Diyanet yeniden yapılandırılırken birileri neden rahatsız acaba?Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan kim ne istiyor?

6 ay önce yeni teşkilat yasası çıkmış ve bu yasaya göre yeniden yapılandırılmakta olan Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili olarak acaba birilerinin bir hesabı mı var? Birileri ne yapmaya çalışıyorlar?

Dün akşam yayınlanan (03.03.2011) meşhur bir dizide Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili olarak, senaristlerin yazdıkları rolü oynayan malum aktör acaba psikolojik harekat mı yapıyordu? Yoksa psikolojik harekatın bir unsuru olarak kullanıldığının farkında mıydı?

Ülkemizde yaklaşık 90 yıldır zaten din işleri ile devlet işleri ayrı olduğu halde, “varolan bir büyük şemsiye kurumu ortadan kaldırıp, yerine dini grupların bağımsız örgütlenmesini istemek” acaba ülkenin hayrına mı olacaktır?

Birileri bu toplumu huzursuzluğa mı itmek istiyor?

Birileri hala Sevr ile insanları korkutarak ne yapmaya çalışıyorlar?

Diyanet’le sorunu olan bazı kesimlerin görüşlerini bu şekilde filmler vasıtasıyla aktarması ve kamuoyunu etkilemeye çalışması ne kadar doğrudur?

Acaba yapılmak istenen nedir?

Saygın bir kurumu hedef tahtası haline getirip yıpratmak ve halkın gözünden düşürmek isteyenler taktik mi değiştirdiler yoksa?

Diyanet’in gücünü bu şekilde zayıflatmak isteyenlerin gerçek niyetleri ne olabilir?

Yüzlerce bağımsız dini grubun örgütlenmesiyle toplumda oluşacak kafa karışıklığının, cepheleşmenin, kamplaşmanın ve parçalanmanın sonuçlarından kim, nasıl faydalanmayı amaçlamaktadır?

Ayrıca bazı dini grupları illegal oluşumların içlerinde yapılandıkları ve barındıkları yerler olarak tanıtmak ne demektir?

Toplumda itibar gören bazı dini cemaatler bu şekilde yıpratılmak mı istenmektedir?

Bazı dini cemaatleri yıpratmak ve halkın gözünden düşürmekle varılmak istenen amaç nedir?

Bütün bu yaşananlar geniş boyutlu değerlendirildiğinde görüleceği üzere ülkeyi karmaşaya ve kaosa sürükleyecek böyle bir düşüncenin meşhur diziler aracılığıyla insanların beynine empoze edilmeye çalışılıyor olması yanlıştır. Bu durum diyanethaberler. com sitesinin dikkatinden kaçmamaktadır.

Gelişmeleri yakından takip eden uzmanlar da, Diyanet’i lağv etmek gibi endişe verici bu tarz söylemlerin uzun vadede ülkenin birliğine ve bütünlüğüne zarar vereceğini ve meşhur filmlerde bu tarz mesajlar verilmesinin uygun olmadığını ifade etmekte olup bu konuda görüş birliği içindedirler.

Özetle ifade edecek olursak, bir hayli seyirci kitlesine sahip bu tür dizilerde esas olan psikolojik harekat yapmak olmamalıdır. Doğru ve yararlı olan her zaman ve her yerde millete sağlam ve güvenilir mesajlar vermektir.

Diyanet’le hesaba olanların bunu açık, şeffaf ve en güzel metodla kamuoyu önünde yapmaları uygun olacaktır. İnsanların kafasını karıştıracak söylemlerle kurumların saygınlığına gölge düşürecek bu tür manevralardan şiddetle kaçınmak gerekmektedir.

Biz diyanethaberler.com olarak söz konusu dizinin yapımcı ve senaristlerini akla ve sağduyuya davet diyoruz. Umarız bundan sonra çok daha sağlıklı bilgiler içeren bölümler çekecekler ve kurumların itibarını halk nezdinde sakatlayacak söylemlerden uzak duracaklardır. 04.03 2011

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


DİYANETHABERLER