Kadına yönelik şiddet, 'Dünya Kadınlar Günü' de tanımadı Dün de kocalar terör estirdi, farklı illerden kadınlar ya cinayet kurbanı oldu ya bıçakla hastanelik edildi.

1-EŞİ Mİ AZMETTİRDİ?


Giresun'un Yağlıdere İlçesi İcra Müdürü Zahide Tığlı (55), Espiye İlçesi'nde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Tığlı, ekmek aldıktan sonra eve dönerken, bir kişi tarafından başından vuruldu. Ağır yaralanan 3 çocuk annesi kadın kurtarılamadı. Tığlı'nın ayrı yaşadığı eşi M.T. azmettirici olduğu şüphesiyle gözaltına alındı. M.T.'nin boşanma sürecinde, ortak mallarını B.K. adlı şahsa sattığı tespit edildi. B.K. de gözaltında.

KARDEŞİ KOCA KURBANI: Tığlı'nın kız kardeşi Fatma Küçük'ün de 9 yıl önce İstanbul'da ayrılmak istediği eşi tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

2- SOKAKTA BIÇAKLADI

Çanakkale'de, ayrı yaşayan Semiha ve Tuncay Dikmen çifti arasında, yol üstünde tartışma çıktı. Tuncay Dikmen yanındaki bıçakla eşini eşini boynundan yaralayıp kaçtı. Zanlı koca, kısa süre sonra yakalandı. Hastaneye kaldırılan Semina D.'nin sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

3- HABERSİZ NASIL GİDERSİN
Isparta'dan Antalya'ya gelen kadın, 'Benden izin almadın' diyen kocası tarafından 3 yerinden bıçaklandı. Polis imdat hattını arayan vatandaşlar, bir kadının otomobilden yardım istediğini söyledi. Polis, kovalamaca sonrası aracı sıkıştırdı. Sürücü R.Ç.'nin yanında bulunan eşi A.Ç.'yi el, omuz ve sırtından bıçakladığı görüldü. A.Ç. hastaneye kaldırıldı. Gözaltına alınan R.Ç., 'Benden habersiz Isparta'dan Antalya'ya geldi' dedi.

BU DA DİPLOMALI ŞİDDET: Dövdü, kar dolu küvete yatırdı
Kadına yönelik şiddet eğitim de tanımıyor. Boşandığı profesör eşinden 6 yıl şiddet gördüğünü anlatan E.K. (38), 'Kimse ben şiddete maruz kalmam demesin. Bunun eğitimle yaptığın işle, kariyerinle ilgisi yok' diyor. Evliliklerin üçüncü ayında şiddet görmeye başladığını belirten E.K. yaşadıklarını şöyle anlatıyor;

Bütün şiddet olaylarını hafta sonu yapardı, özellikle bayram gibi uzun süreli tatillerine denk getirirdi ki resmi yerlere başvurmayayım diye. Asla şiddet uyguladığını kabul etmedi. Kızım babasından ilk şiddeti anne karnında 9 aylıkken gördü. 3 yaşında iken tekrar maruz kaldı, hala konuşma bozukluğu yaşıyor.

2007'de, 9 aylık hamileyken şiddet gördüm. Polise başvurdum. Eşim 6 ay uzaklaştırma aldı ama raporda '100 metre' ibaresi yer almadığı için kapıya gelip tacizi sürdürdü. Eğitimli kadınlar 'topluma rezil olma', 'kariyeri bitme' kaygısıyla şiddeti şikayet edemiyor.

Seminer verecekti o da dayak yedi!

8 Mart'ta şiddete en çarpıcı örnek Gaziantep'ten geldi... AÇEV tarafından 'Aile içi şiddet' konulu seminere konuşmacı olarak katılacak olan kadın psikolog İ.G., etkinliğe gelemedi. Çünkü o da bir önceki akşam psikiyatrist eşi tarafından darp edildi...

POLİSLER KURTARDI

AÇEV yöneticilirine 6 ay önce evlendiği eşinden şiddet gördüğü gerekçesiyle seminere katılamadığını, şehri terk ettiğini söyledi. İ.G. gelişmeleri şöyle anlattı: Gece eşimle aramızda bir tartışma yaşandı. Eşim kendini kaybetti ve beni dövmeye başladı. Kapıyı kilitleyerek şiddete devam etti. 155 Polis İmdat'ı aradım. Polisler gelip kurtardı. Geceyarısı hastaneye gittim, darp raporu aldım. Babaevine dönüyorum. Aile içi şiddete karşı başka kadınları bilinçlendirmek için savaşırken böyle bir olayın benim başıma gelmesi gerçekten çok acı.' İ.G.'nin yerine kadın avukat Günay Kaplan konuşma yaptı.

Haber365..