Yürek dağlayan soru !


İçimde kuşku var acaba o cenaze oğluma mı ait?


15.Mart.2011,09:40:37


Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsalında 7 askerinTSKmayınıyla şehit olması olayayla ilgili davanın dünkü duruşmasına şehit annesinin haykırışları damga vurdu.

Geçen duruşmada tahliye edilen Tuğgeneral Zeki Es, yine amiri olan Balyoz tutuklusu Tümgeneral Gürbüz Kaya’yı suçlamayı sürdürdü. Şehit Deniz Demirci’nin annesi Raziye Demirci, oğluna ait kimliklerin daha kendilerine verilmediğini, patlama nedeniyle şehitlerin bedenlerinin parçalandığını belirterek, “Cenazenin oğluma ait olup olmadığı konusunda şüphelerim var, emin olmak istiyorum” dedi.

YERİMDE OLSAN TAHLİYE EDER MİYDİN?

İfadelerin alınmasının ardından şehit annesi Raziye Demirci söz alarak, Mahkeme Başkanı Yüzbaşıoğlu’na ‘’Kendini benim yerime koy. Benim yerimde olsan Zeki Es’i tahliye eder miydin?’’ diye sordu. Yüzbaşıoğlu, sorunun davayla ilgili olmadığını, cevap vermeyeceğini belirtti. Şehit annesi Demirci, Tuğgeneral Zeki Es’e ‘’Benim oğlum berber, aşçı olmasına rağmen niçin komando yapıldı, niçin mayın arıyor, operasyondan gelen bir insan yeniden operasyona giderse ne olur?’’ diye sordu. Mahkeme Başkanı Yüzbaşıoğlu ‘’Senin oğlun sonuçta dağ komando tugayında görevli. Böyle bir soru sanığa sorulamaz. Bunu senin bir haykırışın olarak tutanaklara giriyorum’’dedi.

ZEKİ ES, YENİ TÜMGENERAL KAYA’YI SUÇLADI

Dost Mayını olayı sırasında olay yerinde olan terhisli piyade çavuş Sercan Çevik tanık olarak verdiği ifadesinde “Korucuları ve ayağı burkan arkadaşımızı beklediğimiz için Birinci tabur bizi geçmişti. Patlama olana kadar dere yatağında yürüdük’’ dedi. Mahkeme Başkanı Yüzbaşıoğlu’nun sorusu üzerine, Çevik kendilerine ‘’birinci taburdan farklı, yanlış yoldan gittikleri, dere yatağına saptıkları’’ yönünde uyarı gelmediğini, patlamanın ardından operasyonu bıraktıklarını söyledi. Tuğgeneral Zeki Es ‘’Patlamanın ardından üst komutanlıktan ‘operasyona devam’ emri geldi. Bunu uygun görmedim ve operasyonu durdurdum’’ dedi. Es’in üstt komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya idi.

LÜTFİ KAPLAN

STAR GAZETESİ