"Bu bir bilişim depremidir, sınav iptal edilmeli"

YGS'deki şifre iddialarını matematikçiler ve eğitimciler TEKE TEK'te tartıştı


Bir yandan iddiaların bir yandan şifrelerin havada uçuştuğu YGS, TEKE TEK'te tartışıldı. Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan Kriptolog Prof. Dr. Ersan Akyıldız, yaşananın bir bilişim depremi olduğunu dile getirirken, Prof. Dr. Ali Baykal, YGS'yi iptal ederek, tek sınav yapılması gerektiğini ifade etti.

Final Dergisi Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Celil Vardar, ODTÜ Uygulamalı Matematik Enstitüsü Müdürü-Kriptolog Prof. Dr. Ersan Akyıldız ve Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Baykal, Fatih Altaylı ile TEKE TEK'te, gündeme bomba gibi düşen YGS'deki şüphe iddialarını masaya yatırdı. Çok sayıda soru maili atılan ve şifre şüphesinin tüm ayrıntılarıyla masaya yatırıldığı programda Kriptolog Prof. Dr. Ersan Akyıldız, "Eğer o kitapçık sistem tarafından üretilmişse. Çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki bu sistem güvenilir bir sistem değildir. Burada bir sistem problemi var. Bu sistem kullanılamaz bu kesin. Bu hepimizi ilgilendiren bir şey. Gayet basit. Casusluk yapmaya gerek yok" dedi.

BİZ BİR DEPREM YAŞADIK
"Savcılar neyini inceliyorlar, burada bir bilişim problemi var. Biz bir deprem yaşadık. Bana sorarsanız, şu anda yaşadığımız şey bilişim sektöründe bir depremdir" diyen Kriptolog Akyıldız, sistemin çöktüğünü dile getirdi. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Baykal ise şifre iddialarında 40 sorudan 20'sinden fazlasının doğru çıktığına dikkat çekerek, "Şimdi burada olay şu. Bu tesadüf açıklanabilir mi hayır açıklanamaz" dedi. Sınavın ikinci aşamasına hazırlanacak öğrencilerin, şu anda bu güven problemi nedeniyle sınava konsantre olamadığının altını çizen rehberlik uzmanı Celil Vardar ise, "Bizim bu konuda ikna olmaya ihtiyacımız var. 18 Haziran'da sınava gireceğiz" diye konuştu.

KIZ ÖĞRENCİLER TRİLYONLARIN ÖTESİNDE OLASILIK
Fatih Altaylı'nın "Böyle bir kitapçık hazırlanıyorsa, şifre dağıtmaya gerek yok ki. Ahmet, Mehmet bilmem kim kazandı derler, bu çok daha kolay değil mi?" sorusuna ise rehberlik uzmanı Valdar, "Böyle bir şey olabilecekse biz kime güveneceğiz artık. Ama teorik olarak mümkün tabii" cevabını verdi.
Altı tane okulda sadece kız öğrencilerin sınava girdiğini hatırlatan ve bunun matematiksel olasılığını soran Altaylı'ya, kriptolog Akyıldız'ın yanıtı ise "Trilyonların ötesinde bir olasılık. İstatistiki olarak ihtimali yok. Bu şans olma olasılığından çıkıyor. Şüphe duyulur ondan. Ama hala bir ihtimal daha var. Kullanmış oldukları sistemin ortaya dökülüp incelenmesi lazım" dedi.

SINAV İPTAL OLMALI MI?
Akyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Masanın üzerine her şeyi getirip koyacaklar. Şu anda bunları internete koyuyorlar ya. Bizim bütün çocuklar bunu çözebilir. O kadar çok veri var ki elimizde. Bu zamanın meselesi çözülecektir. Boşuna beklemeyelim hemen versinler. Sistemine güvenen ortalığa atılır. İşte ben bunu yaptım der." Prof. Dr. Baykal ise sınavı yok saymanın en iyi seçenek olduğunu belirterek "İkinci sınavı ilki iptal edilirse tek sınav sistemiyle yapmak en doğrusudur" dedi. Rehberlik uzmanı Celil Vardar, sınav iptaliyle ilgili olarak, söz konusu iptalin başarılı öğrencilere haksızlık olacağını söyledi.


(habertürk)