Nevruz kutlamaları, bazı küçük olayların dışında “bayram tadında” geçti. İstanbul’daki kutlamaya eski Susurluk hükümlülerinden Ayhan Çarkın’ın da katılması dikkat çekti..
Nevruz, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde düzenlenen gösterilerle kutlandı. Olaysız geçen kutlamalarda yine PKK bayrakları taşındı, yine Öcalan lehine sloganlar atıldı.

İstanbul’daki kutlamaya katılanlar arasında ilginç bir isim de yer aldı. Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, eski özel harekâtçı ve Susurluk hükümlüsü Ayhan Çarkın da mitingindeydi. Çarkın’ın, “Ben Ayhan Çarkın. Çocuklarımı da alıp buraya geldim. Devlet bizi kullandı. Bizi kurtarırsa bu halk kurtarır” dediği iddia edildi. Boynuna sarı, kırmızı, yeşil bant takan Çarkın’ın kürsüye konuşmak için yöneldiği ancak engellendiği belirtildi.

EN KALABALIK DİYARBAKIR
Diyarbakır’da BDP tarafından Bağlar İlçesi’ndeki Nevruz Parkı’nda gerçekleştirilen etkinliğe binlerce kişi katıldı. Vatandaşların ücretsiz araçlarla getirildiği tören alanında, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de yer aldı.

ADANA’DA 10 BİN KİŞİ KATILDI
Adana’da Mimar Sinan Parkı’ndaki törenlere yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Tertip komitesi “sloganlar” konusunda halkı uyardı. BDP’li vekil İbrahim Bilici, konuşmasını Kürtçe ve Türkçe yaptı.

ERZURUM’DA ÇOCUKLARA TOP
Erzurum’da Eski Hayvan Pazarı’nda düzenlenen nevruz kutlamasında vatandaşlar halay çekti ve nevruz ateşinin üzerinden atladı. Çevik Kuvvet ekipleri, çocuklarla oyun oynarken, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü çocuklara, 200 balon ve 30 futbol topu dağıttı.

TÜRK BAYRAĞININ ALTINDA KUTLAMA
Ankara’da BDP öncülüğünde düzenlenen nevruz kutlaması sönük geçti. Toros Sokak’ta toplanarak Kolej Kavşağı’na doğru yürüyen gruplar, sık sık Öcalan lehine slogan attı. Kutlamanın yapıldığı yerde bulunan Kanser Araştırma Vakfı binasında dev bir Türk Bayrağı’nın asılı olması ilginç bir görüntü oluşturdu.

İstanbul’da tek tip elbiseli kutlama
İstanbul Zeytinburnu’ndaki Kazlıçeşme Meydanı’nda düzenlenen kutlamaya binlerce kişi katıldı. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile bazı sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen açık hava toplantısı kapsamında, Kazlıçeşme Meydanı’nda 3 ayrı giriş yerinde arama noktaları kuruldu.

Konuşmaların yapılacağı platformun önüne, Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nce “Kadın kırımı, toplum kırımıdır” yazılı pankart asıldı. Miting alanına gelenler, üzerinde Kürtçe “Nevruz kutlu olsun” yazılı atkı ve pankartlarla BDP bayrakları taşırken, bazıları terör örgütü elebaşı lehine slogan attı.

Kutlamaların yapıldığı alana seyyar tuvaletler kuruldu, yiyecek ve içecek stantları açıldı. Miting alanının etrafı bariyerlerle çevrilirken, polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

Kutlamada yeşil renkte tek tip elbise giyen bir grubun zafer işareti yaparak Kürtçe marş okuyarak düzenli yürüyüş yapması dikkat çekti.


HT/GÜNDEM