7 ilde arama yapılıyor..
Malatya'da misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü gerekçesiyle 3 kişinin öldürüldüğü 'Zirve Yayınevi' davası kapsamında 7 ilde bu sabah polis operasyonu başlatıldı. Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul, Konya, Adana, Ankara, Antalya, Trabzon ve Malatya illerinde operasyon yapılıyor. İstanbul Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, profesörler Mehmet Aydın, Salim Çörçü, Kadir Albayrak, Şahin Filiz ve Zekeriya Beyaz'ın evinde arama yapıyor.

VALİ MUTLU'DAN AÇIKLAMAİstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, sadece arama yapıldığını, gözaltı olmadığını belirtti.
"'Devam etmekte olan soruşturmayla ilgili Zirve Yayınevi'ne yapılmış olan saldırıya ilişkin daha önceden yapılmış tutuklamalar vardı. Bugünkü çalışmalar arama mahiyetinde ev ve iş yerlerinde yapılıyor. Gözaltı şeklinde değil. Aramalar tamamen ilgili makamların talepleri doğrultusunda emniyet birimlerimiz tarafından yapılıyor. İstanbul bir nokta, farklı 6 nokta var.''

Ankara'da Prof. Abdurrahman Küçük'ün evinde ve başkanı olduğu dernekte de arama yapılıyor. Küçük, "Malatya'daki cinayetle ilgili olarak arama kararı var. Kitaplara, dergilere, bilgisayar kayıtlarına bakıyorlar. Benim bu tür olaylarla ilgili uzaktan yakından ilgim yok. Zirve Yayınevi cinayetinde adı geçenlerle bir ilgim yok. Onları ne tanırım ne de telefonla konuştum" açıklamasında bulundu.
İlahiyatçı Prof. Zekeriya Beyaz'ın Esenler Fevzi Çakmak Mahallesi'ndeki evine gelen polisler arama başlattı. Sky Türk televizyon kanalına bağlanan Zekeriya Beyaz, sabah saatlerinde polisin evine geldiğini söyledi. Polislerin, daha önce yaptığı misyonerlik karşıtı konuşma ve konferanslar hakkunda sorular sorduğunu söyleyen Beyaz, aramanın halen devam ettiğini söyledi. Fethullah Gülen ve Said-i Nursi'nin politik etkileri ve Türkiye'ye zararları hakkında bir kitap yazdığını belirten Beyaz, 'Şimdi bu kitabın belge ve dökümanlarını topluyorlar' dedi.
HABERTÜRK TV Muhabiri Deniz Tüysüz detayları aktarıyor...

Prof. Zekeriya Beyaz'ın kızı Gökçen Beyaz NTV'ye yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
"Sabah erken saatlerinde bir arama kararıyla birlikte geldi polis arkadaşlar.Kararda Ergenekon operasyonu kapsamında, Doğu Perinçek ve Hurşit Tolon'un misyonerlikle ilgili, kışkırtıcı söylemlerde bulundukları ve babamın da bunun içinde olduğuna dair arama kararı vardı. Evden misyonerlikle ilgili hiçbir belge alınmadı. Evden sadece Sad- i Nursi ve Nurculukla ilgili çıkacak olan bir kitap vardı. Polis arkadaşlar sadece onunla ilgili bilgileri incelediler ve belgeleri aldılar. " dedi. Gökçen Beyaz, babasının Nurculukla ilgili bir kitap hazırlığında olduğunu kaydederek, "Kararda yazan misyonerlik faaliyetleriyle ilgiliydi. Fakat o belgelerin hiçbirine dokunmadılar. Sadece Said- i Nursi'yle ilgili olan dokümanlar çok dikkatli bir şekilde incelendi. Onların hepsi teker teker alındı "

Aramaları öğrenen Zekeriya Beyaz'ın torunu ve eski damadı da eve geldi. Ancak aramalar sürdüğü için içeriye girişlerine izin verilmedi. Beyaz'ın eski damadı Oktay Şahin, aramaları öğrenince eve geldiklerini belirtti. Basın mensuplarının sorularını yanıtsız bırakan Beyaz'ın torununun ise sürekli telefonda konuştuğu görüldü.


AJANSLAR