Kanalizasyon çalışmasından tarih çıktı

Adana'nın en eski yerleşim alanlarından Ulu Cami Mahallesi'nde gerçekleştirilen kanalizasyon kazısı sırasında, Osmanlı döneminden kaldığı tahmin edilen kanalizasyon yapısı bulundu.


Adana İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kent merkezinde, trafiğin en yoğun olduğu Ulu Cami Mahallesi'ndeki Tarihi Büyüksaat Kulesi yakınında, Büyükşehir Belediyesi'nin kanalizasyon kazısı sırasında bulunan tarihi kanalizasyon sisteminin 100 ya da 150 yıl öncesine ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Arık, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin deltasında verimli sulak arazide kurulu Adana'nın coğrafi konumu nedeniyle geçmişinin M.Ö. 6000 yıllarına uzandığını, Hititler'den Osmanlı'ya çok sayıda medeniyetin beşiği olduğunu anımsatarak, "Adını Yunan mitolojisine göre gök tanrısı Uranüs'ün oğlu Adanus'tan alanAdanazengin bir tarihi dokuya sahip. Bu nedenle nereye kazma vursanız bir tarihe rastlamak şaşırtıcı değil'' dedi.

Büyüksaat Kulesi yakınındaki kazı çalışmalarında rastlanan bu yapı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından kazının durdurulduğunu ve kendilerine bilgi verildiğini anlatan Arık, ''Biz de durumu bakanlığımıza ilettik. Yaptığımız araştırmalara göre, tüneli andıran bu tarihi yapının Osmanlı döneminden kaldığını 100-150 yıllık bir geçmişinin olduğunu tahmin ediyoruz'' dedi.

Arık, konuyla ilgili bakanlık yetkilileri ile de görüşme yaptıklarını, kurulun kazı yapılması kararı aldığını ancak, bunun için yolu trafiğe kapamak gerektiğini anısatarak, şöyle devam etti:

''Yapı ilk bakışta tüneli andırıyor. Aradan geçen uzun yıllara rağmen kanalizasyon yapısının halen çalışır halde olduğu da gözleniyor. Bu da oldukça şaşırtıcı. Bilimsel kazı çalışması başladığında yapının özellikleriyle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabileceğiz.

Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi dokusunun tam merkezindeki bu yapıyla ilgili çalışmalara başlamak için yolun trafiğe kapatılması konusunda alternatif arıyor.''AA