır" diyerek açıklama yaptı.

Kaos planında olduğu gibi iki kritik tarihte eylem yapılacağı duyuruldu. PKK, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve 21 Mart'taki Nevruz'da kitlesel eylemler yapılacağını açıkladı. Bu arada, çocukları PKK saflarında olan ailelerin oluşturduğu platformun 'ateşkes bitmesin' çağrısını Öcalan'ın avukatlarının veto ettiği ortaya çıktı. "Ateşkes uzamalı" talebini Öcalan'a iletecek olan BDP'li Mahmut Alınak'a Öcalan'ın avukatları vekalet vermedi. Alınak, gelişmeyi doğruladı. Öcalan'ın avukatlarından İbrahim Bilmez ise listelerin aylık hazırlandığını gerekçe göstererek, "İzin verilmedi gibi bir şey söz konusu olamaz" dedi. Aileler ise, "Sivil siyaset 1 Mart kavşağında tavırsızlık içine girmekle farkında olmadan kendi varlık nedenini tartışmaya açmış oldu" diyerek tepki gösterdi.

BUGÜN GAZETESİ