Darbe planı ortaya çıktı!

İyi ki çıktı, çünkü bu plan birçok hayat kurtaracak...


TATMİN OLDUK ÇOK İŞE YARAYACAK
Kızaklı bariyer, gördüğünüz gibi içe doğru katman katman bölümlerden oluşuyor. Darbe anında, içeri katlanıyor ve etkiyi azaltıyor. Yapılan denemeler tatmin edici olunca, uygulama kent geneline yayıldı.

ESKİDEN GİYOTİN GİBİYDİ

Otoyollarda meydana gelen kazaların büyük kısmı, kontrolden çıkan araçların bariyerlere çarpmasıyla gerçekleşiyor. Özellikle de yol ayrımlarında, asfaltın orta yerine doğru uzanan bariyerler büyük tehlike oluşturuyor. Araçlar, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle işte bu yol ortasına uzanan bariyerlere çarpıyor, paramparça oluyor. Tabii aracın içinde bulunanlar da ağır yaralar alıyor. Özellikle de motosiklet sürücüleri risk altında. Zira bariyerlere çarparak hayatını kaybeden motosiklet kullanıcılarının sayısı hayli fazla.

DENEMELER BAŞARILI
İşte otoyollardaki bu tehlikeye karşı, yetkililer harekete geçti, raylı bariyer sistemi hayata geçirildi. Çarpma anında içeri doğru esneyerek aracın hızını ve çarpma etkisini azaltan, dolayısıyla hayat kurtaran bu kızak bariyerler önce, en kritik, en çok kaza olan noktalardaki yol ayrımlarına yerleştirildi. Birçok kazanın raylı bariyerlerle hafif şekilde atlatılması üzerine de sistem, kent geneline yayıldı. Son olarak da Okmeydanı’ndaki kavşak ayrımına darbe anında koruyucu olması için kızaklı bariyer konuldu. Olmayan yerler için de çalışmalar sürüyor.


(habertürk)