Vali Mutlu, saldırıda son noktayı koydu

Vali Mutlu: Saldırıyı Abdullah Uçmak'ın yaptığına dair deliller fevkalade yeterlidir.


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İbrahim Tatlıses'in vurulması olayının bir numaralı zanlısı olarak adı geçen Abdullah Uçmak ile ilgili olarak, ''Olayla doğrudan bağlantısının olduğu yönünde elimizdeki deliler fevkalade yeterlidir. Bu aşamada bu kadarını net olarak söyleyebilirim'' dedi.

İstanbulValisi Hüseyin Avni Mutlu, İbrahim Tatlıses'e yapılan saldırıyı ''TAK'' isimli bir örgütün üstlenmesine ilişkin, ''Bu aşamada örgütün yapmış olduğu açıklamayı 'Doğrudur veya doğru değildir' diye, teyit edici bir şey söylemem mümkün değil. Bütün ihtimalleri değerlendirerek ve bu olayın net olarak fotoğrafının kamuoyuyla paylaşılması ve adli makamlara verilmesi noktasında titiz bir çalışmayı emniyetimiz sürdürmeye devam ediyor'' dedi.

Hüseyin Avni Mutlu, uğradığı silahlı saldırıda ağır şekilde yaralanan İbrahim Tatlıses'i tedavi gördüğü Maslak'taki Acıbadem Hastanesinde ziyaret etti.

Hastane çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Mutlu, Tatlıses'in sağlıkdurumuyla ilgili, ''Kendilerine, Emniyet Müdürümüzle birlikte ziyaret ettiğimize dair bilgi verildiğinde bize elini sallamak suretiyle çok net bir şekilde yanıt verdi. Tabii böyle bir hareketle bize selam vermesinden fevkalade duygusal olarak etkilendiğimizi ifade etmek istiyorum. Böyle bir tabloyu görmek çok sevindirici'' diye konuştu.

Saldırıda yaralanan İbrahim Tatlıses'in danışmanı Buket Çakıcı'nın sağlık durumuyla ilgili soru üzerine Mutlu, ''Buket hanımın sağlık durumuyla ilgili bir sıkıntı yok. Zaten normal servise alındı. Şu anda onun sağlık konusunda herhangi bir risk yok. Emniyetimiz, ihtiyaç hissedildiği anda bu konuyla ilgili hastanenin de uygun gördüğü oranda bunları değerlendirecekler'' dedi.

Bir gazetecinin ''Olayla ilgili silah ve tetikçi kesin olarak elde mi?'' şeklindeki sorusunu Mutlu, şöyle cevapladı:

''Olayda almış olduğumuz bir kalaşnikof silah var. Evlerden birinde yapmış olduğumuz aramalarda elde ettiğimiz bir silah var, kalaşnikof. Fakat bununla ilgili laboratuvar tetkiklerini sürdürüyoruz. Bu ağır tür silahların balistik incelemeleri biraz daha sürer. Bunları laboratuvar tetkikleri bittikten sonra net olarak açıklayacağız. Elimizde bir kalaşnikof silah mevcut.''

Vali Mutlu, ''Tetikçi elde mi?'' sorusunun tekrarlanması üzerine, ''Bunları şu anda size söylersem soruşturma bitmiş olur. Soruşturmayı sürdürüyoruz. Soruşturmanın içerisinde buna net bir şey söylemem bu aşamada doğru değil'' dedi.

''Saldırıyı, kendisini TAK olarak isimlendiren bir örgütün üstlendiği yönünde haberler de basına yansıyor. Böyle bir örgüt bağlantısını tespit etme noktasında saptamanız var mı?'' şeklindeki soruya karşılık Hüseyin Avni Mutlu, şöyle dedi:

''Bu örgütün açıklamaları önemli. Yapmış oldukları açıklamaları takip ettik. Bunu da bizim emniyetimizin ilgili birimleri ile ihtiyaç duyulan diğer koordinasyonlar da sağlanarak takip ediliyor. Bu yönüyle de değerlendiriyoruz, inceliyoruz. Bu olayın mahiyetinin sebeplerinin ne olduğu konusunu soruşturmayı bitirdiğimizde net olarak söyleyebileceğiz. Bu aşamada örgütün yapmış olduğu açıklamayı, 'Doğrudur veya doğru değildir' diye teyit edici bir şey söylemem mümkün değil. Bütün ihtimalleri değerlendirerek ve bu olayın net olarak fotoğrafının kamuoyuyla paylaşılması ve adli makamlara verilmesi noktasında titiz bir çalışmayı Emniyetimiz sürdürmeye devam ediyor.''

-ÇAPKIN'IN SÖZLERİ-

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da açıklamasında, Tatlıses'e yapılan saldırıdan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, kendisine, yakınlarına ve sevenlerine geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu kaydetti.

Çapkın, saldırganların yakalanmasıyla ilgili, ''Bunları aşağı yukarı 2 gün sonra tespit etmiştik. Yani ayın 14'ünde öğleden sonra tespit ettik. Ancak delil toplamak ve sonuca bağlamamız gerekiyordu. Buraya yüz akıyla gelip geçmiş olsun diyebilmemiz için Valimle öyle karar aldık. Ziyaret için gecikmemiz ondandır'' dedi.AA