Samsun'da gözaltı gerginliği


Samsun'da gözaltındaki üniversite öğrencisi arkadaşlarını görmek isteyen bir grup öğrenci ile polis arasında gergin anlar yaşandı.


26.Mart.2011,01:27:39


Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) karşıt görüşlü öğrenciler arasında 'stant açma' meselesi yüzünden çıkan kavga sonucunda 28 öğrenci gözaltına alındı.

Akşam saatlerinde yine sol görüşlü bir grup öğrenci ve siyasi parti ile dernek üyeleri gözaltındakileri görmek için Cumhuriyet Caddesi'nden İl Emniyet Müdürlüğü'ne yürümek istedi. Cadde üzerinde polis çevik kuvvet eşliğinde geniş güvenlik önlemi alarak grubun önünü kesti.

Öğrenci arkadaşlarını görmek istediklerini, kendilerinin demokratik hakkını kullandığını ifade eden grubun yürüyüşüne polis izin vermedi. Karşılıklı sert geçen konuşmalar sırasında ortam bir anda gerildi. Çevik kuvvet bariyerini açan öğrencilerin, yaklaşık 10 metre ileride cadde üzerinde polis yine yollarını kesti.

Yolu açmalarını, yaptıklarının kanun dışı olduğunu belirten polise, öğrenciler kaldırımda gideceklerini, sadece arkadaşlarını görmek istediklerini belirttiler. Gergin geçen konuşmaların ardından İl Emniyet Müdürlüğü'nün bulunduğu caddeye kadar gelen öğrenciler burada yine polis engeliyle karşılaştı. Slogan atıp, alkışlarla tempo tutan öğrenciler arasından temsilen öğrenciler seçilerek İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürülüp arkadaşlarını görmelerine izin verildi.

Polis amirleri ise polisleri, talimat olmadan kesinlikle grup ile münakaşaya girmemeleri, cop kullanmamaları konusunda uyardı.

Yapılan görüşmeler sonrasında öğrencilerin ifadelerinin alınıp serbest bırakılacağının bildirilmesi üzerine öğrenciler, Atakum İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün önüne gitti.

İHA